Nesebyr

3.70       Zobacz opinie (10)

Jednym z piękniejszych i częściej odwiedzanych miast bułgarskiego wybrzeża jest Nesebyr (Nesebar). A wszystko za sprawą malowniczej, położonej na cyplu starówki, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na jej terenie znajdziesz sporo zabytków, będziesz mógł przyjrzeć się tradycyjnej, bułgarskiej architekturze czy nabyć liczne pamiątki.

Nesebyr Bułgaria

Nesebyr, Bułgaria - © Zielonamapa

W sezonie Nesebyr pęka w szwach. Bo oprócz zwiedzania, na turystów czekają tu niezłe plaże, aquaparki oraz doskonała baza hotelowa. W dużej mierze kurort ten stanowi cel wakacji all-inclusive. Ale jeśli planujesz przyjechać tu np. tylko na jeden dzień, wtedy również miło spędzisz czas. Oczywiście, o ile nie będą przeszkadzać Ci tłumy rodaków kręcących się po okolicy.

Dla kogo?

Ze względu na bliskość Słonecznego Brzegu Nesebyr jest przede wszystkim idealnym kierunkiem dla plażowiczów. W ramach urozmaicenia od leżenia na plaży będziesz mógł pospacerować po starówce i ewentualnie coś pozwiedzać.

Zdjęcia

 • Nesebyr
 • Nesebyr
 • Nesebyr
 • Nesebyr
 • Nesebyr
 • Nesebyr
 • Nesebyr
 • Nesebyr
 • Nesebyr
 • Nesebyr
 • Nesebyr
 • Nesebyr
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Oczywiście w Nesebyrze największy ruch panuje w lipcu i sierpniu. Jeśli chcesz cieszyć się nieco bardziej kameralną atmosferą, wtedy odwiedź miasto w czerwcu. Będzie nieco spokojniej, a pogoda tak czy inaczej będzie dopisywać.

Większość atrakcji Nesebyru koncentruje się na terenie starówki położonej na podłużnym półwyspie. Gęsta zabudowa, czerwone dachy, wąskie uliczki, cerkwie i liczne sklepiki z pamiątkami. Potrafi być tam tłoczno i nieznośnie. Ale poza sezonem nesebyrska starówka staje się miejscem na wskroś klimatycznym.

Wiatrak

Jednym z bardziej charakterystycznych budynków w Nesebyrze jest… wiatrak. Stoi on na grobli wiodącej na półwysep ze starówką. Powstał w XVIII w.. Chyba każda osoba odwiedzająca to bułgarskie miasto musi go choć raz sfotografować.

Brama i mury miejskie

Na starówkę wiedzie grobla, która doprowadza do głównej, miejskiej bramy i pozostałości murów. Otaczały one niegdyś całe miasto. Blisko bramy znajduje się tablica upamiętniająca fakt wpisania Nesebyru na listę UNESCO.

Muzeum Archeologiczne

Po wejściu na starówkę, tuż po prawej stronie, wznosi się gmach Muzeum Archeologicznego (ul. Mesembrija 2). Warto go odwiedzić ze względu na bardzo ciekawą i cenną kolekcję ikon. Nesebyr przez wieki słynął jako miejsce, gdzie pracowali najlepsi twórcy ikon. Ich dzieła wciąż budzą podziw. Muzeum czynne jest codziennie.

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne (ul. Mesembrija 32) znajduje się w reprezentacyjnym domu z okresu odrodzenia narodowego, zbudowanym przez bogatego lokalnego kupca w 1840 r.. Wizyta w nim nie tylko pozwala zapoznać się ze zgromadzonymi tam eksponatami, ale również przyjrzeć się, jak niegdyś mieszkano w Nesebyrze. Muzeum posiada wystawę ukazującą tradycyjne rzemiosła, obrzędy i zwyczaje, tradycje związane z osadnikami z Macedonii.

Cerkiew św. Zofii

W centralnej części starówki zobaczyć można malownicze ruiny cerkwi św. Zofii. Bywa też nazywana Starą Metropolią. Stanowi najstarszą świątynię całego Nesebyru. Posiadała trzy nawy i przez wieki była dość często przebudowywana. Warto zasiąść w jednej z otaczających ją knajpek, by nacieszyć oczy pięknem tego miejsca.

Cerkiew Chrystusa Pantokratora

Cerkiew Chrystusa Pantokratora (ul. Mitropolitska 13) zbudowana została na przełomie XIII i XIV w.. Stanowi jeden z lepszych przykładów średniowiecznej architektury w Nesebyrze. Ma prostokątny kształt o wymiarach 16 na 6,9 m. Uwagę zwraca fasada, na której zobaczyć można… swastyki. W tym przypadku symbolizują one kult słońca. Cerkiew obecnie nie służy celom religijnym. W jego wnętrzach odbywają się najróżniejsze wystawy.

Promenada

Wokół starówki, wzdłuż morza, biegnie promenada. Rozciągają się z niej przepiękne widoki na starówkę, a także linię brzegową tej części wybrzeża. Warto wybrać się tu na spacer o zachodzie słońca.

Większość osób decyduje się na pobyt w Nesebyrze głównie przez wzgląd na tamtejsze piaszczyste plaże. Rzeczywiście są one bardzo urodziwe. Niestety w szczycie sezonu potrafią być strasznie zatłoczone.

Plaża Południowa

Plaża Południowa, zwana też Plażą na Wydmie, jak łatwo można się domyślić, ciągnie się na południe od starówki Nesebyru. Cieszy się ogromną popularnością i uznawana jest za najładniejszą w mieście. Jest plażą piaszczystą. Morze zwykle oferuje tu dość duże fale. Na miejscu wypożyczysz leżaki i parasole, a także skorzystasz z oferty beach barów.

Plaża Północna

Plaża Północna rozciąga się między Nesebyrem a Słonecznym Brzegiem i łączy się z tamtejszymi plażami. Jest piaszczysta i dość mocno zagospodarowana. Znajdziesz tam wszystko, co umila plażowanie – leżaki, parasole, przebieralnie, bary czy restauracje. Tu również będziesz musiał się liczyć ze sporym tłokiem.

Plaża Bunata

Plaża Bunata znajduje się w południowej części cypla ze starówką. Jest piaszczysto-kamienista. Zwykle częściowo zastawiano jest leżakami i parasolami. Bunata jest naprawdę niewielka, więc jeśli w sezonie chcesz tam odpocząć, to miejsce zajmij już wcześnie rano.

Rosyjska Plaża

Najbardziej dziką plażą Nesebyru jest ta określana mianem “rosyjskiej”. Położona jest wzdłuż miejskiego parku, ciągnącego się na południe od cypla. Są tam skały i kamienie, więc warunki do typowego plażowania są odrobinę bardziej wymagające. Ale za to woda jest tu bardzo czysta i zazwyczaj nie ma zbyt wielu osób.

Zobacz także

Bułgaria
Życie nocne w Bułgarii
Bułgaria
Co zwiedzić w Bułgarii?
Bułgaria
Parki narodowe w Bułgarii
Bułgaria
Najlepsze plaże w Bułgarii
Bułgaria
Aktywnie w Bułgarii
Bułgaria
Poza szlakiem w Bułgarii
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon