Cres

ŚREDNIO

Cres jest drugą co do wielkości wyspą Adriatyku. Ma podłużny, nieco wrzecionowaty kształt i dość surowy krajobraz. Jej bliskim sąsiadem jest wyspa Krk, z której można na niego dopłynąć promem, a od wyspy Lošinj oddziela go wąski przesmyk, nad którym przerzucono most.

Wyspa Cres, Chorwacja

Wyspa Cres, Chorwacja – © Shutterstock

Cres, choć na pierwszy rzut oka może nie wygląda, to jest bardzo ważnym punktem na mapie Chorwacji pod kątem przyrodniczym. Jest on ostoją dla całkiem sporej populacji sępa płowego. Na jego terenie znajduje się słodkowodne jezioro Vransko, będące rezerwuarem wody pitnej. Oprócz tego na Cresie występuje kilka endemicznych gatunków roślin. Wyspa nawet w sezonie sprawia wrażenie dość opustoszałej. Jednak wynika to z faktu, że jest naprawdę spora, nie ma w niej zbyt wielu miasteczek, a plaż jest na tyle dużo, że każdy znajdzie dla siebie spokojny i niezatłoczony fragment wybrzeża.

Dla kogo?

Wyspa Cres przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz miejsca spokojne, które pozwalają się wyciszyć i w pełni odpocząć. Znajdziesz tu sporo ładnych plaż. Jeśli natomiast interesuje Cię przyroda, to ciekawą opcją będzie dla Ciebie wizyta w Beli, gdzie z bliska przyjrzysz się populacji sępa płowego (o ile ptaszyska zechcą Ci się pokazać).