Sutjeska

3.44       Zobacz opinie (9)

W południowo-wschodniej części Bośni i Hercegowiny, tuż przy granicy z Czarnogórą leży Sutjeska. To najstarszy, bośniacki park narodowy. Na jego terenie wznosi się najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny, czyli Maglić. Obszar ten znany jest również ze względu na Bitwę nad Sutjeską z czasów II wojny światowej. W jej trakcie wojska państw Osi chciały zniszczyć jugosłowiańskie oddziały partyzanckie stacjonujące nad rzeką Sutjeską. Wśród partyzantów był przyszły prezydent Jugosławii - Josip Broz Tito. Mimo znaczącej przewagi państwa Osi poniosły klęskę, co znacząco zmieniło sytuacją wojsk jugosłowiańskich podczas wojny.

Sutjeska Bośnia i Hercegowina Trnovacko

Sutjeska, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli lubisz naturę, aktywne spędzanie czasu oraz odrobinę historii, to Park Narodowy Sutjeska na pewno przypadnie Ci do gustu. Oprócz licznych tras trekkingowych, znajdziesz tu również miejsca związane z Bitwą nad Sutjeską.

Zdjęcia

  • Sutjeska
  • Sutjeska
  • Sutjeska
  • Sutjeska
  • Sutjeska
  • Sutjeska
  • Sutjeska
  • Sutjeska
  • Sutjeska
  • Sutjeska
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli planujesz trekkingi, to najlepszą porą na ich zorganizowanie jest późna wiosna oraz lato. Z racji dużej wysokości, wejście na Maglić zimą może być bardzo wymagające i trudne.

Głównym miejscem, z którego można rozpocząć eksplorowanie Sutjeski jest bez wątpienia Tjentište. To niewielka miejscowość położona przy szosie M20, na którą składa się dosłownie kilka budynków. Jednak najważniejszą atrakcją jest oczywiście pomnik, upamiętniający jugosłowiańskich partyzantów.

Pomnik

Na niewielkim wzgórzu powyżej głównej szosy wznosi się okazały pomnik (Spomenik Tjentište nazywany również Pomnikiem Bitwy nad Sutjeska w Dolinie Bohaterów) wraz z otaczającym go parkiem pamięci. Zbudowany został w 1971 r., a prace nad projektem i budową nadzorował Tito. W dniu otwarcia pomnik nie był jeszcze ukończony, ale i tak zrobił na odbiorcach ogromne wrażenie. Aby się do niego dostać należy pokonać dość strome schody. Na pomnik składają się dwie, mające po 19 m betonowe ściany. Niektórym przypominają skrzydła. W kilku miejscach dostrzec w nich można wyrzeźbione twarze ukazujące walczących tu partyzantach. Nieco powyżej pomnika znajdują się białe tablice z wygrawerowanymi nazwami wszystkich jugosłowiańskich oddziałów biorących udział w bitwie.

Dom pamięci

Nieopodal pomnika, nieco poniżej niego, wznosi się Dom pamięci. Oficjalnie otwarty został w 1975 r., jako muzeum bitwy oraz dom fresków. Jego wnętrze ozdobione zostało freskami autorstwa Krsto Hegedušića. W czasach Jugosławii była to jedna z większych atrakcji całego kraju, która przyciągała ogromne tłumy turystów.. Obecnie jednak sprawy mają się zupełnie inaczej. Dom pamięci przez większość czasu jest zamknięty. O jego otwarcie można wnioskować u dyrekcji parku narodowego. Jednak zwykle nie chce im się go udostępniać dla pojedynczych turystów.

Park Narodowy Sutjeska to miejsce charakteryzujące się dużą bioróżnorodnością, urozmaiconym ukształtowaniem terenu oraz niesamowitymi krajobrazami.

Maglić

Największą atrakcją Parku Narodowego Sutjeska jest bez wątpienia Maglić. Ma 2386 m n.p.m. i stanowi najwyższy szczyt całej Bośni i Hercegowiny. Stąd zaliczany jest zarówno do Korony Europy, jak i Korony Bałkanów. Najpopularniejsze dwa szlaki wiodą na niego z przełęczy Prijevor, do której można dojechać samochodem. Wiedzie tam częściowo asfaltowa, a częściowo szustrowa i dziurawa droga. Przy niej stacjonuje strażnik, u którego kupuje się bilety wstępu do parku. Jeden wariant szlaku na Maglić prowadzi bardzo stromo, bezpośrednio z przełęczy.

Park Narodowy Sutjeska to idealne miejsca dla wszystkich osób lubiących aktywnie spędzać czas.

Trekking

Sutjeskę warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na liczne trasy trekkingowe. Najpopularniejsze są oczywiście trasy na Maglić. Wspinaczkę na ten szczyt rozpocząć można albo bezpośrednio w Tjentište, albo na przełęczy Prijevor lub z Lokva Derbe.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon