Trogir
Położony między Splitem a Szybenikiem Trogir to malownicze miasto słynące z pięknej starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Trogir, Chorwacja – © Shutterstock
Warto go odwiedzić nie tylko ze względu na zabytki, ale również panującą tam atmosferę. Trogir, choć zwykle w sezonie zatłoczony, ma naprawdę przyjemny klimat, pozwalający poczuć iście wakacyjny luz. Można go odwiedzić w ramach wycieczki ze Splitu lub jako cel kilkugodzinnego zwiedzania podczas przejazdu wzdłuż chorwackiego wybrzeża.
Dla kogo?
Jeśli lubisz zwiedzać i spacerować, to w Trogirze na pewno Ci się spodoba. Na odwiedzenie najważniejszych zabytków potrzebujesz dosłownie 2-3 godziny. Później będziesz mógł zasiąść w jednej z kawiarni, przy filiżance kawy lub kieliszku wina i po prostu się zrelaksować.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Trogir?
Trogir to popularny, turystyczny cel. Dlatego w szczycie sezonu (lipiec i sierpień) jest tam naprawdę bardzo tłoczno. Jednak przez większą część roku Trogir oferuje dużo bardziej kameralną atmosferę. Jeśli chcesz połączyć zwiedzanie i plażowanie, to wybierz się tam w czerwcu lub we wrześniu, by jednocześnie uniknąć tłumów.
Zwiedzanie Trogiru
Większość zabytków miasta kumuluje się na średniowiecznej starówce, która położona jest na niewielkiej wyspie. Prowadzą na nią dwa mosty. Od zachodu piesza kładka, przy której na stałym lądzie znajduje się spory plac parkingowy. Od wschodu zaś most przeznaczony dla ruchu kołowego.
Wieża św. Marka
Na zachodnim krańcu wyspy, na prawo od pieszej kładki, wznosi się wieża św. Marka. Budowla ta powstała ok. XV w. i stanowiła część murów obronnych.
Twierdza Kamerlengo
W bliskim sąsiedztwie wieży św. Marka wznosi się twierdza Kamerlengo. Za jej budowę odpowiadali Wenecjanie, którzy wznieśli ją w XIII w.. Dzięki temu, że znajduje się tuż nad brzegiem morza, zarówno wtedy, jak i dziś oferuje doskonały widok na miasto i jego najbliższe okolice. Dlatego też jest jednym z częściej odwiedzanych zabytków Trogiru.
Riva
Ulubionym miejscem spacerowym, tak mieszkańców, jak i turystów jest bez wątpienia Riva. To nadmorska promenada biegnąca od twierdzy w stronę mostu wiodącego na wyspę Ciovo. Wzdłuż niej stoją ładne kamienice o zdobionych fasadach. Tu też cumują najróżniejsze łodzie wycieczkowe, którymi wybrać się można w rejs m.in. na okoliczne wyspy.
Katedra św. Wawrzyńca
Przy wschodnim krańcu Rivy znajduje się brama prowadząca w głąb starówki. Wąskie, brukowane uliczki doprowadzają do najważniejszego budynku w Trogirze, czyli okazałej katedry św. Wawrzyńca (Crkva sv. Lovre). Jej budowa rozpoczęła się w XII w. i ukończona została pięć wieków później. Przed wejściem do wnętrza kościoła (możliwość zwiedzania po uiszczeniu opłaty) warto zwrócić uwagę na jego misternie zdobioną fasadę. Jej najpiękniejszą częścią jest portal, na który składa się część górna, ukazująca sceny z życia Chrystusa. W dolnej natomiast zobaczyć można sceny ukazujące aktywności wykonywane w różnych porach roku. Za to misterne dzieło odpowiadał lokalny, wybitny rzeźbiarz Radovan oraz jego najlepsi uczniowie. Wnętrze świątyni jest trójnawowe, a główny ołtarz powstał w barokowym stylu. Tuż obok katedry wznosi się strzelista dzwonnica.
Pałac Ćipiko
Przy tym samym placu co katedra wznosi się inny, bardzo charakterystyczny budynek Trogiru, czyli Pałac Ćipiko. Jest on doskonałym przykładem renesansowej architektury. Swą nazwę zawdzięcza rodzinie Ćipiko, do której niegdyś należał. Wcześniej składały się na niego dwa osobne budynki, które później zostały połączone. Pałac posiada triforie, czyli potrójne okna z kolumnami i rzeźbami.
Loggia i wieża zegarowa
Na południe od katedry wznosi się dawna miejska loggia z kolumnadą. Obok niej stoi natomiast charakterystyczna wieża zegarowa. Zbudowano ją w miejscu istniejącego tu niegdyś kościoła św. Sebastiana.
Muzeum Miejskie
W północno-wschodniej części starówki, przy ul. Gradska vrata 4, działa Muzeum Miejskie (Muzej grada Trogira). Koncentruje się ono na ukazaniu dziejów miasta od czasów prehistorycznych aż do początku XX w. Muzeum posiada ciekawą kolekcję etnograficzną, ale również niesamowite zbiory biblioteczne.
XII Century Heritage Hotel
Niewielki, wyjątkowo klimatyczny hotel położony przy Rivie. Polecam go na romantyczny wypad we dwoje. Oprócz doskonałych warunków, oferuje bliskość najważniejszych zabytków miasta. Nam trafił się pokój z widokiem na morze i wyspę, więc byliśmy wniebowzięci. Jedyna wadą hotelu jest to, że niestety jest dość drogi.
Villa Maslina
Villa Maslina to uroczy pensjonat położony 5 min spacerem od starówki. I choć do najbliższej plaży jest stamtąd dość daleko, to dzięki temu, że jest tam basen, nie było to zbyt kłopotliwe. Oprócz tego Villa Maslina posiada przyjemny ogród. Apartamenty są ładne i schludne. Polecam wziąć pobyt ze śniadaniem. Cena jak na Trogir była bardzo przystępna.
Villa Ana Trogir
Villa Ana znajduje się przy zachodnim wjeździe do miasta. Do centrum jest stamtąd kawałek. Ponieważ jednak lubię spacerować, to nie był to dla mnie problem. Pensjonat posiada basen, a najbliższa plaża (całkiem zresztą ładna) znajduje się jakieś 100 m od niego. Stąd to naprawdę dobre miejsce na wyjazd z dzieciakami. Mieliśmy pokój z pięknym widokiem. Śniadania smaczne, personel bardzo miły.