Dubrownik

3.62       Zobacz opinie (50)

Dubrownik to bez wątpienia najpopularniejsze miejsce nie tylko w Dalmacji, ale i w całej Chorwacji. Miasto wspaniałej starówki oraz licznych zabytków, wśród których powstawały sceny do serialu Gra o tron czy jednej z części Gwiezdnych Wojen. Fani tych dwóch produkcji, jak i zwykli turyści, każdego roku przypuszczają swoisty atak na to miasto. W szczycie sezonu jest tam tak tłoczno, że o kameralnym i spokojnym zwiedzaniu nie ma mowy. Jednak niedogodności te nie odstraszają kolejnych osób, które chcą się przekonać o pięknie Dubrownika.

Dubrownik, Chorwacja

Dubrownik, Chorwacja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Dubrownik to przede wszystkim raj dla fanów zabytków, historii, sztuki i architektury. To miasto jest nimi nasycone do granic możliwości. Dodatkowo Dubrownik oferuje kilka ładnych plaż. Dzięki temu można połączyć zwiedzanie z typowym plażingiem.

Zdjęcia

  • Dubrownik
  • Dubrownik
  • Dubrownik
  • Dubrownik
  • Dubrownik
  • Dubrownik
  • Dubrownik
  • Dubrownik
  • Dubrownik
  • Dubrownik
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama – tylko poza sezonem. Tak naprawdę najlepiej odwiedzić Dubrownik jesienią lub zimą, gdy nie ma tam tłumu turystów i zwykle nie przypływają wielkie statki wycieczkowe. Wczesna wiosna (marzec/kwiecień) również może być dobrym czasem na zwiedzanie miasta bez konieczności przeciskania się przez zatłoczone uliczki.

Choć starówka Dubrownika nie jest bardzo duża, to ilość znajdujących się tam zabytków i ciekawych miejsc jest tak ogromna, że jeden dzień pobytu to za mało. Jednak większość osób spędza tam tylko kilka godzin. Jednym z powodów są horrendalne ceny za parkowanie oraz wysoki koszt wszystkiego, co z Dubrownikiem jest związane (od biletów wstępu po jedzenie).

Dubrownik
Dubrownik, Chorwacja - © Zielonamapa

Mury obronne

Dubrownicka starówka otoczona jest murami. Stanowią one jedną z większych atrakcji całego miasta. Są udostępnione zwiedzającym, a spacer nimi to niezapomniane, acz bardzo drogie doświadczenie. Z murów rozciąga się fenomenalny widok zarówno na miasto, jak i morze czy wyspę Lokrum. Mają 1940 m długości, w ich obrębie znaleźć można 3 forty oraz 2 poza nimi, a także 16 wież i bastionów.

Dubrownik
Mury obronne, Dubrownik, Chorwacja - © Zielonamapa

Brama Pile

Na starówkę Dubrownika wejść można przez kilka bram. Jednak najpopularniejszą z nich jest brama Pile, zlokalizowana od zachodniej strony. Tuż obok niej znajduje się jedno z wejść na dubrownickie mury. Po przejściu przez bramę otwiera się widok na Placę, czyli główną ulicę starówki.

Dubrownik
Brama Pile, Dubrownik, Chorwacja - © Zielonamapa

Placa

Brukowana, lśniąca z słońcu Placa (zwana też Stradun), to zwykle jeden z bardziej zatłoczonych punktów całej starówki. Ma 298 m długości, a jej projekt powstał już w XIII w.. Ciągnie się od bramy Pile do skrzyżowania z ul. Pred Dvorom, nieopodal wieży zegarowej i pałacu Sponza.

Dubrownik
 Placa, Dubrownik, Chorwacja - © Zielonamapa

Wielka Fontanna Onufrego

Na prawo od bramy Pile wznosi się imponująca i niezwykle piękna Wielka Fontanna Onufrego. Została stworzona przez włoskiego architekta w XV w. i początkowo pełniła rolę źródła z wodą dla mieszkańców miasta. Jej kopuła nieco nie pasuje do jej podstawy. Generalnie w XVII w. miasto nawiedziło silne trzęsienie ziemi, które zniszczyło wiele cennych zabytków, w tym właśnie fontannę. Mimo starań, nie udało się przywrócić dawnego wyglądu zwieńczającej jej kopuły.

Klasztor i kościół franciszkanów

Na lewo od bramy Pile znajduje się klasztor i kościół franciszkanów. Cały kompleks powstał ok. XIV w.. W jego skład wchodzi jednonawowy, barokowy kościół. Warto zwrócić uwagę na Pietę umieszczoną tuż nad głównym wejściem. Oprócz tego w klasztorze znajduje się imponująca biblioteka z 20 tys. woluminów oraz działa muzeum. Zobaczyć w nim można dawne wyposażenie działającej tu apteki, a także drogocenne przedmioty czy manuskrypty zgromadzone przez franciszkanów.

Pałac Rektorów

Przy ul. Pred Dvorom 3 warto zwrócić uwagę na Pałac Rektorów. Jego dolny poziom stanowią arkady. We wnętrzu Pałacu Rektorów mieści się Muzeum Kulturalno-Historyczne. Ukazuje ono m.in. jak niegdyś wyglądało życie w Dubrowniku. Zobaczyć tam można dawne meble czy wyposażenie mieszkań. Muzeum posiada także ciekawą kolekcję obrazów.

Katedra Wniebowstąpienia NMP

Najbardziej imponującą budowlą na starówce jest bez wątpienia katedra Wniebowstąpienia NMP. Jej budowa trwała od XII do XIV w.. Utrzymana jest w barokowym stylu i posiada trzy nawy. W ołtarzu głównym znajduje się dzieło Tycjana ukazujące Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny.

Dubrownik
Katedra Wniebowstąpienia NMP, Dubrownik, Chorwacja - © Zielonamapa

Prawda jest jednak taka, że większość turystów odwiedza katedrę ze względu na znajdujący się w niej skarbiec. Przez wieki służył jako miejsce, w którym bogaci mieszkańcy deponowali swoje kosztowności, głównie złoto. Obecnie wciąż można podziwiać tam wiele niesamowitych, drogocennych przedmiotów, w tym oczywiście biżuterię czy naczynia liturgiczne.

Muzeum Etnograficzne

Będąc w Dubrowniku warto również odwiedzić całkiem ciekawe Muzeum Etnograficzne (ul. Od Rupa 3). Mieści się ono w budynku dawnego spichlerza należącego do Republiki Dubrownickiej. Na muzealną kolekcję składa się ponad 6500 przedmiotów. Sporą część z nich stanowią stroje ludowe pochodzące z tej części Chorwacji oraz krajów ościennych. Ekspozycja ukazuje również, w jaki sposób przechowywano tu niegdyś zboże.

Stary Port

Poza murami starówki, we wschodniej jej części, znajduje się Stary Port. Posiada dwa falochrony. Na jednym z nich wznosi się niewielka latarnia morska. Miejsce to jest popularnym celem spacerów, a rozciągające się stąd widoki są naprawdę przyjemne.

Dubrownik
Dubrownik, Chorwacja - © Zielonamapa

Wyspa Lokrum

Wyspa Lokrum, zwana też Wyspą Miłości, znajduje się w bliskim sąsiedztwie starówki. Stanowi popularny cel wycieczek łodziami, które odpływają m.in. z okolic Starego Portu. Wyspa jest swoistą, zieloną oazą, gdyż na jej terenie znajduje się rezerwat leśny. Można tam również zobaczyć słone jeziorko, fort Royal, ogród botaniczny czy ruiny klasztoru. Dodatkowo z wyspy rozciąga się ładny widok na Dubrownik.

Wzgórze Srd

Najlepszym punktem widokowym, z którego podziwiać można praktycznie cały Dubrownik, jest wzgórze Srd. Można się na niego dostać na trzy sposoby. Przede wszystkim kolejką linową, której dolna stacja znajduje się nieco powyżej starówki (przy ul. kralja Petra Krešimira IV). Dysponując nieco większą ilością czasu można na Srd wejść o własnych siłach. W okolice wzgórza można też po prostu podjechać samochodem. Srd ma 412 m n.p.m.. Na jego szczycie działa restauracja, z której rozciąga się przepiękny widok na miasto, a także znajduje się tu fort Imperial.

Dubrownik
Srd, Dubrownik, Chorwacja - © Zielonamapa

Dubrownik to nie tylko ciekawe zabytki, ale również całkiem ładne plaże. Część z nich znajduje się w bliskim sąsiedztwie starówki i oferują przyjemną, miejską panoramę.

Plaża Banje

Tuż obok starówki, na wschód od niej, znajduje się jedna z najpopularniejszych plaż Dubrownika, czyli Banje. Rozciąga się z niej widok na miejskie mury czy wyspę Lokrum. W sezonie trzeba przyjść tu wcześnie rano, by zająć sobie miejsce. Później panuje tu straszny ścisk.

Dubrownik
Banje, Dubrownik, Chorwacja - © Zielonamapa

Plaża Bellevue

Na zachód od starówki, w niewielkiej zatoczce poniżej ul. Splitski Put znajduje się plaża Bellevue. Otoczona jest skalistymi klifami na szczycie których wznoszą się niezbyt urodziwe apartamentowce. Jednak siedząc na plaży na szczęście ich nie widać.

Plaża Lapad

Popularną plażą jest również Lapad, znajdująca się w zatoce powyżej Parku šuma Velika i Mala Petka. Nie jest to dobre miejsce dla rodzin z dziećmi, gdyż dno morskie dość szybko tu opada, przez co gwałtownie robi się głęboko. Na plaży istnieje możliwość wypożyczenia parasoli i leżaków.

Zobacz także

Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon