Sofia

3.82       Zobacz opinie (17)

Bułgarska stolica, czyli Sofia, nie znajduje się w czołówce najpiękniejszych i najbardziej monumentalnych miast w Europie. Ale na pewno nie można o niej napisać, że jest brzydka. Bardziej będzie pasowało do niej określenie “nietuzinkowa” i “różnorodna”. W Sofii znajdziesz ślady po Imperium Osmańskim, głównie pod postacią wystrzeliwujących w niebo minaretów, które sąsiadują z prawosławnymi cerkwiami. Test

Sofia
Sofia, Bułgaria - © Zielonamapa

W wyniku bombardowań, jakie miały miejsce w trakcie II wojny światowej znaczna część centrum Sofii została zrównana z ziemią. Wtedy to w mieście zaczęły wyrastać monumentalne, komunistyczne budowle o wątpliwej urodzie. Jednak centrum Sofii, dzięki później poczynionym inwestycjom jest naprawdę przyjemne i ciekawe, zarówno pod kątem spacerów, jak i zwiedzania. Dodatkowo, bułgarska stolica jest miastem, w którym sporo się dzieje, zarówno pod kątem festiwali, jak i życia nocnego.

Dla kogo?

Podobno nie pozna się danego państwa, jeśli nie odwiedzi się jego stolicy. Dlatego jeśli interesuje Cię historia i kultura Bułgarii, a także preferujesz intensywne zwiedzanie, wtedy koniecznie odwiedź Sofię.

Zdjęcia

  • Sofia
  • Sofia
  • Sofia
  • Sofia
  • Sofia
  • Sofia
  • Sofia
  • Sofia
  • Sofia
  • Sofia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Tak naprawdę bez względu na porę roku, Sofia ma sporo do zaoferowania turystom. Najprzyjemniejsze warunki do zwiedzania będziesz miał wiosną i jesienią, gdy w mieście nie panuje nieznośny zaduch.

Na zwiedzanie Sofii warto wygospodarować przynajmniej jeden dzień. Miasto oferuje pokaźną ilość atrakcji i zabytków, które będziesz mógł odwiedzić spacerując po ścisłym centrum. Zwróć uwagę, że układ szerokich bulwarów i ulic oraz liczne parki nawiązują do Paryża. Bo to właśnie na francuskiej stolicy wzorowana była przebudowa Sofii, jaka miała miejsce po II wojnie światowej.

Sofia
Sofia, Bułgaria - © Zielonamapa

Bania Baszi Dżamija

W samym sercu Sofii znajduje się Bania Baszi Dżamija. Jest to największy oraz jedyny, działający meczet bułgarskiej stolicy. Zbudowano go w XVI w. Jeśli odwiedzisz go poza czasem modlitw, wtedy za darmo będziesz mógł zajrzeć do jego wnętrz (panie również są mile widziane).

Synagoga

W niedużej odległości od meczetu oraz w sąsiedztwie hali targowej wznosi się żydowska synagoga z początku XX w. Uznaje się ją za trzecią co do wielkości w całej Europie.

Pomnik św. Zofii

Oczywiście patronką Sofii jest św. Zofia. Jej imponujący pomnik wznosi się w ścisłym centrum miasta, przy skrzyżowaniu bulwaru Todor Alexandrov z bulwarem Knyaginya Maria Luiza. W miejscu tym stoi od 2000 r., kiedy zastąpiła znajdujący się tu wcześniej pomnik Lenina. Patronka miasta znajduje się na cokole mającym ok. 14 m wysokości. Jej figura wykonana jest z miedzi i brązu. Ozdobiona jest koroną symbolizującą władzę, wieńcem symbolizującym sławę i sową symbolizującą mądrość.

Zobacz na Google Maps

Regionalne Muzeum Historii

Regionalne Muzeum Historii (1 Banski Sq) znajduje się w przepięknym budynku dawnej Centralnej Łaźni Mineralnej (w skrócie - łaźni miejskiej), zbudowanym na początku XX w.. Mieszkańcy określają to muzeum, jako muzeum miejskie lub muzeum Sofii. Stała ekspozycja zajmuje osiem hal i prezentuje eksponaty od czasów neolitu aż do czasów nam bardziej współczesnych. Zobaczysz tu więc starożytne dziedzictwo tych ziem, jak wyglądały niegdyś sofijskie ulice, jak żyli i mieszkali sofijczycy oraz jak wyglądało życie kulturalne miasta.

Cerkiew św. Petki

Jednym z bardziej wyjątkowych budynków w centrum Sofii jest cerkiew św. Petki. Współczesna przebudowa Sofii sprawiła, że wejście do świątyni znajduje się...w przejściu podziemnym prowadzącym do metra. Ta kamienna cerkiew powstała w średniowieczu, pod koniec XIV w.. Warto zajrzeć do środka, by na chwilę odciąć się od pędu miasta.

Cerkiew św. Niedzieli

Sofia
Cerkiew św. Niedzieli, Sofia, Bułgaria - © Zielonamapa

Dużo bardziej imponującą cerkwią bułgarskiej stolicy jest ta pw. Św. Niedzieli. Zbudowana została w II połowie XVIII w.. Była ona świadkiem wielu wydarzeń. Jednak najważniejszym z nich był zamach na cara Borysa III, jakiego dokonano na jej terenie w 1925 r.. W jego wyniku zginęło 120 osób. Kilkadziesiąt lat później dokonano odbudowy świątyni, która podczas zamachu uległa znaczącym uszkodzeniom.

Zobacz na Google Maps

Pałac prezydencki

Sofia
Pałac prezydencki, Sofia, Bułgaria - © Zielonamapa

W samo południe wybierz się przed pałac prezydencki (bulwar Dondukov 2) po to, aby zobaczyć odbywającą się tam zmianę warty. Wartownicy w tradycyjnych mundurach przyciągają gapiów (głównie turystów), którzy chętnie ich fotografują.

Zobacz na Google Maps

Narodowa Galeria Sztuki

Na wschód od ścisłego centrum, w otoczeniu zieleni, wznosi się piękny budynek Narodowej Galerii Sztuki (ploshtad "Knyaz Aleksandar I"). Zobaczyć tam można imponującą kolekcję bułgarskich malarzy i rzeźbiarzy. Dzieła datowane są od XVIII w. do współczesności.

Sofia
Narodowa Galeria Sztuki, Sofia, Bułgaria - © Zielonamapa

Muzeum Etnograficzne

W tym samym budynku co Galeria Sztuki, mieści się także Muzeum Etnograficzne. Zobaczysz tam bogatą kolekcję strojów ludowych, przedmiotów codziennego użytku, narzędzi czy ozdób. Na miejscu działa także duży i dobrze zaopatrzony sklep z pamiątkami.

Jak na stolicę państwa przystało, Sofia jest miastem oferującym sporo rozrywek. Znajdziesz tu zarówno duże kluby, gdzie do białego rana możesz bawić się przy muzyce granej przez DJ-ów lub podczas koncertów lokalnych bądź międzynarodowych gwiazd. Sofia to również liczne puby i klimatyczne kawiarnie, idealne na spotkania ze znajomymi.

Bar Friday (Petak)

Bar Friday (Bar Petak, ul. “General Yosif V. Gourko” 21) znajduje się praktycznie w samym centrum Sofii. Posiada szeroki wybór drinków w bardzo przystępnych cenach (od 4 lwów górę). Dodatkowo będziesz mógł tam pobawić się w rytmie muzyki, od funky i jazzu po elektronikę.

Tobacco Garden Bar

Jeśli chcesz wpaść ze znajomymi na drinka, przyjemnie spędzić czas i się wyluzować, wtedy koniecznie odwiedź Tobacco Garden Bar (ul. “Moskovska” 6A). Znajduje się w dawnym ogrodzie Pałacu Królewskiego, w którym obecnie mieści się Narodowa Galeria Sztuki. Bar staje się niesamowicie popularny latem, gdy w otoczeniu pięknej zieleni i architektury można napić się drinka i po prostu zrelaksować.

Sofia Live Club

Sofia Live Club to największy klub w bułgarskiej stolicy. Znajduje się we wnętrzach Narodowego Pałacu Kultury, w samym sercu Sofii. Głównie odbywają się tu koncerty. Na klubowej scenie zobaczyć można zarówno bułgarskie/bałkańskie gwiazdy, jak i artystów o międzynarodowej sławie.

Once Upon A Time Biblioteka

Klub Once Upon A Time Biblioteka to jedno z bardziej popularnych i cenionych imprezowych miejsc w Sofii. Jak pewnie łatwo się domyślić, mieści się w budynku Biblioteki Narodowej (bul. “Vasil Levski” 88). Działa od środy do soboty i jeśli lubisz tańczyć, zarówno do nowszych, jak i nieco starszych hitów, to tam na pewno będziesz mógł się wyszaleć.

Yalta Club

Na niezłe imprezy możesz też liczyć w Yalta Club (ul. Tsar Osvoboditel 20). Klub ten ma całkiem bogatą historię. Np. jako pierwszy w postkomunistycznej Sofii zaczął oferować muzykę elektroniczną. Wielu bułgarskich DJ-ów zaczynało swoją karierę właśnie tu. Obecnie Yalta przyciąga nie tylko rodzimych artystów, ale również wiele międzynarodowych gwiazd sceny klubowej. Dlatego możesz tu liczyć na naprawdę dobre imprezy, ale i spory tłok, gdyż klub cieszy się niesłabnącą popularnością.

RockIt

Jeśli preferujesz bardzo rockowe klimaty, wtedy na pewno spodoba Ci się w klubie RockIt (bul. “Petko Karavelov” 5). Czekają tam na Ciebie imprezy tematyczne, koncerty, niezły wybór alkoholi oraz przekąsek czy całkiem smacznych dań (spróbuj burgerów!).

Gotham Club

Jeśli jesteś fanem serii o Batmania, a także cenisz dobrą muzykę elektroniczną, to koniecznie odwiedź Gotham Club (ul. “Stefan Karadzha” 1). W wystroju wnętrz znajdziesz wiele nawiązań do Batmana. Klub oferuje niezłą zabawę do białego rana. Minusem klubu są dość wysokie ceny.

Zobacz także

Bułgaria
Co zwiedzić w Bułgarii?
Bułgaria
Najlepsze plaże w Bułgarii
Bułgaria
Życie nocne w Bułgarii
Bułgaria
Parki narodowe w Bułgarii
Bułgaria
Aktywnie w Bułgarii
Bułgaria
Poza szlakiem w Bułgarii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon