Rovinj

3.71       Zobacz opinie (17)

Położone na Półwyspie Istria Rovinj uznawane jest za jedno z piękniejszych miast nie tylko w tym regionie, ale również w całej Chorwacji. Bywa określane mianem chorwackiego Saint Tropez. I rzeczywiście sporo prawdy jest w tym stwierdzeniu, gdyż oba miasta mają sporo cech wspólnych. Od podobnej zabudowy po panujący tam klimat i nieco ekskluzywną otoczkę. Rovinj to idealny cel jednodniowej wycieczki, jak i dłuższego pobytu, gdyż okolica obfituje w sporą ilość atrakcji i ładnych miejsc.

Rovinj, Chorwacja

Rovinj, Chorwacja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśl lubisz zwiedzać i spacerować, to Rovinj na pewno Ci się spodoba. Oprócz pięknej starówki miasto posiada także przyjemne tereny zielone, ze szlakami rowerowymi czy pieszymi. Znaleźć tu można również ładne plaże, a także skały z poprowadzonymi drogami wspinaczkowymi.

Zdjęcia

 • Rovinj
 • Rovinj
 • Rovinj
 • Rovinj
 • Rovinj
 • Rovinj
 • Rovinj
 • Rovinj
 • Rovinj
 • Rovinj
 • Rovinj
 • Rovinj
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Trzeba przyznać, że nawet w szczycie sezonu nie ma tu tak wielkich tłumów, jak choćby w Dubrowniku czy Zadarze. Dlatego spokojnie możesz tu przyjechać w lipcu czy sierpniu i cieszyć się atmosferą panującą w Rovinj. Jedynym mankamentem tego miasta są dość wysokie ceny i trudność ze znalezieniem relatywnie taniego noclegu. Jeśli jednak zdecydujesz się na nocowanie poza samym Rovinj, wtedy na pewno zapłacisz mniej.

Najważniejsze atrakcje miasta skupiają się wokół starówki położonej na niewielkim cyplu ze wzgórzem. W gąszczu wąskich uliczek warto się po prostu na chwilę zgubić i przespacerować bez większego celu.

Starówka

Oczywiście największą atrakcją Rovinja jest starówka. Koncentruje się na stosunkowo niewielkiej powierzchni, na terenie cypla z niewielkim wzgórzem. Niegdyś w całości otoczona była murami i prowadziło do niej siedem bram. Tych ostatnich do naszych czasów zachowały się tylko trzy. W obrębie starówki zobaczyć można sporo smukłych kamienic o różnokolorowych fasadach. Pomiędzy nimi wiją się naprawdę wąskie uliczki wspinające się ku szczytowi wzgórza, na którym wznosi się kościół św. Eufemii.

Katedra św. Eufemii

Najbardziej okazałym i charakterystycznym budynkiem w całym Rovinj jest bez wątpienia katedra św. Eufemii. Ta barokowa świątynia ma 51 m długości i 30 m szerokości. Posiada smukłą, wysoką dzwonnicę, na której szczycie stoi pomnik patronki, czyli św. Eufemii. Z okolic kościoła rozciąga się ładny widok na morze oraz wyspę Sveta Katarina.

Batana Eco Museum

W Rovinj działa kilka muzeów, jednak jednym z ciekawszych jest Batana Eco Museum (Obala Pina Budicina 2). Poświęcone jest lokalnym tradycjom rybackim. Batana to rodzaj drewnianej łodzi z płaskim dnem. W muzeum można zapoznać się z bogatą historią związaną z połowem ryb w tym regionie Chorwacji, wykorzystywanymi narzędziami czy sposobami na pozyskiwanie ryb. Muzeum jest interaktywne i spodoba się w nim zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Oczywiście jak na nadmorski kurort przystało, Rovinj oferuje również kilka niezłych plaż. Część z nich znajduje się w bliskim sąsiedztwie starówki, do części zaś trzeba się udać na dłuższy lub krótszy spacer.

Plaża Balota

Po zachodniej stronie starówki, poniżej kościoła św. Eufemii znaleźć można niewielką, skalistą plaża Balota. To miejsce popularne w szczególności wśród osób robiących zdjęcia na swoje social media. Bo rzeczywiście plaża jest całkiem fotogeniczna. Jednak zwykle panuje tu spory tłok i o przyjemnym wylegiwaniu się raczej nie ma mowy.

Wyspa Sveta Katarina

Jeśli chcesz pływać z widokiem na Rovinj, to wybierz się na wyspę Sveta Katerina. Z miasta dopłynąć do niej można taksówkami wodnymi. Podróż zajmuje dosłownie kilka minut. Najpopularniejsze plaże znajdują się po zachodniej stronie wyspy. To właśnie stamtąd można podziwiać rozległą panoramę miasta ze starówką na czele.

Plaże na Półwyspie Zlatni Rt

Najwięcej plaż znaleźć można na Półwyspie Zlatni Rt, który rozciąga się na południe od centrum Rovinj. Największe tłumy są zazwyczaj na plaży Mulini, która jest najbliżej względem starówki. Warto jednak pójść nieco dalej, w głąb półwyspu, by znaleźć miejsca nieco bardziej zaciszne. Spora większość plaż jest tam skalista lub skalisto-żwirowa. Do tego łatwo znaleźć tam cień, by nieco odpocząć od słońca.

Oprócz plażowania i zwiedzania Rovinj oferuje także możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu. Na gości czekają tu zarówno trasy piesze, jak i rowerowe czy wspinaczkowe.

Trasy rowerowe

Rovinj leży na trasie szlaków znanych pod wspólną nazwą Istria Bike. W okolicy przebiega 21 różnych szlaków, które pozwalają zarówno na krótkie wycieczki po okolicy, np. w obrębie Półwyspu Zlatni Rt, jak i nieco dalsze, do innych zakątków Istrii. W Rovinj działają wypożyczalnie rowerów, a także agencje turystyczne organizujące wycieczki rowerowe oraz transfery dla rowerzystów.

Trasy spacerowe

Jeśli chcesz po prostu pospacerować w okolicach Rovinja, to wybierz się od razu na Półwysep Zlatni Rt. W cieniu drzew poprowadzonych zostało sporo alejek spacerowych i ścieżek. Najprzyjemniejsza trasa wiedzie wzdłuż brzegu morza i pozwala cieszyć się przyjemnymi widokami.

Wspinaczka

Zapewne niewiele osób kojarzy Rovinj z możliwością wspinaczki skałkowej. A jednak! Na terenie Półwyspu Zlatni Rt zlokalizowana jest jedna z popularniejszych miejscówek wspinaczkowych całej Istrii. Wyznaczone tam drogi mają od 8 do 15 m długości i nadają się dla początkujących i średniozaawansowanych wspinaczy.

Zobacz także

Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon