Tuzla

3.13       Zobacz opinie (8)

Położona na północnym wschodzie Bośni i Hercegowiny Tuzla większości osób kojarzy się z lotniskiem, na które latają tanie linie lotnicze. Znacząca część z docierających tam turystów nie zawraca sobie głowy zwiedzaniem miasta. A szkoda! Bo w szczególności latem to całkiem ciekawy punkt na mapie tego bałkańskiego kraju.

tuzla

Tuzla, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Przede wszystkim znajduje się tam kompleks słonych jezior i basenów Panonika. Podczas upałów można tam odpocząć od wysokich temperatur. Sama Tuzla natomiast to miasto studentów, gdzie panuje luźna, niezobowiązująca atmosfera.

Dla kogo?

Tuzla to miasto, które spodoba się zarówno młodym, jak i tym nieco starszym, mającym np. dzieciaki. Główna, lokalna atrakcja, czyli Panonika, łączy pokolenia. Zobaczyć tam można osoby w wieku od kilku miesięcy do 100 lat, więc jest to miejsce uniwersalne.

Zdjęcia

  • Tuzla
  • Tuzla
  • Tuzla
  • Tuzla
  • Tuzla
  • Tuzla
  • Tuzla
  • Tuzla
  • Tuzla
  • Tuzla
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Tuzli najlepiej wybrać się latem, po to, by popływać i zrelaksować się w kompleksie Panonika. W zimniejszych miesiącach jest tam nieco mniej do roboty, bo samo miasto nie ma zbyt wielu atrakcji i zabytków.

Główne atrakcje miasta koncentrują się w bliskim swym sąsiedztwie. Kompleks Panonika przylega do ścisłego centrum miasta, więc bez trudu można odwiedzić oba miejsca w krótkim czasie.

Panonika

Od czerwca do sierpnia życie Tuzli koncentruje się w kompleksie słonych jezior i basenów Panonika. Znajduje się on w ścisłym centrum miasta, tuż obok starówki. Jak to się stało, że kompleks ten stworzono właśnie w tym miejscu? Otóż Tuzla słynie z wydobycia soli. Niestety przez długi czas jej pozyskiwanie nie podlegało żadnej kontroli. W efekcie, dzielnica miasta, na której terenie jest obecnie Panonika, zaczęła się zapadać. Wkrótce doszło do całkowitej degradacji tego obszaru i powstały tam zarośnięte krzakami bagna.

Na początku XXI w. miejscowe władze zaczęły się zastanawiać, co zrobić z tym terenem. I ktoś wpadł na pomysł, by przekształcić go w solankowe jeziora, aby w ten sposób wykorzystać jego naturalny potencjał. W 2003 r. powstało pierwsze, duże jezioro. W kolejnych latach pojawiło się kolejne, zbudowano też basen czy stworzono sztuczny wodospad. Wkrótce pojawiły się też bary i restauracje. Na terenie Panoniki znajduje się również niewielki kompleks archeologiczny. Wstęp na jej teren jest śmiesznie tani, dlatego zwykle jest tam dość tłoczno. Na szczęście Panonika jest naprawdę duża, stąd nie ma tam ścisku.

Trg Slobode

Głównym placem miasta jest Trg Slobode, który od Panoniki znajduje się w odległości 350 m. Sprawia wrażenie dość pustego, choć jego sporą część zajmuje duża fontanna. Sam plac jest jednym z większych w całej Bośni i Hercegowinie. Otoczony jest dość niskimi kamienicami w austro-węgierskim stylu.

Šarena džamija

Idąc ul. Gradską, biegnącą na zachód od Trgu Slobode, dotrzeć można do Šarena džamija, czyli kolorowego meczetu. Wznosi się w otoczeniu zieleni i drzew. Posiada charakterystyczny, wykończony drewnianymi zdobieniami minaret.

Kapija

Na wschód od głównego placu rozciąga się dzielnica zwana Kapiją. To wyjątkowo klimatyczne miejsce, z gąszczem wąskich uliczek i niskich, ładnych budynków. Znaleźć tu można liczne bary i restauracje. W okresie, gdy w mieście są studenci, Kapija tętni życiem, gwarem rozmów i brzmieniem muzyki.

Slana Banja

Powyżej starówki i Panoniki rozciąga się się park Slana Banja. To popularny teren rekreacyjny z licznymi alejkami spacerowymi. Rozciąga się stamtąd naprawdę ładny widok na miasto. Jednak Slana Banja to nie tylko miejsce relaksu, ale również miejsce pamięci. Znajduje się tam kilka pomników. Do najważniejszych należy ten upamiętniający 72 młodych Bośniaków z Tuzli, którzy zginęli podczas masakry z 1995 r.. Oprócz tego znaleźć tu również można monument poświęcony poległym żołnierzom w latach 1992-95.

Tuzla jako miasto studentów oferuje całkiem bogate życie nocne. W obrębie starówki znajdują się liczne bary i klimatyczne knajpki, do których wpaść można na piwo lub drinka.

Old Story Pub

Jednym z popularniejszych miejsc w Tuzli jest Old Story Pub (ul. Turalibegova 34 BA). Przede wszystkim poczuć tu można prawdziwą, bałkańską atmosferę, którą tworzy muzyka oraz lokalne trunki. Old Story Pub funkcjonuje również jako całkiem niezła pizzeria. Stanowi idealne miejsce spotkań ze znajomymi.

Park Pub

Jeśli poszukujesz knajpki z najlepszym i największym wyborem piw w Tuzli, to koniecznie wybierz się do Park Pub (ul. Đorđa Mihajlovića 4). Lokal oferuje zarówno piwa zagraniczne, jak i lokalne oraz kraftowe, produkowane bezpośrednio na miejscu. Atutem baru jest również lokalizacja – tuż obok parku miejskiego.

Club Viva

Jeśli podczas pobytu w Tuzli nabierzesz ochotę na taneczną imprezę, to powinieneś udać się do Klubu Viva (Club Viva, Hotel Tuzla, ul. ZAVNOBiH-a 13). Uznawany jest nie tylko za najlepszy klub w mieście, ale także jeden z lepszych w całej Bośni i Hercegowinie. Odbywają się tu koncerty głównie bałkańskich gwiazd. Warto więc być przygotowanym na sporą dawkę turbofolku. Uwaga! Klub czynny jest tylko w piątki, soboty i święta.

Club Palma

Jeśli nie przepadasz za zabawą w rytmie turbofolku, to wybierz się do Klubu Palma (Club Palma, ul. Kulina bana). Odbywają się tam koncerty rockowe, heavy-metalowe czy hip-hopowe. Jeśli lubisz bardziej alternatywne klimaty, to w Palmie je odnajdziesz. Do tego klub oferuje niezłe drinki w przystępnych cenach.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon