Brijuni

3.17       Zobacz opinie (6)

Park Narodowy Brijuni założony został w 1983 r. i w swych granicach obejmuje archipelag 14 wysp. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie Puli i Fazany. Ta druga stanowi niejako bazę wypadową do eksplorowania archipelagu. Wyspy słyną z wyjątkowo bujnej roślinności, jaka je porasta oraz nieco łagodniejszego klimatu. Walory te doceniono już pod koniec XIX w.. Austriacki przemysłowiec postanowił zaadaptować największą z wysp (Veli Brijuni) na ekskluzywny kurort. Powstały pierwsze hotele i tereny rekreacyjne. Później jednak wyspa została przejęta przez Tito, który urządził tam sobie letnią rezydencję. Gościł dygnitarzy z całego świata, założył zoo, do którego przywoził zwierzęta ze swych zagranicznych podróży. Obecnie Veli Brijuni jest popularnym celem wycieczek łodziami z Puli lub Fazany.

Brijuni, Chorwacja

Brijuni, Chorwacja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli lubisz piękną przyrodę, ale również chcesz nieco zgłębić jugosłowiańską przeszłość tego miejsca, to docenisz pobyt na wyspie Veli Brijuni. Wypad do parku narodowego będzie też dobrym pomysłem, jeśli po prostu chcesz się zrelaksować i niespiesznie spędzić czas.

Zdjęcia

  • Brijuni
  • Brijuni
  • Brijuni
  • Brijuni
  • Brijuni
  • Brijuni
  • Brijuni
  • Brijuni
  • Brijuni
  • Brijuni
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Dzięki temu, że panuje tam nieco łagodniejszy klimat niż na stałym lądzie oraz w innych częściach Chorwacji, możesz wybrać się tam nawet w środku lata. Temperatury powinny być dużo bardziej znośne. Park Narodowy Brijuni nie jest też aż tak mocno oblegany przez turystów, więc nie powinieneś zwiedzać w tłumie.

Jak większość turystów zapewne wybierzesz się do Parku Narodowego Brijuni z wycieczką zorganizowaną. Praktycznie każda z nich ten sam program obejmujący wyspę Veli Brijuni. Rejs z Puli/Fazany/innego miejsca, przejazd wycieczkowym pociągiem, zwiedzanie stanowiska archeologicznego czy muzeum, wizyta w parku safari.

Ruiny rzymskiej willi

We wschodniej części wyspy Veli Brijuni, w zatoce Verige, zobaczyć można ruiny okazałej niegdyś, rzymskiej willi. Datowana jest na I w. n.e. I prawdopodobnie używana była do ok. IV w.. Składało się na nią kilka budynków. W południowej części zatoki wznosiła się wystawna, letnia rezydencja. Na kompleks składały się również świątynie Neptuna i Wenus. Willa posiadała również dostęp do portu. O tym, że była miejscem luksusowym, świadczą pozostałości mozaik i licznych zdobień.

Kościół św. Marii

W zachodniej części wyspy zobaczyć można ruiny kościoła św. Marii. Miał on niegdyś wymiary 11 na 24 m i zbudowany został ok. V-VI w.. Tuż przy nim znajdował się wczesnochrześcijański cmentarz. Nieopodal zobaczyć też można drugą, nieco mniejszą świątynię pw. Św. Piotra z ładnymi mozaikami.

Safari Park

W północnej części wyspy, na terenie mającym 9 ha, znajduje się Safari Park utworzony w 1978 r.. Zobaczyć w nim można całkiem sporą ilość najróżniejszych zwierząt. M.in. lamy, zebry stepowe i górskie, indyjskie słonie czy zebu. Część terenu została też wydzielona na Etno Park, który ukazuje jak niegdyś wyglądała typowa, istryjska wioska. Mieszkają w niej typowe dla regionu zwierzęta, m.in. istryjski wół czy istryjska owca.

Saliny

Na południowym krańcu wyspy znajduje się rezerwat ptaków Saline. Ma 7 ha powierzchni i składają się na niego 3 jeziora i tereny bagienne. Jest tam też mała wysepka z niewielką chatą, w której chętnie odpoczywał Tito. Niegdyś pozyskiwano tu sól, jednak w II połowie XX w. zdecydowano zalać saliny. W efekcie miejsce to stało się ostoją zarówno dla ptaków migrujących, jak i prowadzących osiadły tryb życia. Najlepszą porą do ich obserwowania jest kwiecień i maj.

Muzeum

Na Veli Brijuni działa również muzeum z kilkoma, stałymi ekspozycjami. Zapoznać się w nim można z historią rozwoju wyspy za czasów Paula Kupelwiesera, który postanowił przekształcić ją w kurort. Posiada także ciekawą wystawę poświęconą Tito i temu, co porabiał w trakcie swych licznych pobytów na Veli Brijuni (podobno potrafił tam spędzić 6 miesięcy w ciągu roku). Muzeum oferuje również całkiem bogatą kolekcję archeologiczną.

Zobacz także

Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon