Cres

3.00       Zobacz opinie (7)

Cres jest drugą co do wielkości wyspą Adriatyku. Ma podłużny, nieco wrzecionowaty kształt i dość surowy krajobraz. Jej bliskim sąsiadem jest wyspa Krk, z której można na niego dopłynąć promem, a od wyspy Lošinj oddziela go wąski przesmyk, nad którym przerzucono most.

Wyspa Cres, Chorwacja

Cres, Chorwacja - © Zielonamapa

Cres, choć na pierwszy rzut oka może nie wygląda, to jest bardzo ważnym punktem na mapie Chorwacji pod kątem przyrodniczym. Jest on ostoją dla całkiem sporej populacji sępa płowego. Na jego terenie znajduje się słodkowodne jezioro Vransko, będące rezerwuarem wody pitnej. Oprócz tego na Cresie występuje kilka endemicznych gatunków roślin. Wyspa nawet w sezonie sprawia wrażenie dość opustoszałej. Jednak wynika to z faktu, że jest naprawdę spora, nie ma w niej zbyt wielu miasteczek, a plaż jest na tyle dużo, że każdy znajdzie dla siebie spokojny i niezatłoczony fragment wybrzeża.

Dla kogo?

Wyspa Cres przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz miejsca spokojne, które pozwalają się wyciszyć i w pełni odpocząć. Znajdziesz tu sporo ładnych plaż. Jeśli natomiast interesuje Cię przyroda, to ciekawą opcją będzie dla Ciebie wizyta w Beli, gdzie z bliska przyjrzysz się populacji sępa płowego (o ile ptaszyska zechcą Ci się pokazać).

Zdjęcia

 • Cres
 • Cres
 • Cres
 • Cres
 • Cres
 • Cres
 • Cres
 • Cres
 • Cres
 • Cres
 • Cres
 • Cres
 • Cres
 • Cres
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli chcesz cieszyć się piękną pogodą, a także mieć gwarancję, że na wyspie będą działać hotele i restauracje, to odwiedź ją w okresie od maja do września. W pozostałych miesiącach Cres wydaje się być jeszcze bardziej wymarły i opustoszały.

Jak dostać się na Cres?

Wybierając się na Cres własnym samochodem/motocyklem masz tak naprawdę dwie opcje. Po pierwsze możesz zdecydować się na prom płynący z miejscowości Valabiska na wyspie Krk. Po drugie możesz złapać prom z miejscowości Brestova, która położona jest na wybrzeżu pomiędzy Rabacem a Mošćenicami.

Najważniejszym i największym miastem wyspy jest Cres. Znajduje się w jej centralnej części, na zachodnim brzegu, przy dość wąskiej zatoce. Słynie z wyjątkowo ładnej starówki oraz przyjemnej atmosfery.

Pozostałości murów miejskich

Niegdyś Cres otoczony był dość pokaźnymi murami miejskimi. Niestety nie przetrwały one w całości do czasów współczesnych. Wciąż podziwiać można trzy, renesansowe bramy: małą bramę zwaną Bragadiną, północną bramę Marcelę oraz główną bramę św. Mikołaja zlokalizowaną przy centralnym placu.

Loggia miejska

Przy głównym, miejskim placu, czyli Trgu Frane Petrića, wznosi się loggia miejska. Niegdyś budynek ten pełni funkcję urzędu miasta. Obecnie warto w jego okolice zajrzeć rano, gdy odbywa się przed nim małe, lokalne targowisko. Można się tam zaopatrzyć m.in. w świeże owoce, warzywa oraz inne lokalnie występujące produkty.

Muzeum Cresu

Muzeum Cresu (Creski muzej, Ribarska ulica 7) znajduje się w gotycko-renesansowym budynku zwanym Arsan, zbudowanym w XVI w.. W 2006 r. dokonano jego całkowitej renowacji, dzięki czemu przywrócono mu dawną świetność. Muzeum posiada 8 kolekcji: archeologiczną, etnograficzną, kulturalną, historyczną, numizmatyczną, heraldyczną, biblioteczną, technologiczną. Dla koneserów historii.

Wieża wenecka

Powyżej ścisłego centrum, przy skrzyżowaniu ulic Melin i Put Fortcece, wznosi się wieża wenecka. Zbudowana została w XV w.. Niegdyś wokół miasta wznosiły się jeszcze trzy takie budowle. Jednak do naszych czasów przetrwała tylko jedna.

Dzięki dość urozmaiconej linii brzegowej, Cres oferuje całkiem sporą ilość, głównie żwirowych plaż. Do części można dojechać autem, do wielu jednak trzeba spory kawałek iść pieszo.

Plaża Kovačine

Plaża ta znajduje się bezpośrednio w mieście Cres, na zachód od ścisłego centrum. Dotrzeć tam można promenadą nadmorską Svetog Mikule. Plaża jest dość spora, ale całkiem urocza. Przylega do niej kemping, ale zwykle nie ma tu wielkich tłumów.

Plaża Sveti Ivan

Jedną z najładniejszych plaż Cresu, jest plaża Sveti Ivan poniżej wsi Lubenice. Auto należy zostawić bezpośrednio w miejscowości, skąd dalej trzeba iść pieszo jakieś 35 min. Szmaragdowy Adriatyk kontrastuje z bielą kamyczków, jakie tworzą tę urokliwą plażę.

Plaża Mali Bok

Poniżej wsi Orlec, w niewielkiej, otoczonej skalistymi klifami zatoczce znajduje się plaża Mali Bok. Od wsi zjeżdża się do niej wąską, dość stromą drogą. Auto należy zostawić na sporym, częściowo betonowym placyku. Nad samo morze schodzi szutrowa, jeszcze bardziej stroma droga. Podczas zejścia podziwiać można przepiękne widoki na okolicę, a po pewnym czasie także na samą plażę.

Niewątpliwie największym atutem Cresu jest tamtejsza dość intrygująca przyroda. Oprócz wizyty na terenach, na których występuje sęp płowy, warto również odwiedzić słodkowodne jezioro Vransko.

Beli

Beli znajduje się na północy wyspy. Bywa też określane mianem Caput Insulae, co można przetłumaczyć, jako Głowa Wyspy. W Beli działa Eko-Centar Caput Insulae. Jego głównym zadaniem jest ochrona populacji sępa płowego, a także prowadzenie działań edukacyjnych na temat przyrody i dbania o nią. Jeśli niekoniecznie chcesz poszerzać swoją wiedzę, to z centrum możesz wybrać się na spacer. W okolicy poprowadzono 7 ścieżek dydaktycznych, które pozwalają zapoznać się z walorami wyspy, jak i pooglądać całkiem przyjemne widoki.

Jezioro Vransko

W centralnej części wyspy znajduje się słodkowodne jezioro Vransko. Ma 5,8 km² powierzchni i osiąga prawie 74 m głębokości. Stanowi rezerwuar wody pitnej zarówno dla Cresu, jak i wyspy Lošinj. Zatem lecąca tam z kranu woda pochodzi właśnie z tego jeziora. Z tego powodu jest ono objęte ścisłą ochroną. W jego bliskim sąsiedztwie przebiega główna droga przecinająca wyspę.

Zobacz także

Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon