Srebrenica

2.50       Zobacz opinie (6)

Na wschodzie Bośni i Hercegowiny, blisko granicy z Serbią, leży niewielkie miasteczko Srebrenica. Na pierwszy rzut oka niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jednak dla większości ludzi, nie tylko z Bałkanów, ale i innych zakątków Europa, a może i świata kojarzy się z jednym. Z masakrą, jakiej w 1995 r. dokonały serbskie oddziały na miejscowych mężczyznach i chłopcach. W jej wyniku zginęły prawdopodobnie 8373 osoby. Te straszne wydarzenia upamiętnia ogromny cmentarz we wsi Potočari, gdzie doszło do jednych z większych, masowych egzekucji.

Srebrenica Bośnia i Hercegowina

Srebrenica, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Sama Srebrenica, jako miasto, stara się pokazać turystom od nieco innej strony. Po okolicznych wzgórzach wyznaczane są trasy spacerowe i rowerowe. Otaczające Srebrenicę lasy są bardzo ciekawe pod kątem przyrodniczym. Żyją tu m.in. niedźwiedzie czy wilki. Jednak prawda jest taka, że większość osób odwiedza tę część Bośni i Hercegowiny, by zobaczyć cmentarz w Potočari.

Dla kogo?

Srebrenica to miejsce, które zainteresuje osoby chcące lepiej poznać historię nie tylko tego kraju, ale i całego regionu. Wydarzenia, do jakich doszło tu w 1995 r. miały ogromny wpływ nie tylko na pochodzących stąd ludzi, którzy stracili bliskich. Ale przede wszystkim na praktycznie wszystkie kraje byłej Jugosławii.

Zdjęcia

  • Srebrenica
  • Srebrenica
  • Srebrenica
  • Srebrenica
  • Srebrenica
  • Srebrenica
  • Srebrenica
  • Srebrenica
  • Srebrenica
  • Srebrenica
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli wydaje Ci się, że do Srebrenicy prowadzi milion drogowskazów i strzałek, to grubo się mylisz. Teoretycznie, patrząc na mapę, wydaje się, że bez problemu można do niej dojechać. W praktyce, bez dobrej nawigacji masz gwarancję, że się zgubisz. Jeśli jedziesz od Sarajewa, kieruj się drogą M19 aż do miejsca, w którym znajduje się odbicie na szosę R454. Nią podążaj do miasta Bratunac. Tam, na sporym skrzyżowaniu z drogą R453 musisz skręcić w prawo. Po kilku minutach jazdy dotrzesz do cmentarza w Potočari. Udając się dalej dojedziesz do samej Srebrenicy.

Do najważniejszych miejsc, jakie trzeba zobaczyć w Srebrenicy, jest bez wątpienia cmentarz znajdujący się we wsi Potočari.

Cmentarz ofiar ludobójstwa w Srebrenicy

Podczas wojny w latach 90. ONZ ustanowiło m.in. tereny wokół Srebrenicy i Žepy tzw. Strefą bezpieczeństwa, której nie można było atakować. Na ich terenie żyli głównie bośniaccy muzułmanie. Od 1995 r., w Potočari stacjonowały wojska holenderskie, które miały strzec bezpieczeństwa tego obszaru. Oczywiście istnienie bośniackich enklaw, chronionych przez ONZ bardzo nie podobało się Serbom. Dlatego postanowili je zlikwidować. Głównodowodzący serbskiej armii Radko Mladić nakazał złożenie broni przez wszystkich muzułmanów, a także zaproponował, by wojska ONZ przeprowadziły ewakuację ludność z terenów Srebrenicy. ONZ jednak odmówiło.

W efekcie w dniach 12-15 lipca 1995 r. doszło do oddzielenia kobiet od mężczyzn w wieku od kilkunastu do ponad 70 lat. Te pierwsze zostały wywiezione w bezpieczne miejsce. Ci drudzy zostali w większości zabici przez Serbów. Albo podczas ucieczki, albo w trakcie masowych egzekucji. Do największej z nich doszło właśnie we wsi Potočari. Obecnie znajduje się tam cmentarz oraz park pamięci. Spoczęły w nim 5657 ofiary masakry w Srebrenicy ze wszystkich 6838 zidentyfikowanych. Ilość białych nagrobków robi bardzo przytłaczające wrażenie.

Srebrenica

5 km za Potočari leży Srebrenica. To niewielkie, nieco senne miasteczko położone pośród przyjemnych, zalesionych wzgórz. Znajduje się tutaj Bijela džamija (Biały Meczet), cerkiew prawosławna oraz niewielki kościół katolicki pw. Św. Marii.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon