Sutjeska

3.44       Zobacz opinie (9)

W południowo-wschodniej części Bośni i Hercegowiny, tuż przy granicy z Czarnogórą leży Sutjeska. To najstarszy, bośniacki park narodowy. Na jego terenie wznosi się najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny, czyli Maglić. Obszar ten znany jest również ze względu na Bitwę nad Sutjeską z czasów II wojny światowej. W jej trakcie wojska państw Osi chciały zniszczyć jugosłowiańskie oddziały partyzanckie stacjonujące nad rzeką Sutjeską. Wśród partyzantów był przyszły prezydent Jugosławii - Josip Broz Tito. Mimo znaczącej przewagi państwa Osi poniosły klęskę, co znacząco zmieniło sytuacją wojsk jugosłowiańskich podczas wojny.

Sutjeska Bośnia i Hercegowina Trnovacko

Sutjeska, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli lubisz naturę, aktywne spędzanie czasu oraz odrobinę historii, to Park Narodowy Sutjeska na pewno przypadnie Ci do gustu. Oprócz licznych tras trekkingowych, znajdziesz tu również miejsca związane z Bitwą nad Sutjeską.

Zdjęcia

  • Sutjeska
  • Sutjeska
  • Sutjeska
  • Sutjeska
  • Sutjeska
  • Sutjeska
  • Sutjeska
  • Sutjeska
  • Sutjeska
  • Sutjeska
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli planujesz trekkingi, to najlepszą porą na ich zorganizowanie jest późna wiosna oraz lato. Z racji dużej wysokości, wejście na Maglić zimą może być bardzo wymagające i trudne.

Głównym miejscem, z którego można rozpocząć eksplorowanie Sutjeski jest bez wątpienia Tjentište. To niewielka miejscowość położona przy szosie M20, na którą składa się dosłownie kilka budynków. Jednak najważniejszą atrakcją jest oczywiście pomnik, upamiętniający jugosłowiańskich partyzantów.

Pomnik

Na niewielkim wzgórzu powyżej głównej szosy wznosi się okazały pomnik (Spomenik Tjentište nazywany również Pomnikiem Bitwy nad Sutjeska w Dolinie Bohaterów) wraz z otaczającym go parkiem pamięci. Zbudowany został w 1971 r., a prace nad projektem i budową nadzorował Tito. W dniu otwarcia pomnik nie był jeszcze ukończony, ale i tak zrobił na odbiorcach ogromne wrażenie.

Sutjeska
Pomnik, Sutjeska, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Aby się do niego dostać należy pokonać dość strome schody. Na pomnik składają się dwie, mające po 19 m betonowe ściany. Niektórym przypominają skrzydła. W kilku miejscach dostrzec w nich można wyrzeźbione twarze ukazujące walczących tu partyzantach. Nieco powyżej pomnika znajdują się białe tablice z wygrawerowanymi nazwami wszystkich jugosłowiańskich oddziałów biorących udział w bitwie.

Dom pamięci

Nieopodal pomnika, nieco poniżej niego, wznosi się Dom pamięci. Oficjalnie otwarty został w 1975 r., jako muzeum bitwy oraz dom fresków. Jego wnętrze ozdobione zostało freskami autorstwa Krsto Hegedušića. W czasach Jugosławii była to jedna z większych atrakcji całego kraju, która przyciągała ogromne tłumy turystów.. Obecnie jednak sprawy mają się zupełnie inaczej. Dom pamięci przez większość czasu jest zamknięty. O jego otwarcie można wnioskować u dyrekcji parku narodowego. Jednak zwykle nie chce im się go udostępniać dla pojedynczych turystów.

Park Narodowy Sutjeska to miejsce charakteryzujące się dużą bioróżnorodnością, urozmaiconym ukształtowaniem terenu oraz niesamowitymi krajobrazami.

Maglić

Największą atrakcją Parku Narodowego Sutjeska jest bez wątpienia Maglić. Ma 2386 m n.p.m. i stanowi najwyższy szczyt całej Bośni i Hercegowiny. Stąd zaliczany jest zarówno do Korony Europy, jak i Korony Bałkanów. Najpopularniejsze dwa szlaki wiodą na niego z przełęczy Prijevor, do której można dojechać samochodem. Wiedzie tam częściowo asfaltowa, a częściowo szustrowa i dziurawa droga. Przy niej stacjonuje strażnik, u którego kupuje się bilety wstępu do parku.

Sutjeska
Sutjeska, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Jeden wariant szlaku na Maglić prowadzi bardzo stromo, bezpośrednio z przełęczy. Drugi wariant przebiega przez teren Czarnogóry, a dokładniej przez Jezioro Trnovacko. Tam odbywa się kontrola paszportowa i pobierana jest opłata za wstęp do Parku Przyrody Piva. Pamiętaj, by mieć ze sobą euro lub zapas bośniackiej gotówki! Generalnie dobrym pomysłem jest wejście na Maglić jedną trasą i zejście z niego drugą. W ten sposób ma się praktycznie całodniową wycieczkę z niesamowitymi widokami zarówno na Bośnię i Hercegowinę, jak i Czarnogórę.

Wodospad Skakavac

Jadąc szosą na Prijevor warto zatrzymać się na chwilę na Dragos Sedlo. Wiedzie stamtąd krótki szlak do punktu widokowego, z którego można podziwiać wodospad Skakavac. Ma 75 m wysokości i jest jednym z wyższych wodospadów w całym kraju. Powstał na potoku Perućica.

Sutjeska
Skakavac, Sutjeska, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Rezerwat Przyrody Perućica

Ważną częścią Parku Narodowego Sutjeska, jest znajdujący się u podnóża Maglića Rezerwat Przyrody Perućica. Jest to obszar mający 14,34 km², podlegający ścisłej ochronie, obejmujący pierwotny las deszczowy (jeden z ostatnich w Europie). Porasta go pokaźna ilość drzew, z których spora większość ma ponad 300 lat. Wiele z nich osiąga 50 m wysokości, a najwyższy, zmierzony okaz ma 57,4 m. Perućica to także ponad 1000 innych roślin, z których spora większość jest endemiczna. Na terenie rezerwatu żyją również liczne zwierzęta, w tym niedźwiedzie i wilki.

Park Narodowy Sutjeska to idealne miejsca dla wszystkich osób lubiących aktywnie spędzać czas.

Trekking

Sutjeskę warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na liczne trasy trekkingowe. Najpopularniejsze są oczywiście trasy na Maglić. Wspinaczkę na ten szczyt rozpocząć można albo bezpośrednio w Tjentište, albo na przełęczy Prijevor lub z Lokva Derbe.

Sutjeska
Sutjeska, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Trasy rowerowe

Sporo rowerzystów decyduje się na przejechanie szosy M20 z Gacko do Fočy. Trasa wiedzie częściowo przez park narodowy, wzdłuż rzeki Sutjeski. Jednak na terenie parku znaleźć też można inną, ciekawą propozycję. To mająca 48 km trasa zaczynająca się w Tjentište (gdzie można wypożyczyć rowery) i wiodąca przez Milin – Hrčavka – Donje Bare – Hrčavka – Dobri do – Ljubin grob – Crno Jezero – Stari katun Vidž – Zavidž – Džafer potok – Orlovačko jezero

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon