Pula

3.58       Zobacz opinie (19)

Choć Pula nie jest administracyjną stolicą Istrii (ten tytuł należy do Pazinu), to jest największym i najbardziej znaczącym miastem regionu. Jest miejscem mocno kontrastowym. To tu znajduje się imponujący amfiteatr z I w., wspaniała starówka oraz liczne półwyspy skrywające urocze plaże.

Pula, Chorwacja

Pula, Chorwacja - © Zielonamapa

Z drugiej strony jesto miasto portowe, o mocno industrialnym charakterze. Dzięki temu jest szalenie różnorodna i ciekawa. Pula to również miasto o dużym znaczeniu kulturowym. To tu odbywa się słynny Pula Film Festival, który przyciąga koneserów sztuki filmowej z niemalże całego świata.

Dla kogo?

Pula to przede wszystkim idealny kierunek, jeśli lubisz zwiedzać. W obrębie ścisłego centrum czekać na Ciebie będzie spora ilość zabytków. Jednak miejscówka to również doskonała destynacja, jeśli chcesz spędzić trochę czasu na plaży. Jakieś 5 km od ścisłego centrum znaleźć można liczne zatoczki z plażami, a najciekawsze tereny plażowe znajdują się na południe od miasta, wzdłuż niesamowitego Przylądka Kamenjak.

Zdjęcia

 • Pula
 • Pula
 • Pula
 • Pula
 • Pula
 • Pula
 • Pula
 • Pula
 • Pula
 • Pula
 • Pula
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Niewątpliwie Pulę najlepiej odwiedzić latem. Wtedy w mieście naprawdę dużo się dzieje. Na przykład w lipcu odbywa się Pula Film Festival (warto ze sporym wyprzedzeniem zarezerwować nocleg!). Oprócz tego lato pozwala zarówno na zwiedzanie miasta, testowanie bogatego życia nocnego czy odpoczynek na jednej z uroczych, okolicznych plaż. W zimniejszych miesiącach na pewno miasto jest spokojniejsze i mniej zatłoczone, ale nieco bardziej nudne.

Pula
Pula, Chorwacja - © Zielonamapa

Najważniejsze atrakcje miasta koncentrują się w obrębie starówki oraz w bliskim jej sąsiedztwie. Warto dać się ponieść atmosferze tego miejsca, które jest na swój sposób wyjątkowe.

Amfiteatr

Najważniejszą, największą i najbardziej charakterystyczną atrakcją Puli jest amfiteatr (ul. Flavijevska). Budowla ta powstała w I w., czyli dokładnie w tym samym czasie, w którym zbudowano rzymskie Koloseum. Amfiteatr w Puli ma eliptyczny kształt o wymiarach 130 na 110 m. Podobno mógł pomieścić aż 20 tys. widzów. Niegdyś odbywały się tu walki gladiatorów. Obecnie organizowane są tu koncerty gwiazd światowego formatu, a także odbywają się pokazy filmów w ramach Pula Film Festival.

Pula
Amfiteatr, Pula, Chorwacja - © Zielonamapa

Zerostrasse

W trakcie I wojny światowej, pod centralną częścią Puli zbudowano sieć tuneli, które miały służyć jako schrony dla ludności cywilnej oraz magazyny. Ich rozbudowy dokonano podczas II wojny światowej, w efekcie mogły pomieścić nawet 50 tys. ludzi. Dla turystów udostępnione są tunele o łącznej długości 400 m. Odbywają się w nich wystawy czasowe. Główne wejścia znajdują się przy ul. Carrarina 3a (kilka kroków od amfiteatru) oraz nieopodal ul. Kendlerovej.

Forum

Centralnym miejscem starówki jest Forum zbudowane dokładnie w tym samym czasie co amfiteatr. Wznosi się tam budynek ratusza oraz przepiękna świątynia Augusta. Przy placu działa również biuro informacji turystycznej, w którym zaopatrzyć się można w darmowe mapy i broszury informacyjne na temat miasta.

Świątynia Augusta

Świątynia Augusta, obok amfiteatru, jest jedną z bardziej rozpoznawalnych budowli w Puli. Została poświęcona cesarzowi Augustowi oraz bogini Romie. I choć przez wieki dumnie stała na Forum, to w czasie II wojny światowej została doszczętnie zniszczona podczas bombardowania. Na szczęście udało się ją odbudować i obecnie w jej wnętrzach znajduje się wystawa antycznych rzeźb.

Łuk Sergiusza

Na południowym-wschodzie starówki wznosi się Łuk Sergiusza, zwany też Złotą Bramą. Budowla ta zachwyca pięknymi ornamentami i faktem, że stoi w tym miejscu od I wieku!

Pula
Łuk Sergiusza, Pula, Chorwacja - © Zielonamapa

Muzeum Historyczne Istrii

Nad starówką dominuje niewielkie wzgórze, na którego szczycie zbudowano twierdzę. Obecnie w jej wnętrzach działa Muzeum Historyczne Istrii, które w dużej mierze poświęcone jest historii regionu z perspektywy wojen światowych. I choć wystawa jest całkiem ciekawa, o tyle twierdzę warto odwiedzić z innego względu. Z jej murów rozciąga się fenomenalna panorama miasta. Podziwiać można zarówno położoną w dole starówkę, jak i amfiteatr czy port (z charakterystycznymi dźwigami) i morze.

Pula to nie tylko ciekawe zabytki, ale również wyjątkowo malownicza okolica, które skrywa pokaźną ilość ładnych plaż. Dzięki temu pobyt w tym zakątku Istrii pozwoli zarówno na intensywne zwiedzanie, jak i relaks pośród pięknych okoliczności przyrody.

Galebove stijene

Jeśli lubisz skoki z klifów do morza, cenisz sobie piękne widoki i krystalicznie czystą wodę, to odwiedź Galebove stijene. Te przepiękne klify znajdują się na zachód od centrum miasta, w zatoce Mužilj. Nieopodal znajduje się półwysep Stoja z ogromnym kempingiem. Na półwyspie tym również znajdują się ładne skały, z których można dość bezpiecznie zejść do morza.

Przylądek Kamenjak

Na południe od centrum miasta, za Premanturą, rozciąga się Przylądek Kamenjak. To miejsce wyjątkowe, zarówno pod kątem przyrodniczym, jak i krajobrazowym. Znaleźć tu można niezliczoną ilość zatoczek z plażami tak żwirowymi, jak i skalistymi. Są tu również wyjątkowo piękne klify, z których można skakać do morza. Jest to idealny cel zarówno wycieczek rowerowych, jak i pieszych. Na przylądek można pojechać własnym samochodem, ewentualnie złapać taksówke lub autobus z Puli.

Valkane

Całkiem przyjemne, choć w dużej mierze wybetonowane kąpielisko znajduje się przy ul. Lungomare, na południe od centrum miasta. Plaża Valkane to dobra opcja, jeśli nie przepadasz za żwirowymi plażami.

Pula
Valkane, Pula, Chorwacja - © Zielonamapa

Pula to miasto, które najmocniej tętni życiem późnym popołudniem i w nocy. Latem w ciągu dnia jest tam na tyle gorąco, że zwykle nie za wiele się tam dzieje. Za to, gdy zajdzie słońce, miasto ożywa. Liczne puby i kluby pękają w szwach, a po ulicach kręcą się tłumy turystów i mieszkańców.

Rock Bar Mimoza

Rock Bar Mimoza (ul. Vukovarska 13) to doskonały wybór, jeśli lubisz zabawę przy nieco bardziej rockowych lub alternatywnych dźwiękach. Na miejscu czekać na Ciebie będzie szeroki wybór piw (w tym kraftowych) oraz drinków. Bar jest miejscem kultowym, gdzie koncertują też najlepsze zespoły rockowe, metalowe czy punkowe.

Cargo Club

Przy torach kolejowych, na północ od centrum działa Cargo Club (ul. Kolodvorska 5). W weekendy zabawę rozkręcają lokalni Dj-e. Z głośników w dużej mierze sączy się miks bałkańskich nut ze światowymi hitami. Bawi się tam głównie młoda klientela.

Club Uljanik

Club Uljanik (ul. Dobrilina 2) działa nieprzerwanie od lat 60.. Znajduje się w ścisłym centrum Puli, dosłownie kilka kroków od starówki. Dużą popularnością cieszy się latem, gdy dla swoich gości otwiera zewnętrzny taras. Odbywają się tu zarówno regularne dyskoteki, jak i koncerty.

Zobacz także

Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon