Wyspa Krk

3.20       Zobacz opinie (15)

Wyspa Krk znajduje się w bliskim sąsiedztwie Rijeki, dla której stanowi swoiste, plażowe zaplecze. Na jej terenie znajduje się również międzynarodowe lotnisko. Atutem wyspy jest to, że można na nią dojechać z lądu, za pomocą Krckiego Mostu. Za przejazd nim również trzeba zapłacić, ale znacznie mniej niż za przeprawę promową, która ma miejsce w przypadku innych wysp.

Wyspa Krk, Chorwacja

Wyspa Krk, Chorwacja - © Shutterstock

Krajobraz Krku jest dość surowy. Na jego terenie znajduje się kilka ciekawych miast. Do najpopularniejszych należy Krk, Punat i Baška. Wyspa słynie również z licznych tras rowerowych i pieszych, dzięki którym można dotrzeć do jej całkiem malowniczych i niezbyt przez turystów obleganych zakątków. Bowiem większość gości odwiedzających Krk kumuluje się głównie na znajdujących się tu plażach.

Dla kogo?

Wyspa Krk to jedne z najpiękniejszych plaż w Chorwacji. Uważana jest za złotą wyspę Adriatyku. Nie zdziw się jeśli większość rejestracji samochodów będzie zaczynało się od "D" lub "A". To wakacyjna wyspa Niemców i Austriaków.

Zdjęcia

  • Wyspa Krk
  • Wyspa Krk
  • Wyspa Krk
  • Wyspa Krk
  • Wyspa Krk
  • Wyspa Krk
  • Wyspa Krk
  • Wyspa Krk
  • Wyspa Krk
  • Wyspa Krk
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Oczywiście najlepszym terminem na odwiedziny na wyspie Krk będzie lato. Wtedy wyspa oferuje największą ilość atrakcji i aktywności. Jednak mieszkańcy Rijeki czy Opatijskiej Riwiery zaglądają tu przez cały rok. Łagodny klimat sprawia, że również zimą można wędrować po tutejszych szlakach czy jeździć na rowerze. Główną wadą Krku poza sezonem jest to, że większość restauracji czy hoteli po prostu wtedy nie działa.

Najważniejszym miastem wyspy jest Krk. Znajduje się w środkowej części jej południowego wybrzeża. Miasto słynie z całkiem przyjemnej starówki.

Mury miejskie (Krk)

Starówka miasta Krk otoczona jest murami. Ciekawostką jest to, że powstały w okresie starożytnym i były rozbudowywane aż do czasu, w którym tereny te należały do Republiki Weneckiej. I mimo, że są już dość wiekowe, to zachowały się w bardzo dobrym stanie.

Twierdza Frankopanów (Krk)

W południowo-wschodniej części starówki wznosi się twierdza Frankopanów. Zbudowana została między XII a XIV w.. Oczywiście pełniła głównie funkcję obronną. Miała chronić miasto przed ewentualnymi atakami od strony morza. Posiada dość grube mury mające 9 m wysokości. Z twierdzy rozciąga się ładny widok na morze oraz część starówki.

Katedra i dzwonnica (Krk)

Nad terenem całej starówki dominuje charakterystyczna dzwonnica przynależąca do katedry Wniebowzięcia NMP. Ma ona charakterystyczne, cebulaste zwieńczenie. Dzwonnicę widać praktycznie z każdego zakamarku miasta. W efekcie stała się jego symbolem. Sama katedra ma dość ciekawe wnętrze, w którym dominuje kolumnada, na którą składa się 14 kolumn.

Punat

Bliskim sąsiadem miasta Krk jest miejscowość Punat. Zlokalizowana jest nieco bardziej na wschód, w ładnej zatoce u podnóża góry Veli Vrh. Główną atrakcją Punatu jest wysepka Košljun z położonym na niej klasztorem.

Wysepka Košljun

Wysepka Košljun  jest naprawdę niewielka. Ma raptem 300 m średnicy. Na jej terenie znajduje się klasztor Zwiastowania NMP, który zamieszkiwany jest przez grupę franciszkanów. Na wysepkę można popłynąć łodziami z Punatu lub Krku. W trakcie zwiedzania będziesz mógł odwiedzić muzeum z wystawą etnograficzną oraz archeologiczną. Na uwagę zasługuje również klasztorna biblioteka, w której zgromadzono 30 tys. woluminów i książek.

Baška

Na południowo-wschodnim krańcu wyspy znajduje się urocza miejscowość Baška. W sezonie, podobnie jak pozostałe miasta Krku, zamienia się w całkiem popularny kurort. Jednak przez większą część roku to spokojne, dość senne miasteczko.

Kościół św. Jana Chrzciciela (Baska)

Jeśli chcesz podziwiać piękny widok na  Baškę i jej okolice, to wybierz się do kościoła św. Jana Chrzciciela. Znajduje się on powyżej centrum miasteczka i szosy nr 102. W upalne dni spacer do niego może być trochę męczący, ale na pewno warto!

Na wyspie Krk znaleźć można wiele, całkiem ładnych plaż. Są one ulubionym celem wypoczynku wśród mieszkańców Rijeki. Największą popularnością cieszą się te zlokalizowane przy miejscowości Malinska oraz mieście Krk.

Plaże w Malinska

Malinska to jeden z bardziej obleganych kurortów wyspy Krk. Rzeczywiście tutejsze plaże są całkiem przyjemne. W centrum miasteczka znajduje się wybetonowana plaża Rupa. Na zachodnim krańcu Malinskiej znaleźć można skalistą Uhić. Natomiast na wschodnim krańcu wybetonowaną plażę Haludovo oraz kamienistą Rajską plażę.

Wyspa Krk może być również ciekawym kierunkiem aktywnych wakacji. Po jej terenie poprowadzonych jest wiele tras pieszych i rowerowych.

Trasy piesze

Najpopularniejszą trasą pieszą i trekkingową jednocześnie jest ta wiodąca na najwyższy szczyt wyspy. Obzova, bo o niej mowa, wznosi się na wschód od Punatu, mniej więcej w połowie drogi do Baški. Ma tylko 569 m n.p.m., ale rozciąga się z niej ładny widok na wyspę Krk oraz Cres czy Losinj. Szlak na nią zaczyna się m.in. przy szosie nr 102 (są wyraźne drogowskazy, a cały szlak jest dobrze wyznaczony). Ponad 80 km tras pieszych poprowadzono wokół Baški.

Trasy rowerowe

Cała wyspa Krk poprzecinana jest szlakami rowerowymi oraz szutrowymi drogami nadającymi się do jazdy. Dokładną mapę wszystkich tras otrzymać można za darmo np. w biurze informacji turystycznej na starówce Krku. Ciekawostką jest to, że od miejscowości Valabiska do Krku, wzdłuż głównej szosy nr 102 biegnie wydzielona trasa tylko dla rowerzystów. W ten sposób mogą oni bezpiecznie przemieszczać się między kurortami tej części wyspy.

Wspinaczka skałkowa

Wyspa Krk jest także popularnym celem wśród wspinaczy. Przy miejscowości Baška znajdują się 3 główne miejsca wspinaczkowe. Pierwszym z nich jest Bunculuka – skała zlokalizowana obok kempingu, mającego tę samą nazwę. Drugim Portafortuna, znajdująca się blisko szosy 102, bliżej Punatu. Trzecim zaś Belove Stene, w bliskim sąsiedztwie Portafrtuny.

Hotel Haludovo

Hotel powstał w latach 70-tych wraz z kasynem. Całe przedsięwzięcie nie powiodło się i hotel wkrótce upadł. Przeszedł w ręce rządowe by funkcjonować aż do wojny jugosłowiańskiej. Służył wtedy jako schronienie dla uchodźców. Ostatni gość pojawił się w budynku w 2001 roku. Od tamtej pory miejscówka jest opuszczona. Poleca Hotel Haludovo tym, którzy szukają atrakcji poza utartym szlakiem w Chorwacji.

Zobacz także

Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon