Wyspa Pag

4.17       Zobacz opinie (12)

Najbardziej na północ wysuniętą wyspą Dalmacji jest Wyspa Pag. Jest także piątą co do wielkości wyspą Chorwacji, mającą 284 m² powierzchni. Tym, co ją wyróżnia jest przede wszystkim podłużny, wrzecionowaty kształt. Wyspa Pag ma ok. 60 km długości, natomiast jej szerokość waha się od 2 do 10 km. Mimo surowego, pełnego skał krajobrazu cieszy się sporą popularnością wśród turystów.

Pag Chorwacja

Wyspa Pag, Chorwacja - © Zielonamapa

Przyjeżdżają tam nie tylko po to, by nabyć produkowane tam sery oraz tradycyjne, znane w Chorwacji i poza nią koronki (Paška čipka). Wyspa Pag jest jednym z bardziej imprezowych punktów w tym kraju. Plaża Zrće obok Novaliji to klubowe zagłębie, gdzie w sezonie może się jednocześnie bawić kilka tysięcy ludzi. Atutem Wyspy Pag jest również to, że aby się na nią dostać wystarczy przejechać mostem łączącym ją ze stałym lądem.

Dla kogo?

Jeśli szukasz miejsca, gdzie będziesz mógł zarówno odpocząć na jednej z ładnych plaż oraz wyszaleć się na parkiecie, popijając drinki z palemką, to Wyspa Pag na pewno Ci się spodoba. Najbardziej zatłoczonym punktem jest tam Novalija. W pozostałych miejscowościach będziesz mógł zakosztować w błogim spokoju. To najlepsze miejsce na imprezę w Chorwacji.

Zdjęcia

 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
 • Wyspa Pag
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Pod kątem imprez najwięcej dzieje się na Wyspie Pag latem, a dokładniej w szczycie sezonu, czyli w lipcu i sierpniu. Jeśli wybierasz się tam z nastawieniem na udział w festiwalach, to zdecyduj się na pobyt w którymś z tych dwóch miesięcy. Gdy natomiast po prostu chcesz tam odpocząć, trochę poplażować i pozwiedzać, wtedy rozważ maj, czerwiec lub wrzesień.

Najbardziej imprezowym punktem na mapie Wyspy Pag jest miasteczko Novalija i Plaża Zrće. Działa tam kilka, cieszących się uznaniem klubów.

Kalypso

W północnej części plaży działa klub Kalypso. Powstał już w latach 80. ubiegłego wieku, jako pierwszy klub na plaży w Chorwacji. Nie tylko znajduje się tuż nad brzegiem morza, ale dodatkowo klimatu dodaje mu las piniowy porastający jego okolice. W 2015 r. dokonano jego całkowitej renowacji. Oprócz normalnego parkietu, znajdziesz tu też basen, w którym możesz popijać drinki. Kalypso gości też liczne festiwale, m.in. Hideout, Fresh Island Festival, Area 4 Festival.

Aquarius Club

Aquarius Club znajduje się bliżej południowego krańca plaży Zrće. Zajmuje 19. miejsce wśród najlepszych klubów na świecie, a także uznawany jest za jeden z najlepszych klubów w całej Europie. Jeśli szukasz dużych imprez, z mnóstwem atrakcji, to koniecznie się tam wybierz. Aquarius Club jest zwykle najbardziej zatłoczonym miejscem na Zrće.

Papaya club

Również na plaży Zrće działa Papaya Club. Określany jest mianem najlepszego klubu w Chorwacji. Co ważne, znajduje się również na 6. miejscu wśród najlepszych klubów na świecie. Oferuje 32 000 m² powierzchni, na której może się bawić 4500 ludzi! Występowały tam takie gwiazdy, jak Tiesto, Armin Van Buuren, Wiz Khalifa, Swedish House Mafia i wielu innych.

Noa-Beach Club

Najlepszą lokalizację ze wszystkich klubów plaży Zrće ma bez wątpienia Noa-Beach Club. Znajduje się bowiem bezpośrednio na morzu. Coraz częściej pojawia się w zestawieniach najlepszych klubów nad Adriatykiem. Posiada ogromną scenę oraz przestrzeń do tańczenia. Oprócz tego znajdziesz tam baseny, strefę VIP czy miejsca do cumowania łodzi.

Wyspa Pag posiada wiele, ładnych plaż. Jednak prym wiedzie wśród nich Zrće. Jednak jeśli nie jesteś typem imprezowicza, to lepiej omiń ją szerokim łukiem. Jest to bowiem imprezowe, klubowe zagłębie nie tylko tej wyspy, ale i całej Chorwacji.

Plaża Zrće

Mówi się o niej, jako o najbardziej znanej chorwackiej plaży. Na pewno jest to miejsce popularne wśród imprezowiczów, których przyciągają tam liczne, znane na świecie kluby. Plaża Zrće jest dość mocno zabudowana przez beach bary i dyskoteki. Sama w sobie jest naprawdę ładna, ale ze względu na panujący tam tłok i harmider raczej nie nadaje się na miejsce relaksu.

Plaża Elena

Na południe od Plaży Zrće i Novaliji znaleźć można plażę Elena. Jest ona wąska i żwirowa. Przyklejona jest do górskiego zbocza i oferuje całkiem ładne widoki w stronę stałego lądu. Zwykle nie ma tu zbyt wielu turystów.

Plaża Veli Bok

Na północny-wschód od miasta Pag warto odwiedzić plażę Veli Bok. W dużej mierze jest żwirowa. Nawet w szczycie sezonu nie spotka się tu tłumów. Idealne miejsce, jeśli szukasz kameralnej atmosfery.

Plaża Kukurina

Jeśli na Pag wybierasz się z dzieciakami, to na pewno spodoba Ci się plaża Kukurina. Leży w północnej części wyspy, w niewielkiej zatoce. Jest piaszczysta, a dno morskie opada przy niej bardzo łagodnie, pozwalając na bezpieczną zabawę w wodzie.

Wyspa Pag to także dobry kierunek, jeśli lubisz nieco aktywniej spędzać czas. Znajdziesz tu dziesiątki kilometrów tras rowerowych, będziesz mógł uprawiać różne sporty wodne oraz spacerować wśród nieco surowych, ale pięknych wzgórz.

Trasy rowerowe

Zarówno rowerzyści szosowi, jak i mtb/enduro nie będą się nudzić na Wyspie Pag. Na tych pierwszych czeka popularna, mająca 60 km trasa wiodącą przez całą długość wyspy. Zaczyna się przy moście, a kończy w miejscowości Lun na północy. Dla osób wolących poruszać się po szutrowych lub kamienistych drogach wyznaczono tam ponad 120 km szlaków. Za pomocą rowerów dużo łatwiej jest także dotrzeć do mniejszych, skrytych z dala od asfaltowych szos plaż. Na Pagu działa sporo wypożyczalni, więc nie musisz brać z Polski swojego roweru.

Sporty wodne

Będąc na Wyspie Pag możesz też spróbować swoich sił w najróżniejszych sportach wodnych. Odwiedzając plażę Zrće do wyboru będziesz miał np. narty wodne czy parasailing (w tandemie lub w pojedynkę). Na wyspie działa też sporo centrów nurkowych, które przybliżają podwodny świat tego zakątka Chorwacji.

Szlaki piesze

Na Wyspie Pag znajdziesz też wiele szlaków pieszych. Najpopularniejszym z nich jest ten wiodący na najwyższy szczyt wyspy, czyli górę Sv. Vid. Ma 342 m n.p.m. i zlokalizowana jest na zachód od miasta Pag. Najkrótszy szlak wiedzie na nią z okolic plaży Dubrava. Ze szczytu, na którym znajduje się niewielka, kamienna kapliczka, rozciąga się rozległa panorama wyspy i jej najbliższych okolic.

Zobacz także

Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon