Korcula

3.67       Zobacz opinie (9)

Korcula to jedna z popularniejszych wysp Dalmacji. Znajduje się tuż obok Półwyspu Pelješac (z którego pływają na nią promy), a jej bliskimi sąsiadami jest m.in. Hvar i Mljet. Najważniejszym i najbardziej znanym miastem wyspy jest Korcula, słynąca z przepięknej starówki oraz faktu, że prawdopodobnie urodził się w niej Marco Polo. Jednak będąc w tym zakątku Chorwacji warto również wybrać się do miasteczka Vela Luka, w którym zobaczyć można przepiękną jaskinię Vela Spila. Korcula jako wyspa oferuje też sporą ilość przepięknych plaż, a także liczne trasy rowerowe lub trekkingowe.

Wyspa Korcula, Chorwacja

Korcula, Chorwacja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Korčula to wyspa dość uniwersalna. Spodoba Ci się tu zarówno jeśli lubisz zwiedzać, jak i odpoczywać na plażach czy aktywnie spędzać czas. Jeśli szukasz miejsc mało obleganych przez turystów rozważ wizytę w środkowej części wyspy lub na jej zachodnim krańcu. Większość ruchu turystycznego koncentruje się bowiem wokół miasta Korčula.

Zdjęcia

 • Korcula
 • Korcula
 • Korcula
 • Korcula
 • Korcula
 • Korcula
 • Korcula
 • Korcula
 • Korcula
 • Korcula
 • Korcula
 • Korcula
 • Korcula
 • Korcula
 • Korcula
 • Korcula
 • Korcula
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli planujesz zwiedzać, jeździć na rowerze/wędrować oraz plażować, to odwiedź Korculę w II połowie czerwca lub na początku września. Nie będzie wtedy zbyt tłoczno, a pogoda pozwoli na wszystkie, wymienione aktywności. W szczycie sezonu na Korculi bywa dość tłoczno, w szczególności w mieście Korcula. Im bardziej w głąb wyspy, tym robi się spokojniej.

Jak dotrzeć na Korculę?

Na Korculę można dotrzeć za pomocą promów. Opcja nr 1, to przepłynięcie promem zabierającym auta i pasażerów z Półwyspu Pelješac, a dokładniej z Orebića do portu promowego znajdującego się nieopodal miasta Korcula. Opcja nr 2 to promy pasażerskie lub pasażersko-samochodowe pływające ze Splitu do Vela Luki na zachodnim krańcu wyspy.

Najważniejszą atrakcją miasta Korcula jest bez wątpienia jej starówka. Kiedy patrzy się na nią z lotu ptaka, to można zauważyć, że jej uliczki układają się na kształt szkieletu ryby. Układ ten nie jest przypadkowy. Dzięki niemu, pomiędzy dość wąsko ustawionymi domami dochodzi do naturalnej cyrkulacji powietrza. W efekcie spacerując po starówce człowiek odnosi wrażenie, jakby w mieście działało coś na kształt klimatyzacji.

Mury obronne (Miasto Korcula)

Starówka Korculi jest otoczona murami. Niegdyś w ich obrębie znajdowało się 12 wież. Do współczesnych czasów zachowało się 7 z nich. Główna brama prowadząca do wnętrza starówki zlokalizowana jest od zachodniej strony.

Katedra św. Marka (Miasto Korcula)

Idąc na wprost od głównej bramy po chwili dociera się do Katedry i placu św. Marka. Świątynia zbudowana została ok. XV w., w stylu gotycko-renesansowym. Świątynia posiada strzelistą wieżę, która dość znacząco wybija się ponad zabudowania starego miasta.

Pałac Biskupów (Miasto Korcula)

Przy tym samym placu co katedra wznosi się także Pałac Biskupów. W jego wnętrzach działa Skarbiec Opactwa św. Marka. Jak łatwo się domyślić, zobaczyć tam można liczne drogocenne przedmioty, m.in. naczynia liturgiczne czy dzieła sztuki.

Muzeum Miejskie (Miasto Korcula)

Naprzeciwko katedry, w pałacu Gabrielis mieści się Muzeum Miejskie. Zapoznać się w nim można z historią Korculi od czasów antycznych aż do XX w.. Na wystawę składają się m.in. rzeźby, modele statków czy wyposażenie dawnego, mieszczańskiego domu.

Dom Marco Polo (Miasto Korcula)

Choć nie ma dokładnych dowodów na to, że Marco Polo rzeczywiście urodził się w tym chorwackim miasteczku, to jego mieszkańcy mocno w to wierzą. Legenda o wielkim podróżniku jest tu mocno podtrzymywana. I w trakcie zwiedzania starówki można zobaczyć hipotetyczny dom Marco Polo. A raczej to, co z niego pozostało. Z domu do naszych czasów zachowała się tak naprawdę wieża, która wznosi się nieopodal katedry i niewielkiej cerkwi św.

Vela Luka

Na przeciwległym krańcu wyspy niż miasto Korcula leży Vela Luka. To niewielkie miasteczko, w którym znajduje się port promowy. Przypływają do niego promy ze Splitu. Panuje tu dużo bardziej kameralna atmosfera niż w Korculi. Największą atrakcję Vela Liki jest jaskinia Vela Spila, znajdująca się na wzgórzu powyżej centrum i zatoki.

Vela Spila (Vela Luka)

Na zboczu góry Pinski Rat znajduje się jaskinia Vela Spila. Uznawana jest za jedno z ważniejszych stanowisk archeologicznych nie tylko na terenie Chorwacji, ale i Europy. Badacze odkryli, że była ona zamieszkiwana już w czasach prehistorycznych. Sama jaskinia prezentuje się naprawdę pięknie. Jednak jeszcze piękniejsze są widoki, jakie rozciągają się z jej okolicy. Podziwiać można stamtąd m.in. wyspę Vis czy wysepkę Osjak.

Korcula jako wyspa oferuje też pokaźną ilość plaż. Wiele z nich skrytych jest w niewielkich zatoczkach, do których zwykle dotrzeć można na piechotę. Na wyspie znaleźć można zarówno plaże piaszczyste, jak i żwirowe. Dzięki temu każdy znajdzie tu dla siebie odpowiednie miejsce na relaks.

Puntin

Plaża na starówce? Okazuje się, że tuż przy murach starówki miasta Korcula znajduje się urocza plaża Puntin. Jest żwirowa i rozciąga się z niej rozległy widok na Półwysep Pelješac. Warto się na niej zatrzymać w przerwie od zwiedzania.

Vela i Mala Vrbovica

Na zachód od starówki, w niewielkiej zatoce, znajdują się dwie plaże Vela i Mala Vrbovica. Obie są żwirowe. Zwykle jest tu dość zacisznie. Z centrum Korculi dostać się tu można na piechotę, maszerując przyjemną trasą wzdłuż wybrzeża.

Lumbarda

Najpopularniejsza plaże znajduje się na wschód od miasta Korcula, przy miejscowości Lumbarda. Pierwsza z nich położona jest wzdłuż północnego brzegu wyspy. Jest piaszczysta i oferuje przepiękny widok na Półwysep Pelješac. Druga, zwana Vela Pržina, również jest piaszczysta. W sezonie zwykle jest dość mocno zatłoczona i zastawiona leżakami i parasolami.

Wyspa Proizd

Jedna z najpiękniejszych plaż znajduje się na wysepce Proizd, do której dopłynąć można łodziami kursującymi z Vela Luki. Jest ona skalista lub żwirowa. Biel skał kontrastuje tu z intensywnym, szmaragdowym kolorem morza. Jeśli doda się do tego niesamowite widoki na wyspę Korcula i okolicę, to uzyskuje się idealne miejsce na relaks.

Wyspa Korcula to dobry kierunek, jeśli chcesz nieco bardziej aktywnie spędzić czas. Po jej terenie wyznaczono całkiem pokaźną ilość tras pieszych oraz rowerowych.

Trasy rowerowe

Korculę całkiem przyjemnie eksploruje się z perspektywy roweru. Wyspa posiada dość urozmaicone ukształtowanie. Dzięki temu podczas jazdy czekać Cię będą podjazdy oraz zjazdy, zarówno po asfaltowych, jak i szutrowych drogach. Na wyspie wyznaczono sporo szlaków, część w formie pętli. Kilka popularnych tras łączy miasto Korcula z Lumbardą, Kosovem czy Humacem. Kilka tras przecina także Smokvicę i jej okolice. Ciekawą opcją są wycieczki organizowane przez lokalne agencje turystyczne, które obejmują testowanie win z lokalnych winnic oraz próbowanie lokalnych potraw i produktów spożywczych.

Trasy piesze

Korcula oferuje również kilka tras dla osób wolących przemieszczać się na piechotę. Ciekawe szlaki zaczynają się w Smokvicy, która położona jest w centralnej części wyspy. Większość z nich oferuje wędrówki od 1 godziny do ok. 4 godzin. Przyjemną, dość spacerową opcją jest trasa do położonej nad brzegiem morza miejscowości Brna. Ładne widoki gwarantowane.

Zobacz także

Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon