Trebinje

3.50       Zobacz opinie (6)

Położone na południowym-wschodzie Bośni i Hercegowiny Trebinje to idealna baza wypadowa. Nie tylko do poznawania tej części kraju, ale również do odwiedzin w Czarnogórze (okolice Herceg Novi i Boki Kotorskiej), jak i w Chorwacji (Dubrownik). Jednak samo miasto również jest bardzo atrakcyjne. Piękna starówka, malownicze cerkwie na wzgórzach i krystalicznie czysta rzeka przecinająca miasto stwarzają idealne warunki do zwiedzania.

trebinje

Trebinje, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli lubisz zwiedzać, a także jesteś fanem dobrego wina, to koniecznie odwiedź Trebinje. Miasto słynie z winnic i produkcji naprawdę doskonałego wina. Zatem będziesz mógł połączyć przyjemne (degustację w winiarni) z pożytecznym (zwiedzanie miasta).

Zdjęcia

 • Trebinje
 • Trebinje
 • Trebinje
 • Trebinje
 • Trebinje
 • Trebinje
 • Trebinje
 • Trebinje
 • Trebinje
 • Trebinje
 • Trebinje
 • Trebinje
 • Trebinje
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Trebinje późną wiosną i latem potrafią być wyjątkowo upalne. Dlatego planując zwiedzanie i eksplorowanie okolicy lepiej wybrać się tu w kwietniu lub jesienią.

Większość atrakcji Trebinje kumuluje się na stosunkowo niedużym obszarze. Dzięki temu zwiedzanie nie zajmie Ci całego dnia i będziesz mógł wygospodarować czas na relaks w winiarni lub nad brzegiem rzeki Trebišnjicy.

Starówka

Skryta za wysokimi na ok. 5 metrów murami starówka, znajduje się w centrum miasta, nad brzegiem rzeki. W jej obrębie znaleźć można trzy meczety oraz niskie kamieniczki. Działa tu sporo barów i restauracji, a także sklepów z pamiątkami.

Muzeum Hercegowiny

W obrębie starówki działa całkiem ciekawe Muzeum Hercegowiny (Stari Grad 59). Obejmuje wystawę dzieł sztuki związanych z regionem, m.in. mozaiki czy kamienne rzeźby. Muzeum oferuje również bardzo interesującą wystawę etnograficzną ukazującą, jak na tych terenach żyli i mieszkali ludzie w XIX i w I poł. XX w.. Placówka posiada także dział archeologiczny.

Trg Slobode

W centralnej części miasta znajduje się Trg Slobode. Jest to plac otoczony platanami, na którym każdego dnia odbywa się targowisko. Jednak najlepiej odwiedzić je w soboty, gdy zjeżdża się dużo więcej okolicznych handlarzy. Na bazarze kupić można przede wszystkim owoce, warzywa, sery, miody, rakiję, przetwory, a także przedmioty codziennego użytku. Jeśli szukasz lokalnych, ekologicznych produktów, to targowisko w Trebinje będzie najlepszym miejscem do ich zakupienia.

Most Arslanagića

Na północ od centrum miasta, tuż nad krystaliczną tonią rzeki Trebišnjicy, przerzucony jest kamienny Most Arslangića. Zbudowany został w  XVI w., za czasów panowania Imperium Osmańskiego. Generalnie stanął w zupełnie innym miejscu, niż to, w którym znajduje się obecnie. Budowa hydroelektrowni na rzece wymusiła jego przeniesienie. Z centrum miasta dotrzeć do niego można spacerową alejką biegnącą wzdłuż Trebišnjicy.

Hercegovačka Gračanica

Na wzgórzu po przeciwnej stronie rzeki niż starówka wznosi się cerkiew Hercegovačka Gračanica. I choć wygląda na zabytek, to zabytkiem nie jest. Powstała w 1999 r. i wzorowana była na znajdującym się w Kosowie monasterze Gračanica. Zbudowano ją na specjalne życzenie poety Jovana Dučića, który chciał spocząć na jednym ze wzgórz obok Trebinje. Jego skromny grobowiec znalazł się we wnętrzu cerkwi. W świątyni podziwiać też można piękny ikonostas. Sama Hercegovačka Gračanica jest ważnym prawosławnym celem pielgrzymkowym na terenie Bośni i Hercegowiny. Jej okolice natomiast stanowią doskonały punkt widokowy na miasto i dolinę rzeki Trebišnjicy.

Winiarnia Vukoje

Po zwiedzaniu warto wybrać się na degustację wina do Winiarni Vukoje (Podrumi Vukoje 1982, ul. Hrupjela 28). Znajduje się powyżej centrum miasta i oferuje niezapomniany widok na centrum Trebinje oraz położone na wzgórzach cerkwie. Ceny są dość wysokie, ale wino naprawdę zasługuje na uznanie.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon