Plitwickie Jeziora

4.28       Zobacz opinie (18)

Plitwickie Jeziora to swoisty fenomen wśród chorwackich atrakcji. Przede wszystkim, choć nie leżą na wybrzeżu, to przyciągają tłumy turystów. Chyba każdy, kto odwiedza Chorwację, musi zawitać w Parku Narodowym Jezior Plitwickich.

Plitwickie Jeziora
Plitwickie Jeziora, Chorwacja - © Zielonamapa

Po drugie, miejsce to cechuje się niesamowitymi krajobrazami i wspaniałą przyrodą, na którą składa się 16 jezior, kaskady i wodospady, a także bogata flora i fauna. Ze względu na ogromną bioróżnorodność już w 1979 r. Plitwickie Jeziora zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Dla kogo?

Jeśli cenisz piękną przyrodę oraz wspaniałe widoki, to koniecznie musisz odwiedzić Plitwickie Jeziora. Minusem tego parku narodowego są ogromne tłumy i brak możliwości kąpieli w jeziorach. Co w szczególności w upalne, letnie dni może być odrobinę frustrujące.

Zdjęcia

  • Plitwickie Jeziora
  • Plitwickie Jeziora
  • Plitwickie Jeziora
  • Plitwickie Jeziora
  • Plitwickie Jeziora
  • Plitwickie Jeziora
  • Plitwickie Jeziora
  • Plitwickie Jeziora
  • Plitwickie Jeziora
  • Plitwickie Jeziora
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zdecydowana większość turystów odwiedza Plitwickie Jeziora w lipcu i czerwcu. Wtedy można się tam spodziewać ogromnych tłumów i długich kolejek do kas. Dlatego warto rozważyć inny termin. Doskonałym wyborem może być maj i czerwiec, gdy teren parku będzie przepełniony soczystymi, zielonymi kolorami. Inną ciekawą propozycją może być wizyta w październiku. Wtedy liściaste drzewa porastające park przebarwiają się na odcienie żółci i czerwienie. Niezapomniane wrażenia estetyczne gwarantowane. Dodatkowo wizyta w parku poza sezonem będzie miała dodatkowy plus – tańsze bilety wstępu.

Jak dojechać do Plitwickich Jezior?

Do Plitwickich Jezior najprościej i najszybciej dojedzie się własnym środkiem transportu. Przez teren parku przebiega szosa nr 1 łącząca Karlovac z Kninem. Jadąc od strony wybrzeża można zdecydować się na przejazd drogami nr 25 lub 52. Do Plitwickich Jezior dociera również transport publiczny. Większość dużych miast (np. Zagrzeb, Zadar) utrzymuje stałe połączenia z terenem parku narodowego. Część tylko w szczycie sezonu, a część przez cały rok. Trzecią opcją może być wykupienie wycieczki zorganizowanej. Praktycznie każda agencja turystyczna w Chorwacji posiada ofertę jednodniowych wypadów do Plitwickich Jezior.

Na Plitwickie Jeziora składa się tak naprawdę 16 jezior – 12 górnych i 4 dolne. Oddzielone są od siebie wapiennymi progami, zarośniętymi przez bujną roślinność. Teren parku nie obejmuje jednak samych jezior, ale przede wszystkim otaczające je wzgórza porośnięte lasami. Są one ostoją dla licznych gatunków zwierząt.

Dolne Jeziora

Decydując się na rozpoczęcie zwiedzania od wejścia nr 1 (od strony północnej) w pierwszej kolejności trafia się do Dolnych Jezior. Składa się na nie jezioro Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac i Novakovića Brod. Rozciągnięte są w wąskiej dolinie. Pomiędzy nimi i wzdłuż nich przerzucone są drewniane kładki, którymi można przejść albo do Jeziora Kozjak albo do wodospadu Veliki Slap.

Veliki Slap

Veliki Slap to nie tylko największy wodospad na terenie parku, ale również największy wodospad w Chorwacji. Ma 78 m wysokości i znajduje się w bliskim sąsiedztwie ostatniego z Dolnych Jezior, czyli Novakovića Brod. Przed wodospadem znajduje się platforma, z której podziwiać go można w pełnej krasie.

Jezioro Kozjak

Wędrując z Dolnych Jezior ku Górnym Jeziorom trafia się w pierwszej kolejności na Jezioro Kozjak. Kursują po nim stateczki wycieczkowe (rejs w cenie biletu), którymi dotrzeć można w okolice drugiego wejścia na teren parku. Kozjak jest największym i najgłębszym jeziorem w Plitwicach. Zajmuje obszar 82 ha i osiąga głębokość nawet 48 m. Ma 2,35 km długości i 135-670 m szerokości.

Górne Jeziora

Oprócz wspomnianego Jeziora Kozjak w skład Górnych Jezior wchodzą: Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti. Wędrówka wśród nich jest nieco bardziej urozmaicona niż w przypadku Dolnych Jezior. Tu również trasa wyznaczona jest po drewnianych kładkach. Istnieje też kilka wariantów szlaków, które pozwalają zrobić całkiem przyjemną pętlę po tej części parku.

Zobacz także

Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon