Sofia

3.75       Zobacz opinie (16)

Bułgarska stolica, czyli Sofia, nie znajduje się w czołówce najpiękniejszych i najbardziej monumentalnych miast w Europie. Ale na pewno nie można o niej napisać, że jest brzydka. Bardziej będzie pasowało do niej określenie “nietuzinkowa” i “różnorodna”. W Sofii znaleźć można ślady po Imperium Osmańskim, głównie pod postacią wystrzeliwujących w niebo minaretów, które sąsiadują z prawosławnymi cerkwiami.

Sofia, Bułgaria - © Zielonamapa

W wyniku bombardowań, jakie miały miejsce w trakcie II wojny światowej znaczna część centrum Sofii została zrównana z ziemią. Wtedy to w mieście zaczęły wyrastać monumentalne, komunistyczne budowle o wątpliwej urodzie. Jednak centrum Sofii, dzięki później poczynionym inwestycjom jest naprawdę przyjemne i ciekawe, zarówno pod kątem spacerów, jak i zwiedzania. Dodatkowo, bułgarska stolica jest miastem, w którym sporo się dzieje, zarówno pod kątem festiwali, jak i życia nocnego.

Dla kogo?

Podobno nie pozna się danego państwa, jeśli nie odwiedzi się jego stolicy. Dlatego jeśli interesuje Cię historia i kultura Bułgarii, a także preferujesz intensywne zwiedzanie, wtedy koniecznie odwiedź Sofię.

Zdjęcia

  • Sofia
  • Sofia
  • Sofia
  • Sofia
  • Sofia
  • Sofia
  • Sofia
  • Sofia
  • Sofia
  • Sofia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Tak naprawdę bez względu na porę roku, Sofia ma sporo do zaoferowania turystom. Najprzyjemniejsze warunki do zwiedzania będziesz miał wiosną i jesienią, gdy w mieście nie panuje nieznośny zaduch.

Na zwiedzanie Sofii warto wygospodarować przynajmniej jeden dzień. Miasto oferuje pokaźną ilość atrakcji i zabytków, które będziesz mógł odwiedzić spacerując po ścisłym centrum. Zwróć uwagę, że układ szerokich bulwarów i ulic oraz liczne parki nawiązują do Paryża. Bo to właśnie na francuskiej stolicy wzorowana była przebudowa Sofii, jaka miała miejsce po II wojnie światowej.

Masyw Witosa

W okolicy stolicy Sofia nie brakuje doskonałych terenów na wycieczki. Na Czarni Grech, najwyższy szczyt masywu Witosa prowadzi wiele atrakcyjnych tras. Niektóre wymagają dobrej kondycji fizycznej. Zimą góra zamienia się w stok do jazdy na snowboardzie i nartach. Choć jeśli myślisz o nartach w Bułgarii, to Bansko będzie lepszym pomysłem.

Jak na stolicę państwa przystało, Sofia jest miastem oferującym sporo rozrywek. Znajdziesz tu zarówno duże kluby, gdzie do białego rana możesz bawić się przy muzyce granej przez DJ-ów lub podczas koncertów lokalnych bądź międzynarodowych gwiazd. Sofia to również liczne puby i klimatyczne kawiarnie, idealne na spotkania ze znajomymi.

Bar Friday (Petak)

Bar Friday (Bar Petak, ul. “General Yosif V. Gourko” 21) znajduje się praktycznie w samym centrum Sofii. Posiada szeroki wybór drinków w bardzo przystępnych cenach (od 4 lwów górę). Dodatkowo będziesz mógł tam pobawić się w rytmie muzyki, od funky i jazzu po elektronikę.

Tobacco Garden Bar

Jeśli chcesz wpaść ze znajomymi na drinka, przyjemnie spędzić czas i się wyluzować, wtedy koniecznie odwiedź Tobacco Garden Bar (ul. “Moskovska” 6A). Znajduje się w dawnym ogrodzie Pałacu Królewskiego, w którym obecnie mieści się Narodowa Galeria Sztuki. Bar staje się niesamowicie popularny latem, gdy w otoczeniu pięknej zieleni i architektury można napić się drinka i po prostu zrelaksować.

Sofia Live Club

Sofia Live Club to największy klub w bułgarskiej stolicy. Znajduje się we wnętrzach Narodowego Pałacu Kultury, w samym sercu Sofii. Głównie odbywają się tu koncerty. Na klubowej scenie zobaczyć można zarówno bułgarskie/bałkańskie gwiazdy, jak i artystów o międzynarodowej sławie.

Once Upon A Time Biblioteka

Klub Once Upon A Time Biblioteka to jedno z bardziej popularnych i cenionych imprezowych miejsc w Sofii. Jak pewnie łatwo się domyślić, mieści się w budynku Biblioteki Narodowej (bul. “Vasil Levski” 88). Działa od środy do soboty i jeśli lubisz tańczyć, zarówno do nowszych, jak i nieco starszych hitów, to tam na pewno będziesz mógł się wyszaleć.

Yalta Club

Na niezłe imprezy możesz też liczyć w Yalta Club (ul. Tsar Osvoboditel 20). Klub ten ma całkiem bogatą historię. Np. jako pierwszy w postkomunistycznej Sofii zaczął oferować muzykę elektroniczną. Wielu bułgarskich DJ-ów zaczynało swoją karierę właśnie tu. Obecnie Yalta przyciąga nie tylko rodzimych artystów, ale również wiele międzynarodowych gwiazd sceny klubowej. Dlatego możesz tu liczyć na naprawdę dobre imprezy, ale i spory tłok, gdyż klub cieszy się niesłabnącą popularnością.

RockIt

Jeśli preferujesz bardzo rockowe klimaty, wtedy na pewno spodoba Ci się w klubie RockIt (bul. “Petko Karavelov” 5). Czekają tam na Ciebie imprezy tematyczne, koncerty, niezły wybór alkoholi oraz przekąsek czy całkiem smacznych dań (spróbuj burgerów!).

Gotham Club

Jeśli jesteś fanem serii o Batmania, a także cenisz dobrą muzykę elektroniczną, to koniecznie odwiedź Gotham Club (ul. “Stefan Karadzha” 1). W wystroju wnętrz znajdziesz wiele nawiązań do Batmana. Klub oferuje niezłą zabawę do białego rana. Minusem klubu są dość wysokie ceny.

Zobacz także

Bułgaria
Co zwiedzić w Bułgarii?
Bułgaria
Najlepsze plaże w Bułgarii
Bułgaria
Życie nocne w Bułgarii
Bułgaria
Parki narodowe w Bułgarii
Bułgaria
Aktywnie w Bułgarii
Bułgaria
Poza szlakiem w Bułgarii
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon