Brac

3.64       Zobacz opinie (11)

O Wyspie Brac można napisać, że jest swoistą rekordzistką. Przede wszystkim jest największą wyspą Dalmacji, mającą 394,57 km² powierzchni. Na jej terenie znajduje się Vidova Gora osiągająca wysokość 778 m n.p.m. To czyni ją najwyższym szczytem wszystkich, chorwackich wysp. Co więcej, na Bracu zlokalizowana jest najsłynniejsza w tym kraju plaża.

Wyspa Brac

Wyspa Brac, Chorwacja - © Zielonamapa

Zlatni Rat, bo o niej mowa, widział chyba każdy. Jeśli nie na żywo, to na licznych fotografiach promujących Chorwację i jej walory. Zlatni Rat jest piaszczystą, plażą ulokowaną wzdłuż wąskiego cypla. Pod wpływem wiatru i wody może zmieniać swój kształt, co często uwieczniane jest na ujęciach z dronów lub samolotów. Wyspa Brac, oprócz pięknych plaż, oferuje również kilka przyjemnych miasteczek, idealnych na wakacyjny wypoczynek.

Dla kogo?

Jeśli szukasz przyjemnego miejsca na letni relaks, to Wyspa Brac może być ciekawą propozycją. Znajdziesz tam wiele, ładnych plaż. Jeśli postanowisz nieco aktywniej spędzić czas, wtedy będziesz mógł wybrać się na trekking na Vidovą Gorę lub pojeździć na rowerze. Baza noclegowa i gastronomiczna również jest tam naprawdę bardzo dobra.

Zdjęcia

  • Brac
  • Brac
  • Brac
  • Brac
  • Brac
  • Brac
  • Brac
  • Brac
  • Brac
  • Brac
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Wyspa Brac cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Jednak większość z nich odwiedza wyspę tylko po to, by zobaczyć plażę Zlatni Rat. I to w jej okolicach kumuluje się największy ruch. W pozostałych częściach wyspy, w szczycie sezonu panuje względny spokój. Dlatego możesz zaplanować swój pobyt zarówno w lipcu lub sierpniu, jak i poza tymj miesiącami, np. w czerwcu lub we wrześniu.

Jak dotrzeć na Wyspę Brac?

Na Wyspę Brac kursują promy na trasie Split – Supetar oraz Makarska – Sumartin, które na swój pokład zabierają tak pasażerów, jak i samochody czy motocykle/rowery. Inną opcją, ale już tylko dla pasażerów, jest statek pływający ze Splitu na Brac (do miasta Bol) i dalej na Wyspę Hvar.

Jeśli znudzi Ci się plażowanie i zapragniesz nieco pozwiedzać, to Wyspa Brac ma dla Ciebie kilka naprawdę ciekawych atrakcji. Największą z nich jest pustelnia Blaca, będąca popularnym celem wycieczek z miasteczka Bol.

Pustelnia Blaca

Pustelnia została założona w XVI w. przez księży, którzy skryli się w niej podczas tureckich prześladowań. Trzeba przyznać, że na swą kryjówkę wybrali wyjątkowo ciekawe i trudno dostępne miejsce. Pustelnia zlokalizowana jest na stromym urwisku. Księża postawili tam cały kompleks budynków z kościołem i klasztorem na czele. Miejsce to można zwiedzać, gdyż obecnie działa tam muzeum. Do pustelni dotrzesz np. w ramach wycieczki statkiem z miasteczka Bol lub dojedziesz w jej okolice własnym środkiem transportu.

Mauzoleum rodziny Petrinović (Supetar)

Większość osób do Supetaru trafia za sprawą promu, który cumuje w tym właśnie mieście wyspy Brac. Jeśli już się tu znajdziesz, to wybierz się na krótki spacer na półwysep, znajdujący się w zachodniej części zatoki. Zobaczysz tam cmentarz z wyjątkowo ciekawym mauzoleum rodziny Petrinović. Jest ono zbudowane z białego kamienia, a za jego wykonaniem stało dwóch, wybitnych rzeźbiarzy – Ivan Rendić i Tome Rosandić. W niedużej odległości od mauzoleum zobaczyć też można ruiny rzymskiej Villi Rustici.

Klasztor Dominikanów (Bol)

Jeśli zawitasz do miasteczka Bol, to odwiedź znajdujący się tam klasztor dominikanów. Jest on położony na wschód od centrum, obok dwóch, ładnych plaż. Został założony w XV w.. W trakcie zwiedzania będziesz mógł zobaczyć muzeum z ciekawymi dziełami sztuki oraz kościół pw. Matki Bożego Miłosierdzia.

Największym atutem Wyspy Brac są bez wątpienia jej plaże. Wśród nich prym wiedzie Zlatni Rat, czyli Złoty Róg. Na pewno warto ją zobaczyć, choć w szczycie sezonu należy liczyć się ze sporymi tłumami. Ale nie tylko Zlatni Rat jest godny Twojej uwagi.

Zlatni Rat

Plaża Zlatni Rat znajduje się w południowej części wyspy, niecałe 2 km na zachód od centrum miasteczka Bol. Jej pierwszym, rzucającym się w oczy atutem jest piasek. Większość chorwackich plaż jest bowiem żwirowa lub skalista. Po drugie, od razu zwraca się uwagę na jej niesamowity kształt. Plaża ulokowana jest bowiem wzdłuż bardzo wąskiego cypla. Oczywiście najlepiej prezentuje się z lotniczej perspektywy. Jednak nawet z poziomu morza wygląda prześlicznie. Okolica jest też popularnym celem wśród kitesurferów i windsurferów, ze względu na korzystne wiatry, jakie tu wieją.

Plaża Muravica

Jeszcze bardziej na wschód od Zlatni Rat znajduje się plaża Muravica. Skryta jest w przyjemnej, nieduże zatoczce. Dzięki bliskości drzew oferuje też trochę cienia, który jest zbawienny podczas bardzo ciepłych, wakacyjnych dni. Plaża jest w dużej mierze żwirowa.

Plaża Martinica

We wschodniej części Bolu położona jest Plaża Martinica. Tak naprawdę podzielona jest na dwie części, które oddziela od siebie niewielki półwysep z dominikańskim klasztorem. Jest to świetna plaża dla rodzin z dziećmi, ze względu na dość wolno opadające w tym miejscu dno morskie. Do tego blisko stąd do centrum miasta.

Plaża Vedrana

W zachodniej części wyspy, w niewielkiej, uroczej zatoczce obok wsi Ložišća, znaleźć można plażę Vedrana. Jest żwirowa i nieduża. Ale przez to, że nie dociera tu zbyt wiele osób, możesz ją mieć praktycznie tylko dla siebie.

Plaża Lovrečina

Godną uwagi plażą jest również Lovrečina. Znajduje się na zachód od miejscowości Postira. Ma ok. 100 m długości i jest piaszczysta. Okolicę porasta las piniowy, więc będziesz mógł się skryć przed słońcem, gdy zechcesz od niego odpocząć. Dodatkowo z plaży rozciągają się piękne widoki.

Wyspa Brac przypadnie Ci do gustu również wtedy, gdy lubisz nieco bardziej aktywnie spędzać czas. Podczas pobytu możesz zdecydować się np. na pieszą wycieczkę na Vidovą Gorę.

Trekking na Vidovą Gorę

Vidova Gora mająca 778 m n.p.m. znajduje się powyżej miasteczka Bol i plaży Zlatni Rat. Jeden ze szlaków wiodących na nią zaczyna się bezpośrednio w miejscowości. Podejście na szczyt nie powinno zająć więcej niż 1 godz. 40 min. Jednak jest też prostsza opcja dotarcia na Vidovą Gorę. Można w jej okolice podjechać samochodem lub rowerem. Z jej wierzchołka rozciąga się fenomenalny widok na Brac oraz Zlatni Rat.

Trasy rowerowe

Brac oferuje także sporo tras rowerowych. Najwięcej wyznaczonych szlaków znaleźć można w okolicach miejscowości Sutivan. Każdy znajdzie tam dla siebie odpowiednie pod względem kondycji i umiejętności trasy. Wśród nieco bardziej ambitnych kolarzy popularnym celem wycieczek jest Vidova Gora. Trasa Bol-Murvica-Farska-Vidova gora-Brac Airport-Bol ma 46 km długości i obejmuje 945 m przewyższenia.

Sporty wodne

Wyspa Brac cieszy się uznaniem wśród osób uprawiających takie sporty wodne, jak kitesurfing czy windsurfing. A wszystko dzięki wiatrom, które owiewają wyspę w szczególności od jej południowej strony. Popularnym miejscem do łapania fal są okolice plaży Zlatni Rat. W miejscowości Bol znajdziesz też szkoły windsurfingu/kitesurfingu oraz wypożyczalnie sprzętu, w tym również SUP-ów, jeśli wolisz spokojnie dryfować po Adriatyku.

Zobacz także

Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon