Vis

3.90       Zobacz opinie (10)

Wyspa Vis położona jest na zachód od Hvaru i Korculi. I choć cieszy się nieco mniejszą popularnością niż jej dwie, większe sąsiadki, to i tak warto ją odwiedzić. Większość turystów decyduje się na niej zawitać przez wzgląd na niesamowitą Błękitną Jaskinię. Nie jest ona położona na wyspie Vis, ale na pobliskiej wysepce Bisevo. Stanowi ona popularny cel  wycieczek łodziami lub wycieczek nurkowych. Vis posiada także całkiem ciekawą historię. To właśnie tu na zboczach góry Hum swoją siedzibę założyli partyzanci na czele z Tito. Ich bazą była jaskinia, która obecnie jest udostępniona zwiedzającym.

Wyspa Vis, Chorwacja

Vis, Chorwacja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli szukasz miejsca niezadeptanego przez tłumy, oferującego piękną przyrodę i kameralną atmosferę, to Wyspa Vis będzie dla Ciebie wprost idealna. Nie ma tam wielkich kompleksów hotelowych i hałaśliwych kempingów. Za to są piękne widoki, cisza i spokój.

Zdjęcia

  • Vis
  • Vis
  • Vis
  • Vis
  • Vis
  • Vis
  • Vis
  • Vis
  • Vis
  • Vis
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Dzięki temu, że Wyspa Vis nie jest oblegana przez tłumy, to możesz wybrać się tam w szczycie letniego sezonu, czyli w lipcu i sierpniu. Jeśli jednak wolisz nieco niższe temperatury i odrobinę niższe ceny, to zdecyduj się na wizytę w czerwcu.

Jak dotrzeć na wyspę Vis?

Na Wyspę Vis można dotrzeć tylko drogą morską. Przede wszystkim ze Splitu dociera tam prom zabierający pasażerów oraz pojazdy. Drugą opcją, ale już tylko dla pasażerów, jest katamaran kursujący na trasie Vis – Hvar – Mlina – Split.

Wyspa Vis nie posiada wielu atrakcji, takich jak muzea czy zabytki. Największym magnesem przyciągającym w te okolice turystów jest Błękitna Jaskinia.

Błękitna Jaskinia

Choć Błękitna Jaskinia znajduje się na wysepce Bisevo, to zalicza się ją do atrakcji również Wyspy Vis. Położona jest w zatoce Valun, we wschodniej części wysepki. Posiada dwie komory, które łącznie mają ok. 36 m długości. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że do jej wnętrza, przez podwodny otwór, wpada światło słoneczne. Dzięki temu jaskinia rozświetlona jest niebieską poświatą. Dotrzeć tam możesz w ramach wycieczek łodziami organizowanymi z Komizy.

Jaskinia Tito

Na stokach góry Hum na wyspie Vis znajduje się Jaskinia Tito. Choć nie jest to do końca potwierdzone, to generalnie zakłada się, że Tito przebywał tam wraz ze swoimi partyzantami. Szlak do jaskini wiedzie ze wsi Podšpilje.

Muzeum Rybackie

W Komizy działa niewielkie Muzeum Rybackie (Ribarski muzej, ul. Bucol 1). Przybliża ono tradycje związane z rybołówstwem, jakie kultywowane były przez miejscowych rybaków. Zobaczyć tu można przyrządy przez nich używane, sieci czy pochodzącą z tej wyspy, tradycyjną łódź. Atutem muzeum jest też to, że znajduje się we wnętrzach weneckiej baszty datowanej na XVI w..

Wyspa Vis oferuje sporo, naprawdę ładnych plaż. Jednak prym wiedzie wśród nich plaża Stiniva. To prawdziwy cud natury i jedno z piękniejszych miejsc na wyspie.

Plaża Stiniva

Plaża Stiniva położona jest w niewielkiej zatoce w południowej części wyspy. Otoczona jest skalnymi klifami, które częściowo odgradzają ją od otwartego morza. Plaża jest kamienista. Aby do niej dotrzeć należy pokonać wąską, górską ścieżkę. Dlatego wybierając się tam pamiętaj o wygodnym obuwiu, które pozwoli Ci bezpiecznie przebyć tę drogę.

Plaża Zaglav

W południowo-wschodniej części wyspy na uwagę zasługuje plaża Zaglav. W dużej mierze jest ona piaszczysta. W szczególności upodobały ją sobie rodziny z dziećmi, również dlatego, że dno morskie opada tu bardzo łagodnie.

Plaża Grandovac

Na wschód od centrum miasta Vis znajduje się kamienista plaża Grandovac. Położona jest w przyjemnej, niedużej zatoczce. Mimo bliskości miasta zwykle nie ma tu wielkich tłumów.

Plaże na wyspie Bisevo

Wiele ładnych plaż oferuje również wyspa Bisevo, na której znajduje się Błękitna Jaskinia. Do najpopularniejszych należy plaża Salbunara położona w wąskiej zatoce czy niewielka plaża w zatoce Porat.

Wyspa Vis jest również ciekawym kierunkiem, jeśli lubisz nieco bardziej aktywnie spędzać czas. Przede wszystkim jej okolice są popularnym celem wycieczek nurkowych. Znajdziesz tu również trasy rowerowe czy piesze.

Nurkowanie

Wokół wyspy Vis i Bisevo znaleźć można prawie 30 miejsc, które są celem wypraw nurkowych. Na miejscu działają agencje turystyczne, które oferują możliwość wypożyczenia sprzętu i udania się pod opieką przewodnika w podwodny świat Adriatyku. W morzu zobaczyć tam można m.in. wrak bombowca B-24, który rozbił się w 1944 r.; wraki 7 statków; jaskinie.

Trasy rowerowe

Wyspa Vis doskonale nadaje się na rowerowe wycieczki. Najwięcej tras rowerowych, jak i samych rowerzystów znaleźć można w mieście Vis i jego okolicach. Jednak dzięki temu, że na wyspie nie ma zbyt dużego ruchu samochodowego, to spokojnie będziesz mógł ją zjeździć całą, korzystając z głównych szos.

Trasy piesze

Najpopularniejszym celem pieszych wycieczek jest najwyższy szczyt Wyspy Vis, czyli Hum (587 m n.p.m.). Prowadzą tam szlaki zarówno z Komizy, jak i wsi Podšpilje. Na wierzchołku wzniesienia stoi niewielka, kamienna kaplica św. Ducha. Z Humu rozciąga się przyjemna panorama wyspy i jej okolic.

Zobacz także

Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon