Wyspa Rab

4.13       Zobacz opinie (8)

Wyspa Rab położona jest na terenie Kvarneru, naprzeciwko masywu Velebit na stałym lądzie. Jej turystycznym centrum i najważniejszym miastem jest znajdujące się w zachodniej części miasto Rab. Zobaczyć tam można całkiem ciekawą starówkę ulokowaną na wąskim półwyspie.

Wyspa Rab, Chorwacja

Wyspa Rab, Chorwacja - © Zielonamapa

Wyspa Rab dzięki urozmaiconej linii brzegowej oferuje też całkiem pokaźną liczbę ładnych plaż. I mimo dość surowego, pełnego skał krajobrazu stanowi całkiem niezłą propozycję dla tych, którzy chcieliby spędzić leniwe wakacje w Chorwacji. Ciekawostką jest również to, że z Rabu organizowane są wycieczki na pobliską wyspę Goli Otok. Za czasów Jugosławii działał tam obóz pracy i więzienie dla przeciwników ówczesnej władzy i ustroju.

Dla kogo?

Jeśli wybierasz się do Chorwacji żeby się zrelaksować, odpocząć i niewiele robić, wtedy rozważ pobyt na Wyspie Rab. W szczególności, że nawet w szczycie sezonów nie spotkasz tam tłumów. Ceny, jak to na wyspie, będą wyższe niż na lądzie. Ale nadal będzie tu taniej niż np. Na Hvarze czy Korculi.

Zdjęcia

  • Wyspa Rab
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Oczywiście najlepszym terminem będzie lato. Od końca czerwca do połowy września Rab stanowi doskonały kierunek wakacyjnego odpoczynku. Dodatkowo masz w tym czasie praktycznie gwarantowaną, dobrą pogodę.

Jak dotrzeć na Wyspę Rab?

Na Wyspę Rab można się dostać za pomocą promów. Opcją nr 1 jest prom pływający ze Stinicy na stałym lądzie do Mišnjak na Rabie. Opcją nr 2 jest prom z Valabiska na wyspie Krk do Loparu na wyspie Rab. W obu przypadkach na pokład można wjechać samochodem/motocyklem/rowerem. Opcją nr 3 jest katamaran pływający na trasie Rijeka – miasto Rab – Novalija (na wyspie Pag).

Najciekawszym miastem wyspy jest bez wątpienia Rab. Znajduje się na zachodnim brzegu, przy dwóch, ładnych zatokach. Największym atutem miasta jest starówka położona na podłużnym, wąskim półwyspie.

Plac św. Krzysztofa

Wchodząc na starówkę, w pierwszej kolejności dociera się na plac św. Krzysztofa (Trg Sv. Kristofora). Święty ten jest patronem całej wyspy. Miał on przed wiekami uchronić ją przed atakiem nieprzyjaciela. Z placu rozciąga się widok na mury miejskie i stanowi dobrą bazę wypadową do dalszego zwiedzania.

Katedra

Przy zachodnim krańcu cypla wznosi się katedra (Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije). Swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie mającej miejsce w XV w.. Katedra ma prostą bryłę wykonaną z białego kamienia. W jej wnętrzu przechowywana jest m.in. czaszka św. Krzysztofa, a także inne relikwie oraz obrazy. Obok katedry stoi dzwonnica mająca 26 m.

Park Komrčar

Najpiękniejszym miejscem spacerowym Rabu jest bez wątpienia Park Komrčar. Położony jest on w północnej części półwyspu. Park ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Chorwacji. Porastają go m.in. palmy, dęby, cedry czy agawy. Liczne alejki spacerowe pozwalają w pełni poczuć klimat tego niesamowitego miejsca, a także odpocząć od upałów.

Większość osób odwiedza Wyspę Rab ze względu na znajdujące się tu plaże. Wybór jest całkiem spory, dzięki czemu nawet w sezonie można znaleźć miejsca, gdzie będzie się samemu lub w towarzystwie niewielkiej liczby osób.

Rajska Plaža

Najbardziej znaną plażą na Wyspie Rab jest bez wątpienia Rajska Plaža. Znajduje się przy Loparze, w szerokiej zatoce. Plaża jest długa i piaszczysta. W jej sąsiedztwie rośnie las piniowy, gdzie można skryć się w cieniu drzew. Rajska Plaža jest bardzo popularna wśród rodzin z dziećmi. Na długim odcinku morze jest tu dość płytkie, a woda ciepła. Niestety jest to też jedna z najbardziej obleganych i zatłoczonych plaż na całej wyspie.

Plaža Lopar

Plaża Lopar  jest po przeciwnej stronie miasteczka niż Rajska Plaža. Również znajduje się w zatoce i na dużym dystansie Adriatyk jest tu bardzo płytki. Na plaży tej również spotkać można głównie rodziny z dziećmi.

Plaża Sahara

Na wschód od Loparu znaleźć można plażę o wiele mówiącej nazwie Sahara. Rzeczywiście wygląda jak fragment pustyni. Nie dość, że jest piaszczysta, to dodatkowo w jej okolicy krajobraz jest bardzo surowy, z niedużą ilością suchych, niskich roślin. Miejsce raczej dla koneserów. Ale dzięki temu jest tu dość pusto.

Plaże Suha Punta

Nieopodal miasta Rab, w Suhej Puncie położonych jest kilka plaż skrytych w skalistych, niewielkich zatoczkach. Jedną z popularniejszych jest plaża FKK Kandarola, która przeznaczona jest dla naturystów. Warto również odwiedzić plażę Gožinka, która częściowo jest kamienista, a częściowo piaszczysta.

Zobacz także

Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon