Sozopol

3.60       Zobacz opinie (10)

Sozopol jest bez wątpienia jednym z ładniejszych i bardziej czarujących miast bułgarskiego wybrzeża. Położony na południu kraju posiada śliczną starówkę z gąszczem tradycyjnych, zabytkowych domów. Jednak największym atutem Sozopolu jest nadmorska promenada, biegnąca wzdłuż półwyspu, na jakim ulokowało się stare miasto. Wąski chodnik wiedzie wzdłuż różnokolorowych budynków stojących ponad skalnym klifem.

Sozopol

Sozopol, Bułgaria - © Zielonamapa

Działają tu liczne restauracje, oferujące tarasy z widokiem na morze i pobliskie plaże. Inną, ważną zaletą Sozopolu jest to, że nawet w szczycie letniego sezonu, gdy takie kurorty jak Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski pękają w szwach, tu panuje dużo większy spokój. Dodatkowo może stanowić całkiem dobrą bazę wypadową do eksplorowania południa Bułgarii. W jego bliskim sąsiedztwie będziesz mógł odwiedzić Burgas, owiany tajemnicami Beglik Tash czy uroczą plażę Silistar.

Dla kogo?

Jeśli Bułgaria kojarzy Ci się jedynie z jarmarcznym klimatem panującym w Złotych Piaskach czy Słonecznym Brzegu, to po pobycie w Sozopolu zmienisz nieco zdanie na temat wybrzeża tego kraju. To wyjątkowe miasto, które zachwyci Cię zabytkami i panującą tam atmosferą. Zdecyduj się na urlop tutaj, jeśli zależy Ci na kameralnej atmosferze. Równocześnie możesz tu liczyć na świetne plaże, niezły wybór restauracji oraz cudowne tereny spacerowe.

Zdjęcia

  • Sozopol
  • Sozopol
  • Sozopol
  • Sozopol
  • Sozopol
  • Sozopol
  • Sozopol
  • Sozopol
  • Sozopol
  • Sozopol
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Nawet w szczycie letniego sezonu Sozopol nie jest mocno oblegany przez turystów. A z racji tego, że leży na wybrzeżu Morza Czarnego, najlepiej odwiedzić go właśnie latem. Chyba najlepszym terminem będzie czerwiec lub początek września. Wtedy będziesz mógł liczyć na naprawdę niewielką ilość gości z zagranicy oraz cudowną aurę pogodową.

Stare Miasto – atrakcje Sozopol

Największą atrakcją Sozopolu jest sama starówka. Usiana jest krętymi, brukowanymi uliczkami, nad którymi wyrastają drewniane domy. Aż 180 z tych budowli jest wpisana na bułgarską listę zabytków. Spacerując po mieście nie natkniesz się na komercję. Pełno jest klimatycznych kawiarenek i restauracyjek.

Muzeum Archeologiczne – atrakcje Sozopol

Muzeum Archeologiczne jest jedną z atrakcji, które nie powinny być pominięte. Znajdziesz w nim artefakty z różnych części Sozopolu i jego okolic. Samo muzeum jest podzielona na dwie części – archeologii i sztuki chrześcijańskiej.

Cerkiew Św. Bogurodzicy – atrakcje Sozopol

Unikatowa cerkiew, która została zbudowana pod ziemią. Tylko jej najwyższa część wystaje ponad powierzchnię ziemi.

Wyspa św. Jana – atrakcje Sozopol

Wyspa świętego Jana to jedno z najbardziej tajemniczych i magicznych miejsc w Bułgarii. Znajduje się kilka kilometrów od miasta Sozopol i jest największą z pięciu wysp na Bułgarskiej riwierze. Dziś wznosi się i potężny sonar nawigacyjny, która oświetla drogę i pokazuje statkom właściwy kierunek.

Rezerwat Ropotomo – atrakcje Sozopol

Ropotamo jest jednym z najstarszych rezerwatów w Bułgarii, rozciąga się wzdłuż rzeki o tej samej nazwie – Ropotamo. W rezerwacie żyje aż 250 gatunków ptaków, z czego aż 71 jest zagrożonych.

Wszystkie plaże Sozopolu są piaszczyste. To bardzo dobra wiadomość, dla wszystkich spragnionych słońca. Oto lista plaż w Sozopolu, gdzie bez problemu rozłożysz ręcznik.

Plaża Centralna

Centralna plaża znajduje się w starej części miasta i w sezonie jest bardzo zatłoczona. Trzeba zebrać się naprawdę wcześnie, żeby załapać się na dobre miejsce. Zaraz przy plaży usytuowane jest wiele atrakcji dla turystów, restauracji, wypożyczalni sprzętu.

Plaża Golden Fish

Plaża znajduje się 3 km. na północ od Sozopolu. Słynie przede wszystkim z bardzo drobnego piasku oraz dość płytkiej wody. Poza “Plażą Złotej Rybki” funkcjonuje również nazwa “Królewska Plaża”

Plaża Piaskowa

Nie wiem, kto wymyślił nazwę tej plaży, ale nie spodziewaj się tam kamieni. Plaża Piaskowa znajduje się w nowej części miasta Kavatsite. W okolicy znajdują się wydmy. Praktycznie cała linia brzegowa jest zabudowana w tym rejonie. Po całodziennej kąpieli w słońcu łatwo tam znaleźć bar, klub lub dyskotekę. Wszystko w zasięgu ręki.

Plaża Kavatsite

Kavatiste znajduje się około 3 kilometry na południe od Sozopolu. Plaża jest długa i szeroka, położona między dwoma formacjami skalnymi. Skały, które są na początku i na końcu plaży są świetnym miejscem do nurkowania z rurką.

Zobacz także

Bułgaria
Co zwiedzić w Bułgarii?
Bułgaria
Najlepsze plaże w Bułgarii
Bułgaria
Życie nocne w Bułgarii
Bułgaria
Parki narodowe w Bułgarii
Bułgaria
Aktywnie w Bułgarii
Bułgaria
Poza szlakiem w Bułgarii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon