Srebrenica

ŚREDNIO

Na wschodzie Bośni i Hercegowiny, blisko granicy z Serbią, leży niewielkie miasteczko Srebrenica. Na pierwszy rzut oka niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jednak dla większości ludzi, nie tylko z Bałkanów, ale i innych zakątków Europa, a może i świata kojarzy się z jednym. Z masakrą, jakiej w 1995 r. dokonały serbskie oddziały na miejscowych mężczyznach i chłopcach. W jej wyniku zginęły prawdopodobnie 8373 osoby. Te straszne wydarzenia upamiętnia ogromny cmentarz we wsi Potočari, gdzie doszło do jednych z większych, masowych egzekucji.

Srebrenica Bośnia i Hercegowina

Srebrenica, Bośnia i Hercegowina – © tamasvarga67

Sama Srebrenica, jako miasto, stara się pokazać turystom od nieco innej strony. Po okolicznych wzgórzach wyznaczane są trasy spacerowe i rowerowe. Otaczające Srebrenicę lasy są bardzo ciekawe pod kątem przyrodniczym. Żyją tu m.in. niedźwiedzie czy wilki. Jednak prawda jest taka, że większość osób odwiedza tę część Bośni i Hercegowiny, by zobaczyć cmentarz w Potočari.

Dla kogo?

Srebrenica to miejsce, które zainteresuje osoby chcące lepiej poznać historię nie tylko tego kraju, ale i całego regionu. Wydarzenia, do jakich doszło tu w 1995 r. miały ogromny wpływ nie tylko na pochodzących stąd ludzi, którzy stracili bliskich. Ale przede wszystkim na praktycznie wszystkie kraje byłej Jugosławii.