Visegrad

3.22       Zobacz opinie (9)

Chyba najsłynniejszą książką pochodzącą z Półwyspu Bałkańskiego jest Most na Drinie, autorstwa Ivo Andrića. Jej akcja rozgrywa się w Višegradzie i rozpoczyna w momencie zbudowania przez Turków kamiennego mostu. Andrić uhonorowany został Nagrodą Nobla za całokształt swej pisarskiej twórczości, a sam Višegrad - rodzinne miasto autora, przyciąga fanów jego literatury. M.in. z tego powodu Emir Kusturica - słynny reżyser, wybudował tam Kamengrad, zwany też Andrićgradem. Jest to swoista dzielnica miasta, z kilkoma budynkami i placami, która ma upamiętniać życie i twórczość Ivo Andrića.

Wyszegrad, Visegrad, Bośnia Hercegowina, most Drina

Visegrad, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Dla kogo?

Višegrad spodoba się nie tylko fanom Ivo Andrića czy Emira Kusturicy. To przede wszystkim miasto, w którym można poczuć klimat Bałkanów. Niespieszne zwiedzanie, połączone z relaksem nad rzeką w towarzystwie filiżanki mocnej, czarnej kawy będzie idealnym pomysłem dla każdego.

Zdjęcia

  • Visegrad
  • Visegrad
  • Visegrad
  • Visegrad
  • Visegrad
  • Visegrad
  • Visegrad
  • Visegrad
  • Visegrad
  • Visegrad
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Višegrad jest doskonałym celem wakacyjnego zwiedzania i wypoczynku. Latem upały nie są tu tak uciążliwe. A nawet, jeśli się pojawiają, to dzięki Drinie można je jakoś przetrwać.

Wszystkie, najważniejsze atrakcje Višegradu znajdują się w swoim bliskim sąsiedztwie. Stąd na zwiedzanie samego miasta wystarczą dosłownie 2-3 godziny. Planując jednak rejs po Drinie warto dysponować całym dniem.

Most na Drinie

Most na Drinie, a dokładniej Most Mehmed Pašy Sokolovića, zbudowany został przez Turków w II połowie XVI w.. Posiada 11 przęseł połączonych łukami mającymi od 11 do 15 m. Cały most ma 179,5 m długości i wzbudza podziw swą monumentalną architekturą. Między innymi dlatego w 2007 roku znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie tylko warto się nim przespacerować, ale również wdrapać na znajdujący się na przeciwległym brzegu rzeki niż starówka punkt widokowy. Rozciąga się z niego piękny widok na Drinę, most i sam Višegrad.

Andrićgrad

W 2011 r. Emir Kusturica rozpoczął swój kolejny projekt na Bałkanach. Po tym, jak stworzył Drvengrad w Serbii, zdecydował o budowie miejsca upamiętniającego słynnego pisarza Ivo Andrića. Jego wybór padł na Višegrad, czyli rodzinne miasto noblisty. Na cyplu utworzonym między Driną a wpadającą do niej rzeką Rzav, powstała dzielnica Andrićgrad (lub inaczej Kamengrad), z kamieniczkami, cerkwią, brukowanymi ulicami czy placami.

Całość otoczona jest murami i na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie typowej starówki. Tyle tylko, że zbudowanej współcześnie, ale według dawnych standardów. Na terenie Andrićgradu znaleźć można restauracje i kawiarnie, działa tam kino oraz kilka sklepów. W centralnej części dzielnicy wznosi się pomnik Ivo Andrića. Co jakiś czas Kamengrad staje się przestrzenią dla kolejnych, filmowych produkcji. Niewątpliwie Andrićgrad jest tak samo nietuzinkowe, jak jego twórca – Emir Kusturica i nieco zwariowane, jak całe Bałkany.

Wycieczki łodziami po Drinie

Jedną z większych atrakcji Višegradu są organizowane stamtąd wycieczki łodziami po Drinie. Zwykle trwają one od ok. godz. 11 do wieczora. W trakcie rejsu podziwiać można niesamowity kanion wyżłobiony przez Drinę; dotrzeć do miejsca, gdzie wpada do niej rzeka Zepa; zobaczyć niewielką, malowniczą wysepkę na Drinie. Często w cenę wycieczki wliczony jest też posiłek oraz czas wolny na lądzie. Jeśli jednak nie będziesz dysponować całym dniem, możesz zdecydować się na krótki, trwający 30 min rejs łodzią. W trakcie będziesz mógł zrobić zdjęcia mostu i miasta z perspektywy rzeki.

Višegrad Spa

4 km na północny wschód od centrum miasta znaleźć można miejsce znane pod nazwą Višegrad Spa (Višegradska Banja). Znajduje się na wysokości 414 m n.p.m., w otoczeniu gęstych lasów sosnowych. Jako uzdrowisko mogło rozwinąć się dzięki występującym tam termalnym źródłom. Osiągają temperaturę 34ºC i charakteryzują się…radioaktywnością. Ale w tym przypadku ma ona zbawienny wpływ na zdrowie. W szczególności za sprawą radonu. Pierwiastek ten może zmniejszać ból, zwiększać odporność organizmu czy eliminować niektóre alergie. Jednak woda z Višegradskiej Banji wykorzystywana jest również do leczenia chorób reumatycznych, ginekologicznych czy związanych z narządami ruchu.

Na miejscu działa centrum rehabilitacji i hotel Villa Vlas. Dużo ciekawszy jest jednak hamam, czyli łaźnia turecka. Powstał w tym samym czasie, co Most na Drinie, czyli w II połowie XVI w.. Wciąż można z niego korzystać, a rezerwacji dokonać można bezpośrednio w hotelu. Będąc w okolicy warto również zajrzeć do niewielkiej, malowniczej cerkwi św. Jovana. Teren wokół świątyni jest popularnym terenem piknikowym zarówno dla kuracjuszy, jak i mieszkańców Višegradu.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon