Krka

4.17       Zobacz opinie (18)

Park Narodowy Krka, to obok Plitwic jedna z popularniejszych, chorwackich atrakcji, która nie jest bezpośrednio związana z wybrzeżem. Zlokalizowany jest na północ od Szybenika i obejmuje wyjątkowo piękny przełom rzek Krka i Čikola. Dzięki występującym tam zjawiskom krasowym okolica ta słynie z przepięknych kaskad i wodospadów.

Krka, Chorwacja

Krka, Chorwacja - © Zielonamapa

I w przeciwieństwie do Plitwickich Jezior, w Parku Narodowym Krka nie ma zakazu pływania. Z tego też powodu latem są tam dzikie tłumy, gdyż jest wielu chętnych do schłodzenia się w zimnych wodach rzek.

Dla kogo?

Jeśli cenisz piękną przyrodę i chcesz nieco odpocząć od nadmorskich krajobrazów, to koniecznie odwiedź Park Narodowy Krka. Jednak w szczycie letniego sezonu musisz wziąć pod uwagę, że jego teren będziesz eksplorować z tłumem innych turystów.

Zdjęcia

 • Krka
 • Krka
 • Krka
 • Krka
 • Krka
 • Krka
 • Krka
 • Krka
 • Krka
 • Krka
 • Krka
 • Krka
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – poza sezonem! Przede wszystkim z dwóch względów. Po pierwsze w lipcu i sierpniu Park Narodowy Krka przeżywa istne oblężenie. Po drugie w tym czasie za bilet wstępu zapłacisz horrendalnie dużo. W maju, czerwcu czy we wrześniu park również będzie się pięknie prezentować, a zapłacisz mniej i nie będziesz musiał się przeciskać przez tłumy ludzi.

Jak dotrzeć do Parku Narodowego Krka?

Jest kilka sposobów na to, aby dostać się do Parku Narodowego Krka. Przede wszystkim prowadzi do niego 5 głównych wejść: Skradin, Lozovac, Roski Slap, Kistanje, Burnum. Po pierwsze z miejscowości Skradin do wodospadu Skradinski Buk pływają statki wycieczkowe należące do parku. Aby skorzystać z tego środka transportu należy okazać bilet wstępu. Jadąc autem najlepiej zaparkować na parkingu obok wejścia Lozovac, skąd w szczycie sezonu turyści są do parku dowożeni bezpłatnymi autobusami. Inną, ciekawą opcją dla aktywnych jest spacer lub przejażdżka rowerem ścieżką poprowadzoną ze Skradinu do Skradinskiego Buku. Ma ona długość ok. 3,5 km.

Do najważniejszych atrakcji Parku Narodowego Krka należą bez wątpienia dwa wodospady: Skradinski Buk oraz Roški Slap.

Skradinski Buk

Na rzece Krka powstało siedem kaskad, a ostatnią i najpiękniejszą z nich jest Skradinski Buk. Jest najdłuższym wodospadem na terenie całego parku. Przy nim poprowadzono ścieżkę dydaktyczną. Do wodospadu dotrzeć można od wejścia Lozovac – do przejścia jest dystans ok. 800 m. Drugą opcją jest rejs statkiem lub spacer ze Skradinu.

Roški Slap

Drugim co do popularności wodospadem Parku Narodowego Krka jest Roški Slap. Składa się z głównego wodospadu o wysokości 22,5 m oraz mniejszych kaskad utworzonych na trawertynowych progach. Dotrzeć do niego można podczas trwającego 3,5 godziny rejsu zaczynającego się przy Skradinskim Buku, z przystankiem na wyspie Visovac.Uwaga! Rejsy odbywają się od maja do października.

Visovac

Wyspa Visovac to miejsce wyjątkowe. Na jej terenie znajduje się franciszkański klasztor Matki Bożej Miłosierdzia, wzniesiony w XV w.. W trakcie wizyty będziesz mógł obejrzeć ciekawą kolekcję archeologiczną, zbiór szat i naczyń liturgicznych, a także zobaczyć imponującą bibliotekę z wieloma historycznymi manuskryptami i księgami. Jednak wyspa swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim kościołowi Matki Bożej, który otoczony jest wielką czcią. Pobyt na wyspie (w ramach rejsu) trwa zwykle ok. 30-40 min.

Monastyr Krka

Monastyr Krka pw. Świętego Archanioła znajduje się 3,5 km na wschód od miejscowości Kistanje i zlokalizowanego tam wejścia do parku. Po raz pierwszy wzmiankowany był na początku XV w. Na terenie kompleksu znajduje się kościół, rzymskie katakumby udostępnione dla zwiedzających. Również stąd organizowane są rejsy wycieczkowe do wodospadu Roški Slap. Uwaga! Rejsy odbywają się od maja do października.

Zobacz także

Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon