Sofia

SPOKO

Bułgarska stolica, czyli Sofia, nie znajduje się w czołówce najpiękniejszych i najbardziej monumentalnych miast w Europie. Ale na pewno nie można o niej napisać, że jest brzydka. Bardziej będzie pasowało do niej określenie “nietuzinkowa” i “różnorodna”. W Sofii znaleźć można ślady po Imperium Osmańskim, głównie pod postacią wystrzeliwujących w niebo minaretów, które sąsiadują z prawosławnymi cerkwiami.

Sofia, Bułgaria – © Shutterstock

W wyniku bombardowań, jakie miały miejsce w trakcie II wojny światowej znaczna część centrum Sofii została zrównana z ziemią. Wtedy to w mieście zaczęły wyrastać monumentalne, komunistyczne budowle o wątpliwej urodzie. Jednak centrum Sofii, dzięki później poczynionym inwestycjom jest naprawdę przyjemne i ciekawe, zarówno pod kątem spacerów, jak i zwiedzania. Dodatkowo, bułgarska stolica jest miastem, w którym sporo się dzieje, zarówno pod kątem festiwali, jak i życia nocnego.

Dla kogo?

Podobno nie pozna się danego państwa, jeśli nie odwiedzi się jego stolicy. Dlatego jeśli interesuje Cię historia i kultura Bułgarii, a także preferujesz intensywne zwiedzanie, wtedy koniecznie odwiedź Sofię.