Split
Drugim co do wielkości miastem Chorwacji jest Split. To portowe miasto słynie przede wszystkim ze względu na znajdujący się tam Pałac Dioklecjana. Wraz ze starówką został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jednak w ostatnich latach pałac przyciąga przede wszystkim fanów serialu Gra o Tron. Kilka scen kręconych było właśnie na jego terenie. Jednak Split to nie tylko ciekawe zabytki. Miasto oferuje też przyjemne tereny rekreacyjne, ładne plaże oraz całkiem bogate życie nocne. Dzięki dobremu skomunikowaniu z innymi częściami kraju może też stanowić naprawdę niezłą bazę wypadową do poznawania Dalmacji, jak i innych zakątków Chorwacji. Blisko stąd do Trogiru, na wyspę Brac czy do Omisa.
Split, Chorwacja – © nsavch
Dla kogo?
Odwiedź Split jeśli lubisz zwiedzać i spacerować. Bliższe i nieco dalsze okolice ścisłego centrum są naprawdę malownicze i przyjemnie poznaje się je na piechotę. Dodatkowo wieczorami również nie będziesz się nudził, gdyż Split jest mocno imprezowym punktem na mapie Chorwacji.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Split?
Nie da się ukryć, że Split jest popularnym, wakacyjnym celem. Dlatego w lipcu i sierpniu naprawdę pęka w szwach. Dodatkowo, z racji wzmożonego zainteresowania serialem Gra o Tron, osób chcących go odwiedzić z roku na rok przybywa. Stąd, jeśli chcesz cieszyć się względnym spokojem podczas pobytu w Splicie, rozważ wizytę w czerwcu lub we wrześniu.
Imprezy w Splicie
Split to nie tylko miasto zabytków, ale również miasto festiwali (np. Festiwal letni czy filmowy) oraz bogatego życia nocnego. Oczywiście najwięcej dzieje się latem, gdy w mieście przebywa dużo turystów.
Charlie’s Bar
Jeśli szukasz taniego miejsca na drinka lub piwo w obrębie starówki, to odwiedź Charlie’s Bar (ul. Petra Kružića 5). Pub jest popularny wśród studentów i backpackersów, czyli osób, które zwykle nie mają zbyt zasobnego portfela. Atmosfera jest luźna, a wybór trunków duży.
Vanilla Club
Na północ od starówki, tuż obok stadionu Poljud działa Vanilla Club (Poljudsko šetalište). Ze względu na bliskość centrum zwykle dość mocno pęka w szwach. Jest tu też drogo, ale jeszcze bez tragedii. Jeśli nie przeszkadza Ci tłok i ścisk, to masz szansę na naprawdę dobrą zabawę do białego rana.
Zenta Club & beach bar
Zenta Club oraz beach bar w jednym znajduje się na wschód od starówki, nieopodal zatoki Firule. Odbywają się tam zarówno występy zespołów muzycznych, jak i dj’ów. Klub może pomieścić nawet 1000 osób. Dzięki temu zwykle można tu potańczyć, bez konieczności przeciskania się w tłumie.
Academia Club Ghetto
To jedno z ciekawszych, a zarazem dziwniejszych miejsc na imprezowej mapie Splitu. Academia Club Ghetto (ul. Dosud 10) cieszy się popularnością głównie wśród Chorwatów, ale turyści też tu wpadają od czasu do czasu. Miejsce ma unikalną atmosferę oraz ciekawy wystrój wnętrz, który trzeba zobaczyć na własne oczy. W ofercie duży wybór drinków
Klub w Splicie
Co zwiedzić w Splicie?
Oczywiście większość turystów koncentruje się na terenie Pałacu Dioklecjana. Tu od razu małe wyjaśnienie. Pałac nie jest pojedynczym budynkiem, a tak naprawdę kompleksem budynków lub ich ruin, ulokowanym na dość sporym obszarze. Składa się na niego m.in. Perystyl, katedra św. Dujmy, podziemia, dzwonnica czy świątynia Jowisza. Jednak Split oferuje także inne atrakcje, np. kilka całkiem ciekawych muzeów.
Perystyl
Najważniejszym placem całego Pałacu Dioklecjana jest Perystyl. To tu odbywały się wszystkie, oficjalne wydarzenia czy spotkania. Przy Perystylu wznosi się m.in. katedra św. Dujmy czy zobaczyć można rzeźbę przedstawiającą Sfinksa.
Katedra św. Dujmy
Na terenie Pałacu Dioklecjana znajduje się imponująca katedra św. Dujmy (katedrala sv. Duje). Świątynia ma kształt rotundy i początkowo pełniła rolę mauzoleum Dioklecjana. Dopiero z czasem zaczęto ją przekształcać w chrześcijańską świątynię. Przed wejściem do jej wnętrza warto zwrócić uwagę na drewniane drzwi. Wyrzeźbiono na nich sceny z życia Chrystusa. W środku znajdują się 3 ołtarze, w tym jeden poświęcony św. Dujmie, który jest także patronem całego miasta.
Dzwonnica
Tuż obok katedry wznosi się dzwonnica. Jest ciekawym przykładem średniowiecznej architektury. Jej największym atutem jest to, że można wejść na jej najwyższy poziom. Podziwiać można z niego piękną panoramę tak starego miasta, jak i nieco dalej położonych dzielnic Splitu.
Podziemia Pałacu Dioklecjana
Chyba każdy, kto odwiedza Split, prędzej czy później decyduje się odwiedzić podziemia Pałacu Dioklecjana. Jest to jedna z większych atrakcji pałacu. Tu również można odczuć wpływy popkultury. Po tym, jak nakręcono tu słynne sceny ze smokami z serialu Gra o Tron, podziemia przeżywają istne oblężenie. Podrumi Palača Dioklecijanova stanowią jedne z lepiej zachowanych podziemnych pomieszczeń na świecie. Pełniły rolę magazynów, chroniły pałac od wilgoci, a także wyrównały poziom pomiędzy jego częścią północną a południową. Obecnie w podziemiach odbywają się różne wystawy czasowe.
Świątynia Jowisza
W niedużej odległości od Perystylu znajduje się świątynia Jowisza. Początkowo rzeczywiście czczono tam tego boga. Później zdecydowano się na przekształcenie jej na kościół chrześcijański. W środku warto zwrócić uwagę na chrzcielnicę, na której znajduje się portret chorwackiego króla Piotra Krzesimira IV.
Mury i bramy miejskie
Do pałacu prowadziły i wciąż prowadzą cztery bramy. Od strony północnej znajduje się Brama Złota, od wschodu Brama Srebrna, od zachodu Brama Żelazna, a od południa Brama Mosiężna. Mury okalające cały pałac, w skład których wchodziły też bezpośrednio jego zabudowania, zachowały się do naszych czasów jedynie we fragmentach.
Muzeum Miejskie
Jeśli interesuje Cię historia Splitu i jego mieszkańców, to koniecznie odwiedź Muzeum Miejskie (Gradski muzej, ul. Papalićeva 1). Prezentuje dzieje miasta na przestrzeni wieków, od czasów prehistorycznych aż do XX wieku. Zebrane tam eksponaty ukazują jak zmieniał się Split oraz jak wyglądało codzienne życie jego mieszkańców. Muzeum czynne jest codziennie oprócz świąt i dni ustawowo wolnych od pracy.
Muzeum Etnograficzne
Jeśli bardziej od historii interesuje Cię codzienne życie ludzi, kultywowane przez nich tradycje lub praktykowane rzemiosła, wtedy wybierz się do Muzeum Etnograficznego (Etnografski muzej, ul. Iza Vestibula 4). Skupia się nie tylko na kwestiach związanych z samym Splitem, ale również na całej Dalmacji. Zapoznać się tu można z tradycyjnymi strojami, typową dla regionu bronią, meblami, a także tradycyjnymi zawodami.
Froggyland
Jest w Splicie miejsce, które na 100% Cię zaskoczy. Froggyland (ul. kralja Tomislava 5), bo o nim mowa, to dość specyficzne muzeum, w którym zobaczysz ponad 500…wypchanych żab. Nie brzmi dobrze? To teraz wyobraź sobie, że żaby zostały przedstawione podczas wykonywania typowych dla ludzi czynności. Np. w szkolnych ławkach podczas zajęć lekcyjnych, przy pracy w zakładzie stolarskim itp. Autorem tej dziwacznej acz unikatowej kolekcji był Ferenc Mere, który stworzył ją pomiędzy 1910 a 1920 rokiem.
Riva
Wzdłuż starówki ciągnie się Riva. To elegancka, nadmorska promenada. Stanowi ulubiony cel spacerów tak mieszkańców, jak i gości odwiedzających miasto. Zwykle na Rivie jest bardzo tłoczno, ale panujący tu klimat oraz rozciągające się stamtąd widoki są naprawdę świetne.
Poza szlakiem w Splicie
Split prezentuje się ciekawie nie tylko w obrębie ścisłego centrum, ale również poza nim. Warto wygospodarować czas na wycieczkę do Parku Šuma Marjan oraz do położonego poza miastem zamku Klis.
Park Šuma Marjan
Zielonymi płucami Splitu jest bez wątpienia Park Šuma Marjan. Znajduje się na półwyspie, który rozciąga się na zachód od starówki. Najwięcej turystów dociera do punktu widokowego przy kawiarni Vidilica. Rozciąga się stamtąd piękna panorama starówki i nabrzeża. Nieco dalej znajdują się ruiny kościoła św. Mikołaja. Przez teren parku przebiegają zarówno szlaki piesze, jak i rowerowe (również te dla nieco bardziej wymagających rowerzystów enduro/mtb), są też skały z trasami wspinaczkowymi. W obrębie półwyspu znaleźć też można kilka plaż.
Zamek Klis
Na północny-wschód od Splitu, blisko drogi nr 1, znajdują się ruiny zamku Klis. Budowla ma 204 m długości, a w najwęższym punkcie osiąga 53 m szerokości. I choć warownia nie znajduje się w centrum Splitu, to i tak turyści licznie ją odwiedzają. Zamek Klis również odegrał swoją rolę w serialu Gra o tron. Na potrzeby produkcji stał się miastem Meereen. Nawet jeśli serial kompletnie Cię nie interesuje, to odwiedź zamek Klis ze względu na niesamowite widoki, jakie się z niego rozciągają.
Gdzie spaliśmy?
Apartment Marjan Park
Jeśli szukacie dobrego miejsca na pobyt z dzieciakami, to polecam apartamenty Marjan Park. Znajdują się na terenie Parku Šuma Marjan. Mogliśmy korzystać z ogrodu i zewnętrznego basenu. Do plaży również mieliśmy blisko. Przyjemna, domowa atmosfera i niska cena.
Villa Jagoda Luxury Rooms
Villa Jagoda znajduje się jakieś 10-15 min spacerem od ścisłego centrum. Dzięki swojej lokalizacji oferuje nieco więcej spokoju niż okolice starego miasta. Pobyt tam był strzałem w dziesiątkę! Piękny apartament. Ładny ogród i basen do dyspozycji gości. Doskonałe śniadania wliczone w cenę pobytu. Idealne miejsce na romantyczny wypad we dwoje.
Marvie Hotel & Health
Hotel Marvie położony jest w pewnym oddaleniu od centrum Splitu, ale sam w sobie oferuje tyle atrakcji, że człowiek nie ma powodów do narzekania. Przede wszystkim ma basen na dachu! Rozciąga się stamtąd fenomenalna panorama miasta i Adriatyku. Na miejscu działa też strefa SPA. Polecam skorzystać z masaży. Hotel raczej nastawiony jest na gości podróżujących bez dzieci.
Downtown Hostel
Na nocleg w Downtown Hostel zdecydowałem się ze względu na jego lokalizację. Leży w ścisłym centrum Splitu – będziecie więc mieć blisko do zabytków, jak i pubów. Dodatkowo jest relatywnie tani. Oferuje naprawdę dobre warunki. Duży plus za widok z balkonu na sporą część miasta. Można korzystać ze wspólnej, nieźle zaopatrzonej kuchni. Raczej dla backpackersów.