Zadar

3.94       Zobacz opinie (17)

Jednym z najważniejszych miejsc w Dalmacji, tak pod kątem gospodarczym, komunikacyjnym czy kulturalnym jest Zadar. To tętniące życiem miasto, słynące z pięknej, położonej na półwyspie starówki, licznych zabytków i nietuzinkowych atrakcji turystycznych. Ma też przyjemną atmosferę i oferuje jedne z piękniejszych zachodów słońca w Chorwacji.

Zadar, Chorwacja - © Shutterstock

Zadar, Chorwacja - © Zielonamapa

Zadar to także dobra baza wypadowa m.in. do Parku Narodowego Kornati lub Parku Przyrody Telašćica. W okolicy miasta znaleźć można wiele, ładnych plaż oraz terenów rekreacyjnych. Na pewno warto spędzić tu wakacje lub wpaść na dzień lub dwa w trakcie wizyty w Chorwacji. Bo w Zadarze nikt nie będzie się nudzić!

Dla kogo?

Zadar spodoba Ci się przede wszystkim wtedy, gdy lubisz dużo zwiedzać. Czeka tu na Ciebie mnóstwo zabytków i muzeów. Ale Zadar to również przyjemne tereny spacerowe. Przechadzka po Rivie, czyli nadmorskiej promenadzie, to czysta przyjemność.

Zdjęcia

  • Zadar
  • Zadar
  • Zadar
  • Zadar
  • Zadar
  • Zadar
  • Zadar
  • Zadar
  • Zadar
  • Zadar
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

W szczycie sezonu Zadar zwykle jest mocno zatłoczony. Ale nie aż tak, jak Dubrownik. Dlatego spokojnie możesz odwiedzić to miasto nawet w lipcu czy sierpniu. Jednak na pewno przyjemniej zwiedza się Zadar w czerwcu lub we wrześniu

Najważniejsze zabytki miasta koncentrują się wokół położonej na półwyspie starówki. Niech Cię to jednak nie zmyli. Jeśli postanowisz odwiedzić większość znajdujących się tam atrakcji i muzeów, to wyjdzie Ci cały dzień zwiedzania. A jeśli będziesz chciał jeszcze poleniuchować na plaży wtedy zaplanuj w Zadarze przynajmniej dwa dni.

Mury miejskie

Zadarska starówka otoczona jest murami. Do jej wnętrza prowadzi kilka bram. Decydując się wejść na starówkę od strony ul. Kralja Dimitra Zvonimira przejdziesz przez imponującą Bramę Lądową zbudowaną w XVI w.. Jeśli natomiast będziesz szedł od strony pieszej kładki przerzuconej obok portu dla łodzi, wtedy przejdziesz przez Bramę Mostową, zwaną też Nową Bramą, gdyż powstała w XX w.. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, bardzo szybko zostaniesz oczarowany przez urocze uliczki starówki oraz ciekawą architekturę.

Narodni trg

Najważniejszym placem starówki jest Narodni trg. Trafisz na niego bezpośrednio po przejściu przez Bramę Mostową. Wznosi się przy nim kilka ciekawych budynków. Na uwagę zasługuje Loggia stojąca przy południowym krańcu placu, w której obecnie organizowane są różne wystawy czasowe. Jednak najbardziej charakterystycznym gmachem jest budynek dawnej, miejskiej strażnicy z dobudowaną do niej wieżą zegarową. Obecnie działa tam Muzeum Etnologiczne.

Muzeum Etnologiczne

Jeśli chcesz zgłębić tradycje i kulturę północnej Dalmacji, to koniecznie odwiedź Muzeum Etnologiczne. Posiada bardzo ciekawe i różnorodne zbiory, w tym zdjęcia i materiały filmowe, które udokumentowały najróżniejsze rzemiosła typowe dla tego regionu.

Kościół św. Donata

Jednym z bardziej rozpoznawalnych budynków Zadaru jest kościół św. Donata (Crkva sv. Donata), wznoszący się przy Trgu Svete Stošije. Zbudowany został w średniowieczu i posiada intrygujący, bo cylindryczny kształt. Od kwietnia do października można go zwiedzać codziennie.

Muzeum Archeologiczne

Nieopodal kościoła św. Donata, bo przy Trg opatice Čike 1 działa Muzeum Archeologiczne. To najpopularniejsze muzeum całego Zadaru. Zgromadzono tam pokaźną ilość eksponatów, które przybliżają historię zarówno okolic miasta, jak i dwóch wysp – Pag i Rab.

Katedra św. Anastazji

Katedra św. Anastazji jest nie tylko największą katedrą całego Zadaru, ale również i Dalmacji. Wznosi się na północ od kościoła św. Donata. Obecny wygląd zawdzięcza przebudowie, jaka miała miejsce w XII w.. Posiada zdobione portale oraz trzy nawy. W XV w. dobudowano do niej dzwonnicę.

Plac Pięciu Studni

W południowo-wschodniej części starówki, przy Parku Perivoj kraljice Jelene Madijevke, rozciąga się uroczy Plac Pięciu Studni. Swoją nazwę, jak łatwo się domyślić, zawdzięcza pięciu studniom, jakie się na nim znajdują. Warto tu zajrzeć, gdyż zwykle jest tu spokojniej, niż w innych częściach starego miasta.

Wieża Kapitańska

Bezpośrednio na Placu Pięciu Studni stoi Wieża Kapitańska. To kamienna budowla, w której wnętrzach działa galeria sztuki. Jednak większość osób odwiedza ją ze względu na możliwość podziwiania panoramy miasta z jej najwyższego poziomu.

Riva

Ulubionym miejscem spacerów zarówno turystów, jak i mieszkańców Zadaru jest Riva. To nadmorska promenada, której najciekawszy fragment zaczyna się przy Bramie Lądowej, następnie przebiega obok Fošy (niewielka zatoczka przy murach miejskich) i dalej wzdłuż zachodniego brzegu półwyspu. Przy jej północno-zachodnim krańcu znajdują się dwie, najważniejsze, współczesne atrakcje Zadaru, czyli Wodne Organy oraz Pozdrav Suncu.

Pozdrav Suncu

Pozdrav Suncu to instalacja zamontowana na poziomie chodnika. Składa się na nią 300 płyt z panelami słonecznymi. Przez cały dzień kumulują energię, by wieczorem rozbłysnąć feerią barw. Tworzą prawdziwy, świetlny spektakl, który po zachodzie słońca przyciąga tu spore ilości turystów. A jeśli o słońcu mowa. Jeśli chcesz podziwiać jego zachód, to przyjdź właśnie w te okolice Rivy. Rozciąga się stąd najlepszy widok. Niestety będziesz go musiał dzielić z tłumem.

Wodne Organy

Tuż obok Pozdrav Suncu znajduje się inna, popularna atrakcja Zadaru, której nie zobaczysz, ale ją usłyszysz. Chodzi oczywiście o Wodne Organy (Morske Orgulje). Są to organy, na których melodię wygrywa samo morze. Zamontowany na nabrzeżu specjalny mechanizm wykorzystuje morskie fale do tego, aby wytworzony był dźwięk. Jeśli chcesz się zrelaksować, to zasiądź tu na dłuższą chwilę. Melodia wygrywana na organach szybko wprawi Cię w błogi nastrój.

Bezpośrednio w mieście, jak i w bliskim jego sąsiedztwie znaleźć można całkiem sporo ładnych plaż. Oczywiście nie są może tak piękne, jak te np. na Makarskiej Riwierze, ale na pewno nie dadzą Ci wielkich powodów do narzekań.

Plaża Borik

Plaża Borik znajduje się poza ścisłym centrum, zaraz obok mariny o tej samej nazwie. W dużej mierze jest żwirowa, ale ma też piaszczyste fragmenty. Rozciągają się z niej ładne i widoki. Zwykle nie ma tu wielkich tłumów.

Plaża Usokok

Pomiędzy dwiema marinami (Borik i Jedriličarski klub Uskok) znajduje się żwirowa plaża Uskok. Jest nieduża, ale całkiem przyjemna. Tuż obok niej przebiega ścieżka pieszo-rowerowa, biegnąca z centrum w kierunku Mariny Borik.

Plaża Zlatni Val

Na wschód od starówki, przy ul. kralja Dmitra Zvonimira, ciągnie się plaża Zlatni Val. W dużej mierze jest piaszczysta. Oferuje też sporo cienia, gdyż blisko niej ciągnie się spory pas zieleni z wysokimi drzewami.

Plaża Kolovare

Tuż obok Zlatni Val znajduje się też plaża Kolovare z kompleksem sportowym. W jego obręb wchodzi m.in. wysoka skocznia do trenowania skoków do morza. Tu część nabrzeża jest wybetonowana, a część to naturalna, piaszczysta plaża.

Zadar to jedno z bardziej imprezowych miast chorwackiego wybrzeża. Latem dzieje się tu bardzo dużo i to do białego rana. Dlatego spodoba Ci się tu również wtedy, jeśli lubisz poszaleć na parkiecie przy gorących, bałkańskich czy latynoskich rytmach.

Ledana

Ledana to klub, który działa na terenie parku Parku Perivoj kraljice Jelene Madijevke. W ciągu dnia to spokojne miejsce, w którym można relaksować się przy kawie lub zimnym napoju. Wieczorem natomiast Ledana staje się  modnym i zatłoczonym klubem, w którym występują zarówno lokalni, jak i zagraniczni Dj’e.

Arsenal

Klub Arsenal (ul. Lančana vrata) jest na swój sposób unikatowy. Mieści się w XVIII-wiecznych wnętrzach dawnego magazynu. Na miejscu działa bar, restauracja, jest też duża przestrzeń z parkietem i sceną, gdzie odbywają się jedne z lepszych i ciekawszych imprez w mieście.

Factory Bar

Na drinka lub piwo warto wpaść do znajdującego się na starówce Factory Bar (ul. Ruđera Boškovića 4). Duży wybór alkoholi, przyjemna atmosfera i rozsądne ceny. Do tego wieczorami można tu potańczyć.

Zobacz także

Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon