Szybenik
Położony przy ujściu rzeki Krki do Adriatyku Szybenik jest miastem na wskroś malowniczym. Usytuowany tuż nad brzegiem morza, na wzgórzach, oferuje przepiękne widoki. Jednak swą popularność zawdzięcza przede wszystkim starówce wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Szybenik, Chorwacja - © Zielonamapa
Drugim powodem, dla którego turyści licznie go odwiedzają jest fakt, że kręcono w nim kilka scen słynnego serialu Gra o Tron. Szybenik posiada również dużą marinę, która stanowi popularną bazę wypadową do jachtingów wśród okolicznych wysp.
Dla kogo?
Szybenik to przede wszystkim idealny cel jeśli lubisz zwiedzać. Starówka, twierdze, ciekawe kościoły - to wszystko czeka na Ciebie w tym mieście. Również rozważ wizytę w Szybeniku jeśli jesteś fanem Gry o Tron. Kilka scen powstało m.in. przed katedrą św. Jakuba czy w twierdzy św. Jana.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Szybenik?
Choć Szybenik jest dość popularnym miastem, to nawet w szczycie sezonu nie spotkasz tu ogromnych tłumów. Dlatego możesz zaplanować swoją wizytę zarówno w lipcu, jak i w sierpniu. Jeśli jednak nie przepadasz za upałami, wtedy rozważ odwiedziny w maju, czerwcu lub we wrześniu.
Zabytki Szybenik
Najważniejsze atrakcje miasta kumulują się na starówce oraz wokół niej. Szybenik jest wprost wymarzonym celem spacerów. W trakcie przemieszczania się wśród wąskich uliczek starego miasta będziesz mógł podziwiać przepiękne widoki na Kanał Szybenicki czy ujście rzeki Krki i Šibenski Most.
Katedra św. Jakuba
Zwiedzanie starego miasta warto rozpocząć przy jego najważniejszym zabytku, czyli katedrze św. Jakuba. Świątynia ta została zbudowana z białego kamienia pochodzącego z wysp Brač oraz Krk. Prace nad nią rozpoczęły się w XV w. i trwały nieco ponad 100 lat. Za jej budowę odpowiadał wybitny architekt tamtych czasów, czyli Juraj Matejev Dalmatinac, a po jego śmierci włoscy architekci. Katedra posiada stosunkowo prostą, dość masywną bryłę. Nad główną nawą wznosi się niezbyt wysoka wieża z kopułą. Nad wejściem do świątyni uwagę zwraca całkiem ładna rozeta. Wnętrze kościoła pozbawione jest zbędnych ozdób, ale niewątpliwie zachwyca swą spójnością.
Twierdza Barone
Na wschód od twierdzy św. Michała i nieco powyżej niej wznosi się twierdza Barone. Ona również jest udostępniona zwiedzającym (obie budowle objęte są jednym biletem). Powstała w ok. XVII w.. Jej budowa zajęła mieszkańcom Szybenika tylko 2 miesiące! Warto przespacerować się po jej nie za dużym terenie, by móc znów pozachwycać się piekną panoramą miasta.
Twierdza św. Mikołaja
Nieco rzadziej turyści odwiedzają twierdzę św. Mikołaja. Zwykle oglądają ją z zewnątrz, gdy przepływają obok niej statkami wycieczkowymi lub żaglówkami. Jednak można do niej dotrzeć również od strony lądu. Wystarczy udać się drogą biegnącą wzdłuż wschodniej części Kanału Szybenickiego. Z okolic plaży św. Mikołaja można do twierdzy dojść po groblach przerzuconych między dwiema wysepkami. Sama twierdza powstała w XVI w. i od momentu jej budowy skutecznie broniła dostępu do kanału i samego Szybenika.
Zobacz także





