Wyspa Hvar

SPOKO

Wyspa Hvar uznawana jest za jedną z piękniejszych wysp nie tylko w Dalmacji, ale i na terenie całej Chorwacji. Przede wszystkim słynie z tego, że jej sporą część porastają pola lawendy. Gdy kwitną nie tylko tworzą wyjątkowo fotogeniczne, fioletowe połacie, ale przede wszystkim wydzielają mnóstwo aromatycznych olejków eterycznych. Wyspa Hvar kojarzona jest również z… wypadkami samochodowymi. Dość często dochodzi do nich na wąskim odcinku drogi z Sućuraju w stronę zachodniego krańca wyspy. Jednak przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności przejazd nią nie powinien się źle skończyć.

Hvar, Chorwacja

Hvar, Chorwacja – © Shutterstock

Najpiękniejszym miastem wyspy jest Hvar, który zachwyca elegancją i piękną architekturą. Natomiast najstarszym miastem, jakie się tam znajduje, jest Stary (Stari) Grad. Rozciągająca się przy nim równina została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Teren ten został ukształtowany przez Greków, którzy pociągnęli tędy drogi, ale przede wszystkim otoczyli murkami niewielkie poletka. Od tamtych czasów równina praktycznie w ogóle się nie zmieniła.

Dla kogo?

Wyspa Hvar to przede wszystkim idealne miejsce, jeśli cenisz prawdziwe piękno. Bowiem praktycznie każde miasteczko i każdy jej zakątek jest po prostu piękny. W sezonie bywa tu tłoczno, ale nie na tyle, by zniechęcić do Hvaru. Będziesz mógł pozwiedzać, plażować i ponapawać się ślicznymi pejzażami.