Wyspa Goli
Wyspa Goli (Goli Otok) to niewielka wyspa leżąca w bliskim sąsiedztwie Rabu. Na pierwszy rzut oka robi wrażenie dość niepozornej. Jednak jej przeszłość może przyprawić o dreszcze. Za czasów Jugosławii i rządów Tity stworzono tam jeden z cięższych obozów pracy, do którego zsyłano więźniów politycznych. Nazwę wyspy, przetłumaczyć można jako naga lub goła. Brak tam bujnej roślinności. Latem więc jest tam piekielnie gorąco, a zimą przeraźliwie zimno. Więźniowie musieli więc nie tylko zmagać się z ciężarem pracy w kamieniołomie lub fabrykach, ale również z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Od 1988 r. obóz już nie istnieje. Za to obecnie Wyspa Goli stanowi popularny cel wycieczek.
Dla kogo?
Jeśli poszukujesz miejsc nietuzinkowych, leżących poza głównymi, turystycznymi szlakami to Wyspa Goli na pewno przypadnie Ci do gustu. Dodatkowo, jeśli interesuje Cię historia Jugosławii i Tity, to rejs na wyspę na pewno będzie dobrą okazją do jej zgłębienia.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Goli?
Zwiedzanie wyspy Goli
Wapienna, pozbawiona roślinności Wyspa Goli robi dość przytłaczające wrażenie, gdy zna się jej przeszłość. To właśnie tu więźniowie polityczni byli skazani na ciężkie prace w kamieniołomie lub trzech, różnych fabrykach. Zwykle skazywani byli bezterminowo, stąd nie wiedzieli czy i kiedy skończy się ich udręka. Oczywiście na wyspie stosowano mnóstwo innych metod represji, które miały złamać przeciwników Tity i jego rządów. Na wyspie zachowało się kilka budynków i miejsc, które przypominają o tamtych czasach.
Budynek administracji
Jednym z lepiej zachowanych budynków na wyspie jest ten, w którym urzędowała administracja więzienia. Powstał ze skalnych bloków, które stworzyli sami więźniowie. Ponieważ był najbardziej okazałą budowlą Goli Otok, to żartobliwie określany był mianem hotelu.
Budynek widzeń
Zanim powstał budynek administracji, jego funkcję pełnił inny, nieco starszy obiekt. Później przekształcono go na miejsce, w którym więźniowie (jeśli oczywiście wykazali się wzorową postawą i zachowaniem) mogli spotkać się ze swoimi rodzinami/bliskimi osobami. Takie spotkania mogły trwać od 2 godzin do 2 dni. Jednak nie dochodziło do nich zbyt często.
Fabryki
W trakcie pobytu na wyspie więźniowie musieli pracować. Zwykle ich zmiana trwała 8 godzin, ale notorycznie były one wydłużane. Na Goli Otok działały 3 fabryki. Pierwsza zajmowała się produkcją mebli drewnianych. Druga specjalizowała się w wyrobach metalowych. Trzecia natomiast skupiała się na produkcji rzeczy z kamienia. Więźniowie przydzielani byli do nich przez administrację obozu.
Izolatka
Na terenie wyspy znajdował się budynek zwany sekcją 102, który pełnił rolę izolatki. Trafiali tam więźniowie, którzy sprawiali kłopoty lub nie byli w stanie dostosować się do zasad panujących w obozie (co jednak dla wielu było dość trudne). W obrębie budynku znajdowały się specjalne, małe izolatki, jak i również część, gdzie więźniowie przebywali razem.
Žica
Žica, czyli Drut, to kompleks budynków otoczonych drutem kolczastym, któremu zawdzięczają swoją nazwę. Znajdowała się tam m.in. stołówka, koszary, w których nocowali więźniowie, magazyn na żywność. Całość terenu otoczona była przez wieże strażnicze, w których cały czas monitorowano teren Žicy.
Zobacz także





