Makarska

4.20       Zobacz opinie (25)

Makarska to jeden z popularniejszych kurortów położonych na południu Dalmacji. To urocze, śródziemnomorskie miasto ma wiele atutów. Pierwszym z nich jest lokalizacja. Makarska leży u stóp imponującego pasma gór Biokovo. Dzięki temu można w niej połączyć typowe plażowanie z górskimi wędrówkami lub bardziej ambitnymi wycieczkami rowerowymi. Po drugie, jej okolice obfitują w wyjątkowo ładne plaże. Po trzecie Makarska sama w sobie jest całkiem przyjemny, choć w sezonie zatłoczonym kurortem.

Makarska

Makarska, Chorwacja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Makarska jest miejscem dość uniwersalnym. Każdy, bez względu na wiek czy upodobania znajdzie tu dla siebie coś odpowiedniego. Jeśli szukasz pięknych plaż, to wokół Makarskiej je znajdziesz. Jeśli wolisz aktywnie spędzać czas, to okolica pozwala uprawiać najróżniejsze sporty. Bez skrępowania powiedzieć, że czekają na Ciebie najpiękniejsze plaże Chorwacji.

Zdjęcia

 • Makarska
 • Makarska
 • Makarska
 • Makarska
 • Makarska
 • Makarska
 • Makarska
 • Makarska
 • Makarska
 • Makarska
 • Makarska
 • Makarska
 • Makarska
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Większość osób odwiedza Makarską w szczycie sezonu, czyli w lipcu i sierpniu. W efekcie w tym czasie miasto przeżywa swoiste oblężenie. I raczej ciężko zażyć tam wtedy upragnionego relaksu. Dlatego, jeśli planujesz wakacje w Makarskiej, rozważ wyjazd w czerwcu lub we wrześniu. Wyjazd w tych miesiącach będzie miał dodatkową zaletę – niższe ceny!

Makarska
Makarska, Chorwacja - © Zielonamapa

Makarska jako miasto posiada całkiem ładną starówkę z kilkoma ciekawymi zabytkami. Warto się po niej przespacerować w przerwie od plażowania.

Starówka

Makarska
Starówka, Makarska, Chorwacja - © Zielonamapa

Zwiedzanie warto rozpocząć na starówce, która rozciąga się powyżej głównej przystani w Makarskiej (odpływają stamtąd m.in. statki wycieczkowe oraz promy na wyspę Brač). Posiada ona typową, śródziemnomorską architekturę. Dominują tam kamienice z czerwonymi dachówkami. Wśród nich dość mocno wyróżnia się barokowa katedra św. Marka z XVIII w. ze  smukłą dzwonnicą. Warto zwrócić uwagę na ołtarz po prawej stronie kościoła, gdzie złożone są kości św. Klemensa – patrona całego miasta.

Klasztor Franciszkanów

Makarska
Klasztor Franciszkanów, Makarska, Chorwacja - © Zielonamapa

Od wschodniej strony do starówki przylega klasztor Franciszkanów. Działa w nim Muzeum Malakologiczne, w którym zobaczyć można ponad 3 tys. muszli nie tylko wyłowionych z Adriatyku, ale i innych mórz na całym świecie.

Półwysep św. Piotra

Makarska
Półwysep św. Piotra, Makarska, Chorwacja - © Zielonamapa

Popularnym celem spacerów jest półwysep św. Piotra (Poluotok sveti Petar). Znajduje się na północny-zachód od starówki. Na jego krańcu stoi latarnia morska oraz urocza cerkiew pw. Św. Piotra.

Większośc osób decyduje się na wypoczynek w Makarskiej głównie ze względu na znajdujące się tu plaże oraz urozmaiconą linię brzegową.

Plaża miejska

Makarska
Plaża miejska, Makarska, Chorwacja - © Zielonamapa

Żwirowa plaża miejska, czyli Gradska plaža ciągnie się na półwyspu św. Piotra w kierunku północnym. Znaleźć można przy niej liczne beach bary czy restauracje. Istnieje możliwość wypożyczenia leżaków oraz sprzętu wodnego. Zwykle jest tu bardzo tłoczno.

Plaża dla Nudystów

Makarska
Makarska, Chorwacja - © Zielonamapa

Najpopularniejsza plaża dla naturystów znajduje się na północ od miasta, przy klifach zlokalizowanych między Makarską z Krvavicą. Dotrzeć do nich można podczas przyjemnego spaceru ścieżką wychodzącą z północnych obrzeży miasta. Jest tam sporo skał, między którymi znaleźć można ustronne miejsce na rozłożenie ręczników lub postawienie leżaków.

Plaża Cvitačka

Makarska
Plaża Cvitačka, Makarska, Chorwacja - © Zielonamapa

Na północ od plaży dla nudystów rozciąga się plaża Cvitačka. W dużej mierze jest żwirowa, a dno morskie również jest kamieniste. Warto więc pamiętać o butach nadających się do pływania.

Makarska to nie tylko ciekawa architektura, plaże i widoki. To również całkiem bogate życie nocne. Podczas letnich wieczorów miasto tętni życiem, a liczne dyskoteki zwykle pękają w szwach.

Deep

Klub Deep (Šetalište fra Jure Radića 5a), to miejsce nietuzinkowe. Dyskoteka ta została urządzona we wnętrzu jaskini. To naprawdę klimatyczne i szalenie popularne miejsce. Jest to jedyny, tak duży klub w Makarskiej. Dlatego zwykle panuje w nim naprawdę duży ścisk.

Petar Pan Club

W bliskim sąsiedztwie Klubu Deep działa Petar Pan Club (nieopodal stadionu sportowego). Odbywa się tam sporo koncertów, jak i typowych dyskotek. Nie jest tak klimatycznie, jak w Deep, ale po spożyciu odpowiedniej dawki drinków, tu też można się dobrze bawić.

Nautica

Jeśli wieczorem wolisz nieco spokojniejsze rozrywki, to na drinka lub piwo wpadnij do Nautici (Obala kralja Tomislava 6). Znajduje się w ścisłym centrum miasta. Oferuje zarówno szeroki wybór alkoholi, jak i kawę oraz przekąski czy dania obiadowe.

Makarska może być również całkiem niezłą bazą wypadową dla tych, którzy chcieliby wybrać się w góry lub na rowerowe wycieczki. Ze względu na charakter terenu, raczej spodoba się tu bardziej wymagającym i doświadczonym osobom.

Sv. Jure

Makarska
Makarska, Chorwacja - © Zielonamapa

Najpopularniejszym szczytem w paśmie Biokovo jest bez wątpienia sv. Jure (1762 m n.p.m.). Znajduje się na terenie Parku Przyrody Biokovo i można na niego wjechać samochodem. Asfaltowa szosa wiodąca na szczyt zaczyna się w Gornje Tučepi. Znajduje się tam punkt poboru opłat parku. Po zakupieniu biletów czeka emocjonujący przejazd wąską i krętą drogą, która już od pierwszych kilometrów dostarcza niezapomnianych widoków. Jednak najpiękniejsza panorama rozciąga się z samego szczytu! Morze i góry po horyzont.

Kolarstwo

Makarska
Makarska, Chorwacja - © Zielonamapa

Jeśli lubisz jazdę na rowerze, to w okolicach Makarskiej nie będziesz się nudzić. Znajdziesz tu lekkie, rekreacyjne trasy, np. na terenie parku šuma Osejava (na południe od centrum miasta). W paśmie Biokova natomiast czekają na Ciebie dużo bardziej ambitne i wymagające szlaki. Wśród kolarzy szosowych jednym z większych wyzwań jest wjazd na szczyt sv. Jure. Jedynie 1700 m przewyższenia!

Trekkingi

Makarska
Makarska, Chorwacja - © Zielonamapa

Góry Biokovo doskonale nadają się do pieszych wędrówek. Liczne szlaki zaczynają się w samej Makarskiej lub jej bliskim sąsiedztwie. Można m.in. wejść na szczyt sv. Jure lub inne, znajdujące się w paśmie wzniesienie. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim aby wdrapać się na którykolwiek z wierzchołków trzeba pokonać spore przewyższenie. Startując wybrzeża często ma ono od 1300 do 1700 m. Latem w Biokovie jest bardzo upalnie, stąd trzeba mieć ze sobą zapas wody i rozpoczynać trekkingi bardzo wcześnie rano.

Zobacz także

Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon