Primosten

3.83       Zobacz opinie (6)

Maleńki, zlokalizowany pomiędzy Szybenikiem a Trogirem Primosten jest swoistą perełką wybrzeża Dalmacji. Słynie ze starówki położonej na niedużym, okrągłym półwyspie. Jej zdjęcia robione z drona lub samolotu bardzo często zobaczyć można w folderach reklamujących walory Chorwacji. Zwiedzanie miasta nie zajmuje dużo czasu, a jego niewątpliwym atutem jest to, że zwykle nie ma tam tłumów. Spacer po starówce może być przyjemnym przerywnikiem od plażowania lub nieco bardziej intensywnych zajęć. Warto się tu również wybrać w ramach wycieczki np. z Szybenika. Primosten posiada też kilka, ładnych, żwirowych plaż.

Primosten, Chorwacja

Primosten, Chorwacja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Primosten spodoba Ci się jeśli lubisz małe, kameralne miasteczka z ciekawą architekturą. Może nie ma tu za dużo do zwiedzania, ale przechadzka po starówce będzie przyjemnością samą w sobie. Primosten przypadnie Ci do gustu również wtedy, gdy szukasz ładnych, niezbyt zatłoczonych plaż, nadających się również dla mniejszych dzieci.

Zdjęcia

  • Primosten
  • Primosten
  • Primosten
  • Primosten
  • Primosten
  • Primosten
  • Primosten
  • Primosten
  • Primosten
  • Primosten
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zabytki miasta koncentrują się na półwyspie, który szczelnie zabudowuje starówka. Jej gruntowne zwiedzanie nie zajmie więcej niż 30 min (wolnym tempem). Koniecznie przespaceruj się wokół półwyspu. Dzięki temu nie tylko obejdziesz całą starówkę, ale będziesz też mógł podziwiać naprawdę piękne widoki.

Kościół św. Jerzego

W centralnej części półwyspu, na wzniesieniu stoi kościół św. Jerzego (crkva sveti Juraj). Świątynia powstała w XVIII w., natomiast dzwonnicę dobudowano do niej dwa wieki później. Znajdują się w niej dzwony przywiezione z Wenecji. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na drewniany sufit z imponującym freskiem oraz na dwa ołtarze: św. Jana z Trogiru oraz Matki Bożej Loretańskiej. Z okolic kościoła rozciągają się przepiękne widoki.

Dużym atutem Primosten są plaże znajdujące się w nim lub jego bliskim sąsiedztwie. Najpopularniejszą z nich jest bez wątpienia Velika Raduca.

Plaża Velika Raduca

Plaża Velika Raduca położona jest na północ od półwyspu ze starówką, w dość rozległej zatoce. Dzięki temu oferuje naprawdę ładny widok na starówkę. Jest żwirową, największą plażą w Primosten. Dzięki temu, że dno morskie opada przy niej bardzo łagodnie, chętnie wypoczywają na niej rodziny z dziećmi.

Gradska plaża

Również sporą popularnością cieszy się Gradska plaża. Jest ona położona nieco dalej na północ niż Raduca. Również jest żwirowa. Jej atutem jest bliskość drzew, pomiędzy którymi można odpocząć od lejącego się z nieba żaru.

Plaża Spiaggetta

We wschodniej części półwyspu ze starówką znaleźć można uroczą, niewielką plażę Spiaggetta. To wyjątkowe miejsce, gdzie ze względu na dość ograniczoną przestrzeń może być czasem trudno rozłożyć ręcznik lub leżak. Ale warto zatrzymać się tu choćby na chwilę.

Zobacz także

Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon