Osijek

3.29       Zobacz opinie (7)

Na północnym-wschodzie Chorwacji, w dolinie rzeki Drawy, leży Osijek. Choć znajduje się z dala od głównych, turystycznych szlaków, to w szczególności goście z Polski odwiedzają go dość często. A wszystko dzięki temu, że znajduje się na popularnej trasie wiodącej do Bośni i Hercegowiny.

Osijek, Chorwacja

Osijek, Chorwacja - © Zielonamapa

Dodatkowo jest dobrze skomunikowany z resztą kraju, dzięki docierającej do niego autostradzie. Samo miasto robi naprawdę przyjemne wrażenie. Znaleźć tu można kilka ciekawych zabytków (np. dość rozległą twierdzę), jak i trasy spacerowe lub rowerowe. Warto więc zaplanować przystanek w Osijeku, nie tylko po to, by odpocząć, ale również nieco lepiej poznać to chorwackie miasto.

Dla kogo?

Osijek nie jest może najpiękniejszym miastem Chorwacji, ale nie można mu odmówić uroku. Jeśli więc akurat masz go na swojej trasie, to koniecznie się w nim zatrzymaj. Osijek może się również okazać  dla Ciebie interesujący, jeśli poszukujesz alternatywy względem wyjątkowo zatłoczonych w szczycie sezonu, chorwackich, nadmorskich miast i miasteczek. Bowiem tam nigdy nie ma tłumów.

Zdjęcia

  • Osijek
  • Osijek
  • Osijek
  • Osijek
  • Osijek
  • Osijek
  • Osijek
  • Osijek
  • Osijek
  • Osijek
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Osijek najciekawiej prezentuje się późną wiosną (maj/czerwiec) oraz w grudniu, gdy jego centrum udekorowane jest z okazji świąt Bożego Narodzenia. Jednak również w innych miesiącach miasto robi całkiem dobre wrażenie.

Najważniejsze atrakcje Osijeku koncentrują się w dwóch miejscach. Przede wszystkim na terenie twierdzy, która znajduje się nad brzegiem Drawy. Ze ścisłym centrum łączy ją deptak biegnący wzdłuż rzeki i docierający w okolice Trgu Ante Starčevića z monumentalną konkatedrą.

Konkatedra św. Piotra i św. Pawła

Zwiedzanie Osijeka warto rozpocząć od Trgu Ante Starčevića, przy którym stoi neogotycka konkatedra z 90-metrową wieżą. Powstała pod koniec XIX w. i jest drugim, największym kościołem na terenie całej Chorwacji. Jej nieco przytłaczającą bryłę potęguje fakt, że została zbudowana z czerwonej cegły. W jej wnętrzu podziwiać można całkiem ładne witraże.

Šetalište kardinala Franje Šepera

Z centrum miasta warto wybrać się na spacer nadrzeczną promenadą, czyli ul. Šetalište kardinala Franje Šepera. Zarówno latem, jak i zimą spotkać tu można mieszkańców Osijeka jeżdżących na rowerach, rolkach czy po prostu spacerujących. Przy promenadzie zobaczyć można m.in. pomnik Pablo Picasso, przypatrzeć się rzece czy wejść na pieszy most (ładnie podświetlony w nocy), skąd podziwiać można panoramę Drawy i miasta.

Twierdza

Promenada prowadzi bezpośrednio do otoczonej murami twierdzy. Stanowi ona najważniejszy zabytek Osijeku. Określana jest też mianem starówki, gdyż w jej obrębie znaleźć można najważniejsze zabytki miasta. Budowa twierdzy rozpoczęła się w II połowie XVIII w.. Z okazałych murów do naszych czasów zachowały się tylko fragmenty. Niemniej już ich podstawie można stwierdzić, że była to naprawdę okazała warownia.

Plac św. Trójcy

Najważniejszym punktem starówki jest bez wątpienia plac św. Trójcy. Na jego środku wznosi się barokowy pomnik ukazujący św. Trójcę. Warto w tym miejscu wyciągnąć banknot o nominale 200 kun. Bowiem wspomniany pomnik wraz z fasadą budynku uniwersyteckiego zostały na nim uwiecznione.

Muzeum Slawonii

Również przy placu znaleźć można Muzeum Slawonii (Muzej Slavonije, Trg Svetog Trojstva 6). Posiada ono bardzo bogate zbiory, na które składa się 400 000 eksponatów, które przybliżają dzieje tego regionu Chorwacji. Zobaczyć tu można m.in. wystawę etnograficzną czy historyczną (z licznymi przedmiotami wydobytymi w trakcie prac archeologicznych). Uwaga! Muzeum jest nieczynne w niedziele i poniedziałki.

Kościół św. Michała Archanioła

Nad terenem twierdzy dominuje kościół św. Michała Archanioła. Posiada dwie, wysokie na 47 m wieże. Świątynię tę wyróżnia także charakterystyczna, intensywnie żółta fasada. We wnętrzu najbardziej rzuca się w oczy ołtarz główny, wykonany z ciemnego kamienia.

Pomnik Fićo gazi tenk!

Poza starówką i centrum znajduje się dość nieoczywista atrakcja Osijeku. Jest nią pomnik zwany w skrócie Fico lub Fićo gazi tenk! Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Kneza Trompira i Vukovarskiej. Ukazuje czerwoną zastawę, która wjeżdża na czołg. W ten symboliczny sposób ukazuje chorwackie zwycięstwo nad serbskimi wojskami w 1991 r..

Ze względu na to, że Osijek to miasto uniwersyteckie, znaleźć w nim można sporo pubów i klimatycznych knajpek. Część z nich działa w obrębie twierdzy, a część w nieco bardziej w centrum.

Fort pub

Na piwo i/lub pogawędkę ze znajomymi wybierz się do pubu Fort (ul. Franje Markovića 1). Zlokalizowany jest w obrębie twierdzy i może stanowić całkiem miły przystanek podczas spaceru lub zwiedzania miasta. Duży wybór piw i rozsądne ceny.

Old Bridge Pub

Jedne z lepszych imprez w mieście odbywają się w Old Bridge Pub (ul. Franje Kuhača 5-1). Również znajduje się na terenie twierdzy. Klimatem i wystrojem przypomina bardziej pub irlandzki, ale panujący tam klimat bliższy jest jednak Chorwacji i szeroko pojętym Bałkanom. Old Bridge oferuje naprawdę ciekawy wybór piw i drinków. Zwykle czynny jest do białego rana. Co skutkuje tym, że kolejnego dnia może być otwarty później niż sugerowałaby to tabliczka z godzinami otwarcia na drzwiach.

Club EXIT

W bliskim sąsiedztwie wspomnianych pubów działa Club EXIT (ul. Franje Kuhača 5). Jeśli chcesz potańczyć, posłuchać muzyki i napić się czegoś mocniejszego, to wybierz się właśnie tam. Nieco alternatywnie, odrobinę bardziej rockowo.

Zobacz także

Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon