Travnik

3.00       Zobacz opinie (5)

Znajdujący się na północny zachód od Sarajewa Travnik nie jest może najbardziej turystycznym punktem na mapie Bośni i Hercegowiny. Co nie zmienia faktu, że jest całkiem ciekawym miejscem. Kilka ze znajdujących się tam zabytków, jak choćby ruiny twierdzy, są naprawdę godne uwagi. A wystarczy dosłownie godzina lub dwie, by zobaczyć wszystkie, najbardziej interesujące atrakcje Travnika.

Travnik

Travnik, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Dla kogo?

Niepozorny Travnik spodoba się fanom potężnych twierdz, osmańskiej architektury i twórczości Ivo Andrića. Miasto jest też idealnym kierunkiem dla tych, którzy lubią mniej oblegane destynacje.

Kiedy odwiedzić Travnik?

Zasadniczo bez różnicy, czy zdecydujesz się odwiedzić Travnik wiosną, latem, jesienią czy zimą. Bez względu na porę roku miasto prezentuje się podobnie. Z tą różnicą, że zimą potrafi być mocno zasypane przez śnieg.

Zdjęcia

  • Travnik
  • Travnik
  • Travnik
  • Travnik
  • Travnik
  • Travnik
  • Travnik
  • Travnik
  • Travnik
  • Travnik
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Travnik, choć jego nazwa mogłaby na to wskazywać, nie jest znany z dużej ilości trawników. Miasto ma dość gęstą zabudowę. W jego centralnej części dominują kamienne budynki, z których część pamięta czasy Imperium Osmańskiego.

Stari Grad

Najbardziej okazałą budowlą w Travniku jest bez wątpienia Stari Grad (ul. Varoš), czyli twierdza. Zbudowana została na przełomie XIV i XV w. Późniejszych zmian w jej konstrukcji dokonali Turcy. Po wejściu na teren twierdzy podziwiać można okazałe mury, a także pozostałości cystern czy kazamaty. W znajdującej się tam baszcie stworzono wystawę etnograficzną. Na terenie twierdzy jest również współcześnie dobudowany amfiteatr. Z całego terenu warowni podziwiać można przepiękną panoramę okolicy.

Wieże zegarowe

Travnik jako jedyne miasto w Bośni i Hercegowinie posiada dwie wieże zegarowe. Pierwsza z nich, zwana po prostu Sahat Kula posiada tarcze zegarowe skierowane we wszystkie strony świata. Ma ok. 20 m wysokości. Druga, znana pod nazwą Musala jest nieco niższa i starsza.

Rodna kuća Ive Andrića

Rodna kuća Ive Andrića (ul. Zenjak) to nic innego, jak dom narodzin słynnego noblisty, autora wielu książek, m.in. Mostu na Drinie. Stworzono tam muzeum przybliżające jego życie i twórczość.

Zavičajni muzej Travnik

W Travniku znajduje się również muzeum poświęcone historii miasta, czyli Zavičajni muzej Travnik (ul. Mehmed-paše Kukavice 1). Oferuje wystawę przyrodniczą, archeologiczną, etnograficzną i numizmatyczną. Działa od 1950 r. i stara się przybliżać tradycje tej części Bośni i Hercegowiny. Idealne miejsce dla fanów zgłębiania przeszłości.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon