Visoko

3.17       Zobacz opinie (6)

Niecałe 40 min jazdy od Sarajewa znajduje się miasteczko Visoko. Na pierwszy rzut oka niczym szczególnym się nie wyróżnia. Ale po bardziej uważanym przyjrzeniu zauważyć można, że w jego bliskiej okolicy wznoszą się charakterystyczne wzgórza o kształcie piramid. Dla większości osób to po prostu góry, które zostały tak ukształtowane przez działania matki natury. Jednak nie dla doktora Semira Osmanagića, który orzekł, że są to piramidy stworzone przez człowieka oraz pewnych sił nadnaturalnych. Od pewnego czasu prowadzone są tam prace archeologiczne, które mają udowodnić powyższą tezę. Część kompleksu piramid jest udostępniona zwiedzającym.

Visoko, Bośni i Hercegowina

Visoko, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Dla kogo?

Kompleks Piramid w Visoko (zwany też Bośniacką Doliną Piramid) to wymarzony kierunek dla tych, którzy cenią miejsca nietuzinkowe i nieoczywiste. Jeśli więc lubisz przebywać w towarzystwie nieco nawiedzonych ludzi, którzy będą usiłowali wmówić Ci, że piramidy zbudowali przybysze z kosmosu, to już wiesz, gdzie się wybrać.

Zdjęcia

  • Visoko
  • Visoko
  • Visoko
  • Visoko
  • Visoko
  • Visoko
  • Visoko
  • Visoko
  • Visoko
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Kompleks piramid w Visoko zwiedzać można przez cały rok. Najprzyjemniej jednak jest latem, gdy cała okolica jest soczyście zielona i oferuje przepiękne widoki na dolinę rzeki Bośni.

Samo Visoko, jako miasteczko, nie ma zbyt wielu atrakcji. Za to fundacja założona przez Semira Osmanagića stworzyła przy rzekomych piramidach kilka stanowisk pseudo archeologicznych, które udostępnione są zwiedzającym.

Tunel Ravne

Jedną z głównych atrakcji kompleksu piramid jest Tunel Ravne. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie rzeki Bośni. Tak naprawdę nie wiadomo, jak długa jest sieć tuneli, która ciągnie się pod ziemią. Doktor Semir Osmanagić uważa, że zauważyć tam można dwie warstwy kulturowe. Jedna, pochodząca sprzed 12000 lat odpowiedzialna była za budowę tuneli. Druga, sprzed 5000 lat zadecydowała o zamknięciu ich i zaplombowaniu.

Według Semira Osmanagića w tunelach nie ma negatywnego promieniowania kosmicznego, radioaktywnego oraz złej energii wód podziemnych. Z tego też powodu uważa, że jest to najbezpieczniejsze miejsce na naszej planecie, które może służyć leczeniu i rehabilitacji. Fundacja założona przez doktora zbiera świadectwa osób, które po regularnym odwiedzaniu tuneli uleczyły nowotwory czy inne, ciężkie choroby. Podczas zwiedzania dowiedzieć się można wielu, tego typu ciekawostek, gdyż tunele eksploruje się pod opieką przewodnika.

Park Ravne

Nieopodal wejścia do tunelu rozciąga się Park Ravne. To kompleks terenów rekreacyjnych, w obrębie którego poprowadzono kilka szlaków. W parku znaleźć można miejsca do medytacji, kręgi mocy i innego tego typu miejsca. Z tabliczek informacyjnych wynika, że większość ze znajdujących się tam atrakcji ufundowana została przez darczyńców z Emiratów Arabskich czy Niemiec. I choć park może wydawać się dość specyficzny, to mimo wszystko jest całkiem ładny. Spacer po nim jest naprawdę przyjemny.

Piramida Słońca

Będąc w Visoko warto wejść na jedną z piramid. Najłatwiej dostępna jest Piramida Słońca, wznosząca się południowy-zachód od centrum Visoko. W pobliże jej wierzchołka dojechać można samochodem. Wystarczy obrać wąską drogę prowadzącą z miasteczka do wsi Grad. Stamtąd czeka ok. 15-minutowy trekking. Na szczycie Piramidy Słońca znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Visoki, datowanych na XIV w.. Semir Osmanagić i jego świta bardzo ubolewają, że pozostałości tej budowli wznoszą się na piramidzie. Ponieważ ruiny znajdują się pod ochroną, blokuje im to możliwość przewiercenia się od wierzchołka piramidy do jej wnętrza. Tak czy inaczej na szczyt wzniesienia warto wejść ze względu na rozciągające się stamtąd rozległe widoki na okolicę.

Pozostałe atrakcje Bośniackiej Doliny Piramid

Na południowy-zachód od Visoko znaleźć można jeszcze Piramidę Księżyca, Piramidę Smoka i Piramidę Miłości. Pierwsza z nich, obok Piramidy Słońca, jest jedną z wyższych i większych w całym kompleksie. W dolinie zobaczyć też można inny, nieco mniejszy tunel (Tunel Ktk), natomiast we wsi Gornja Vratnica kamienną świątynię. Według badań doktora Semira Osmanagića jest to sztuczne wzgórze, zbudowane z kombinacji dwuwarstwowych bloków megalitycznych, gliny i betonu.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon