Rila

SPOKO

Góry Riła są nie tylko najwyższym pasmem w Bułgarii, ale i całych Bałkanów. Na ich terenie znajduje się szczyt Musała, osiągający 2925 m n.p.m.. To czyni go najwyższym szczytem tak całego regionu, jak i Bułgarii. Zaliczany jest więc do Korony Bałkanów oraz Korony Europy. Jednak Riłę warto odwiedzić nie tylko ze względu na Musałę. Całe pasmo jest niezwykle malownicze, a Siedem Rilskich Jezior zachwyci chyba każdego.

Rila Riła Bułgaria

Rila, Bułgaria – © Dennis Jarvis

Oprócz tego na terenie Riły znajduje się Rilski Monaster, który ze względu na swą bogatą historię i wspaniałą architekturę został objęty ochroną w ramach Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Góry Riła cieszą się sporym zainteresowaniem turystów, ale na wielu szlakach możesz przez cały dzień nikogo nie spotkać. To czyni je prawdziwą, zieloną oazą dla tych, którzy szukają spokoju i bliskości natury.

Dla kogo?

Góry Riła to przede wszystkim idealny kierunek dla aktywnych. Jeśli więc lubisz piesze wędrówki, najlepiej kilkudniowe, wtedy będziesz miał tam co robić. Oczywiście musisz odwiedzić Riłę jeśli planujesz Koronę Bałkanów lub Koronę Europy. Jednak gdy nie masz tak ambitnych planów wybierz się w tę część Bułgarii choćby po to, by odwiedzić niezwykły Rilski Monaster.