Kutjevo

3.20       Zobacz opinie (5)

Niewielkie Kutjevo położone w Slawonii między Osijekiem a Zagrzebiem jest miasteczkiem mało wśród turystów znanym. A stanowi bardzo ważny punkt na mapie Chorwacji. Kutjevo uznaje się bowiem za chorwacką stolicę wina. Swoją winiarską historią sięga XIII w., kiedy to zaczęto uprawiać tam winorośle i produkować pierwsze wina.

Kutjevo, Chorwacja

Kutjevo, Chorwacja - © Zielonamapa

Pochodzą stamtąd takie odmiany jak grasevina, traminac, pinot sivi, pinot crni, chardonnay, a także wina różowe. W miasteczku i okolicach działają liczne piwnice z winami, gdzie można udać się na ich degustację. Samo Kutjevo jest także przyjemnym miejscem na leniwe zwiedzanie. Znaleźć tam można całkiem okazały zamek czy Kościół Najświętszej Maryi Panny.

Dla kogo?

Kutjevo spodoba Ci się przede wszystkim wtedy, gdy jesteś prawdziwym fanem i smakoszem wina. Miasto da Ci możliwość ich spróbowania, a także będziesz mógł przyjrzeć się, jak uprawiana jest w tym regionie winorośl.

Zdjęcia

  • Kutjevo
  • Kutjevo
  • Kutjevo
  • Kutjevo
  • Kutjevo
  • Kutjevo
  • Kutjevo
  • Kutjevo
  • Kutjevo
  • Kutjevo
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Na pewno warto odwiedzić Kutjevo na początku czerwca, gdy odbywa się tam Festiwal Graševina. W jego trakcie odbywa się konkurs na najlepsze wino, degustacje wina i lokalnych dań oraz produktów spożywczych, koncerty i inne atrakcje. Wszystko dzieje się pod gołym niebem. Panuje gwarna, wesoła atmosfera. Jest to tak naprawdę jedyny moment, gdy Kutjevo jakoś mocno ożywa.

Poza winem Kutjevo nie ma oszałamiającej ilości atrakcji turystycznych. Najważniejszymi miejscami na terenie miasteczka są zamek oraz Kościół Najświętszej Maryi Panny.

Zamek Kutjevo

Zamek (dvorac) Kutjevo to najbardziej imponująca budowla w całym miasteczku, która niegdyś stanowiła jezuicką rezydencję. Zbudowana została w  XIII w. na pozostałościach opactwa cystersów. Do pozostałości tych należała przede wszystkim piwnica z winami. Zamek nie jest udostępniony zwiedzającym. Natomiast zajrzeć można do otaczających go ogrodów, gdzie znajdują się szczególnie cenne gatunki drzew, takie jak miłorząb, buk, lipa, kasztan czy dąb.

Kutjevački podrum

Inną, ważną atrakcją miasta jest Kutjevački podrum (ul. Kralja Tomislava 1), czyli najsłynniejsza piwnica na wino. Zobaczyć w niej można gigantyczne, dębowe beczki, służące oczywiście do przechowywania wina. Na miejscu działa restauracja, a także istnieje możliwość zwiedzania piwnic i degustacji wina. Wymagane jest jednak wcześniejsze, telefoniczne umówienie się.

Kościół Najświętszej Maryi Panny

Warto również zajrzeć do Kościoła Najświętszej Maryi Panny. Zbudowano go w XIII w., jednak później został zniszczony. Jego ponowna odbudowa była możliwa trzy wieki później, dzięki staraniom jezuitów. W kościele znajduje się słynący z cudów obraz Matki Bożej z Kutjeva. Wnętrze świątyni pomalowane jest w mało kościelne kolory, bo na żółto i różowo.

Zobacz także

Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon