Wyspa Hvar

4.42       Zobacz opinie (19)

Wyspa Hvar uznawana jest za jedną z piękniejszych wysp nie tylko w Dalmacji, ale i na terenie całej Chorwacji. Przede wszystkim słynie z tego, że jej sporą część porastają pola lawendy. Gdy kwitną nie tylko tworzą wyjątkowo fotogeniczne, fioletowe połacie, ale przede wszystkim wydzielają mnóstwo aromatycznych olejków eterycznych.

Hvar, Chorwacja

Hvar, Chorwacja - © Zielonamapa

Wyspa Hvar kojarzona jest również z… wypadkami samochodowymi. Dość często dochodzi do nich na wąskim odcinku drogi z Sućuraju w stronę zachodniego krańca wyspy. Jednak przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności przejazd nią nie powinien się źle skończyć.

Najpiękniejszym miastem wyspy jest Hvar, który zachwyca elegancją i piękną architekturą. Natomiast najstarszym miastem, jakie się tam znajduje, jest Stary (Stari) Grad. Rozciągająca się przy nim równina została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Teren ten został ukształtowany przez Greków, którzy pociągnęli tędy drogi, ale przede wszystkim otoczyli murkami niewielkie poletka. Od tamtych czasów równina praktycznie w ogóle się nie zmieniła.

Dla kogo?

Wyspa Hvar to przede wszystkim idealne miejsce, jeśli cenisz prawdziwe piękno. Bowiem praktycznie każde miasteczko i każdy jej zakątek jest po prostu piękny. W sezonie bywa tu tłoczno, ale nie na tyle, by zniechęcić do Hvaru. Będziesz mógł pozwiedzać, plażować i ponapawać się ślicznymi pejzażami.

Zdjęcia

  • Wyspa Hvar
  • Wyspa Hvar
  • Wyspa Hvar
  • Wyspa Hvar
  • Wyspa Hvar
  • Wyspa Hvar
  • Wyspa Hvar
  • Wyspa Hvar
  • Wyspa Hvar
  • Wyspa Hvar
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Praktycznie każda pora jest dobra na wizytę na Hvarze. Jeśli jednak chciałbyś trafić na czas kwitnienia lawendy, to odwiedź wyspę w połowie czerwca. Zwykle jeszcze do początku lipca na polach będą rosły kwiaty. Później się je ścina i albo suszy, albo przygotowuje z nich pamiątki czy produkty spożywcze.

Jak dotrzeć na Wyspę Hvar?

Na Wyspę Hvar można dotrzeć tylko drogą morską. Pierwszą opcją jest przeprawa promowa (dla aut i pasażerów) z Drvenika (na stałym lądzie) do Sućuraju. Drugą opcją jest przeprawa promowa ze Splitu do Starego Gradu (również dla aut i pasażerów). Trzecią opcją są katamarany pływające na trasie DubrownikKorcula – Hvar – Bol – Split.

Niewątpliwie najbardziej urodziwym miastem wyspy jest Hvar. Znajduje się na jej zachodnim krańcu i rozciąga się z niego widok na archipelag 20 wysepek zwanych Paklinski otoci. Hvar posiada elegancką starówkę skupioną wokół wąskiej, niewielkiej zatoki. Ekskluzywne hotele i bogaci goście z zagranicy sprawiają, że Hvar ma niepowtarzalną atmosferę, której jednak daleko jest od zadęcia.

Katedra św. Stefana (miasto Hvar)

Większość osób zwiedzanie Hvaru rozpoczyna od placu, przy którym wznosi się katedra św. Stefana. Jej charakterystycznym elementem jest dzwonnica, która przez niektórych uznawana jest za najładniejszą w całej Dalmacji. Świątynia powstała na przełomie XVI i XVII w. i stanęła na fundamentach wczesnochrześcijańskiego kościoła.

Forteca Španjola (miasto Hvar)

Ponad starówką wznosi się forteca Španjola. Zbudowana została ok. XVI w.. Niewątpliwie wspinaczka do niej podczas upalnych, letnich dni może stanowić wyzwanie. Jednak warto się go podjąć dla zachwycających widoków rozciągających się z jej murów.

Klasztor Franciszkanów (miasto Hvar)

Blisko starówki, przy biegnącej wzdłuż morza Šetalište put Križa, znaleźć można klasztor franciszkanów, a dokładniej klasztor Błogosławionej Matki Bożej Miłosierdzia. Cały kompleks powstał ok. XV w.. Na jego terenie działa muzeum, w którym można zobaczyć zbiory archeologiczne, kolekcję obrazów czy drogocennych naczyń liturgicznych.

Fort Napoleona (miasto Hvar)

Jeśli będziesz chciał podziwiać jeszcze bardziej rozległą panoramę miasta i okolic, to wybierz się do Fortu Napoleona. Znajduje się on powyżej Hvaru i szosy biegnącej do wsi Brusje. Fort wznosi się na wzgórzu mającym 240 m n.p.m. i jak łatwo się domyślić, zbudowany został za czasów wojen napoleońskich.

Stary Grad

Najstarszym miastem wyspy Hvar jest Stary Grad. Znajduje się on na północny-wschód od miasta Hvar, w wąskiej, niedużej zatoce. Panuje tu dużo bardziej kameralna i spokojna atmosfera.

Twierdza Petra Hektorovića (Stary Grad)

Najbardziej imponującym budynkiem Starego Gradu jest twierdza Petra Hektorovića. Właściciel tej budowli był człowiekiem nietuzinkowym, co raczej stanowi dość dobrą cechę dla pisarza. Dlatego na terenie twierdzy znaleźć można np. staw rybny, a na ścianach zobaczyć ok. 20 inskrypcji po łacinie i po włosku, jakie Hektorović kazał tam wyryć. Oczywiście budynek ten można zwiedzać.

Glavica (Stary Grad)

Powyżej miasta i zatoki wznosi się niewielki szczyt z białym krzyżem. Glavica, bo o niej mowa, stanowi doskonały punkt widokowy. Podziwiać z niej można położone w dole miasto oraz wpisaną na Listę UNESCO Równinę Starego Gradu.

Równina Starego Gradu

Na Równinę Starego Gradu składają się niewielkie poletka o dość regularnych kształtach, oddzielone od siebie kamiennymi murkami. W ten sposób teren ten uporządkowali Grecy, którzy żyli tu przed wiekami. Co ciekawe, w trakcie prowadzonych tu prac archeologicznych odkryto również ruiny rzymskich willi. Ponieważ teren ten jest unikalny, gdyż do naszych czasów przetrwał w niezmienionej formie, został objęty ochroną w ramach Listy UNESCO.

Wyspa Hvar to nie tylko ciekawe miasta i zabytki, ale również piękne plaże. Niektóre są bardziej, inne mniej oblegane, ale wszystkie są wyjątkowej urody.

Plaża  Podstine

Na zachodnich obrzeżach miasta Hvar, w przyjemnej zatoce, leży spora, żwirowa plaża Podstine. Zwykle jest tu mniej tłoczno niż na plażach znajdujących się bliżej centrum.

Plaże Mlina

W niewielkiej miejscowości Mlina, na wschód od miasta Hvar, znajdują się jedne z piękniejszych plaż wyspy. W zatoczce w zachodniej części leży plaża Mala Mlina. Tworzą ją białe, lśniące w słońcu otoczaki, które dość mocno wyróżniają się na tle zielonej roślinności porastającej okolicę. W centralnej części Mliny znajduje się nieco większa i zwykle bardziej zatłoczona plaża.

Plaże Zaraće

Na wschód od Mliny znajdują się piękne klify, przy których również znaleźć można plaże. Malo Zaraće znajduje się od zachodniej strony, zaś Velo Zaraće od wschodniej. Obie plaże są wyjątkowo urodziwe, a Adriatyk ma tu wyjątkowo dużo odcieni błękitów i zieleni.

Plaża Žukova

Na północ od Starego Gradu, nieopodal miejscowości Rudine, znajduje się plaża Žukova. Skryta jest w niewielkiej zatoczce wcinającej się w głąb wyspy. Urocze miejsce, w którym można odpocząć od upałów.

Życie nocne tej chorwackiej wyspy koncentruje się głównie wokół miasta Hvar. Stąd znaleźć tam można dość drogie i zwykle mocno zatłoczone kluby.

Carpe Diem

Najsłynniejszym klubem Hvaru jest bez wątpienia Carpe Diem (Riva 32). Znajduje się w bliskim sąsiedztwie starówki i zwykle pęka w szwach. Jeśli lubisz zabawę w tłumie, to na pewno wstąp tu na drinka, albo dwa. Potańczyć będzie trudno, ale napić się będziesz mógł.

Hula Hula Beach&Bar

Na typowe beach party warto wybrać się do Hula Hula Beach&Bar (ul. Vlade Avelinija 10). Chilloutowa muzyka, mniej zobowiązująca atmosfera niż w Carpe Diem oraz super widoki na zachodzące słońce.

Kiva Bar

Bezpośrednio na starówce działa Kiva Bar (ul. Sveti Marak). Wczesnym wieczorem to idealne miejsce na relaksacyjnego drinka. Im później, tym w barze robi się coraz bardziej tłoczno. Zwykle impreza przenosi się na ulicę, gdzie wszyscy zaczynają tańczyć.

Wyspa Hvar to również ciekawy kierunek jeśli lubisz aktywnie spędzać czas. Przede wszystkim to raj dla wspinaczy. Spodoba Ci się także wtedy, gdy lubisz jeździć na rowerze.

Nurkowanie

Okolice Hvaru są doskonałe pod kątem eksplorowania podwodnego świata. Najciekawsze tereny nurkowe znajdują się w okolicach archipelagu Paklinski otoci naprzeciwko miasta Hvar. Zobaczyć tam można rafy.

Wspinaczka skałkowa

Poszukiwacze adrenaliny i mierzenia się z pionowymi, skalnymi ścianami goszczą na Hvarze bardzo często. W szczególności na wiosnę oraz jesienią, gdy temperatury dużo bardziej sprzyjają wspinaczce. Na wspinaczy czekają tu zarówno klasyczne jedno lub wielowyciągowe trasy, jak i również możliwość deep water solo climbing, czyli wspinania się bez liny tuż nad taflą morza (baza znajduje się w Sv. Nedjelja). Pozostałe regiony wspinaczkowe to m.in. Vela Stiniva, Mlina, Podstine.

Kolarstwo

Najwięcej tras rowerowych przebiega w okolicach Starego Gradu i Jelsy. 13 szlaków pozwala dotrzeć do najciekawszych i najładniejszych zakątków tej części wyspy. Generalnie w sezonie raczej należy trzymać się z dala od głównej szosy Hvaru. Głównie dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa innych uczestników ruchu.

Zobacz także

Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon