Zagrzeb

3.68       Zobacz opinie (19)

Zagrzeb, czyli chorwacka stolica, jest zwykle przez turystów pomijana. A wszystko dlatego, że znajduje się w głębi kraju, a nie na wybrzeżu. Czy jednak warto poświęcić swój cenny czas na zwiedzanie tego miasta? Oczywiście, że tak. Zagrzeb posiada pokaźną ilość zabytków, muzeów i atrakcji dla osób praktycznie w każdym wieku. Od monumentalnych kościołów po zaskakujące wystawy czy piękne tereny zielone.

Zagrzeb, Chorwacja

Zagrzeb, Chorwacja - © Zielonamapa

Chorwacka stolica tętni życiem przez cały rok. Odbywają się tu liczne festiwale czy inne wydarzenia artystyczne. Restauracje, knajpki czy kluby oferują dobrą zabawę, ale bez obawy, że na następny dzień zostanie się z absolutnie pustym portfelem. I co najważniejsze - Zagrzeb choć jest dużym miastem to nie przytłacza, a wręcz zachęca do jego eksplorowania.

Dla kogo?

Zagrzeb na pewno Ci się spodoba, jeśli lubisz zwiedzać. W ciągu jednego dnia na pewno zobaczysz sporo. Ale tak naprawdę dopiero 2-3 dni dadzą Ci poczucie, że odwiedziłeś większość najważniejszych atrakcji. Bo nie tylko sam Zagrzeb jest interesujący, ale również jego bliskie otoczenie, jak choćby pasmo Medvednicy ze znajdującym się tam zamkiem. Miasto warte odwiedzenia na trasie z Wiednia czy Budapesztu na plaże Chorwacji.

Zdjęcia

  • Zagrzeb
  • Zagrzeb
  • Zagrzeb
  • Zagrzeb
  • Zagrzeb
  • Zagrzeb
  • Zagrzeb
  • Zagrzeb
  • Zagrzeb
  • Zagrzeb
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Latem w Zagrzebiu panują dość wysokie temperatury, więc jeśli chcesz mieć bardziej sprzyjające warunki do zwiedzania, odwiedź miasto na jesieni. Ciekawą opcją jest również wizyta w grudniu, gdy sporą część miasta wypełniają przepiękne jarmarki świąteczne. W powietrzu unosi się zapach grzanego wina i smażonych, malutkich pączków

Życie nocne Zagrzebia koncentruje się przede wszystkim przy ul. Ivana Tkalčića. Znaleźć tam można całkiem pokaźną ilość barów i restauracji. Wieczorami często trudno jest przejść pomiędzy stolikami ustawionymi na ulicy, a tłumem ludzi usiłującym wędrować w dół lub górę tej wąskiej uliczki.

Alcatraz

Na początku ul. Tkalčića (patrząc od strony głównego, miejskiego placu) działa bar Alcatraz (ul. Ivana Tkalčića 15). To dobre miejsce, by wpaść na drinki, przy okazji zjeść coś dobrego i by pogadać ze znajomymi. Późnymi wieczorami ewentualne rozmowy zagłusza dość głośno puszczana muzyka.

Pivnica Mali Medo

Na najlepsze, kraftowe piwo warto wstąpić do Pivnicy Mali Medo (ul. Ivana Tkalčića 36). Może nie jest najtaniej, ale piwa są wyśmienite. Do tego w ofercie sporo przystawek. Panuje tu przyjemna, niezobowiązująca atmosfera.

Autonomni Kulturni Centar Medika

Dość kultowym miejscem na klubowej mapie Zagrzebia jest Autonomni Kulturni Centar Medika (Pierottijeva ulica). Miejsce na wskroś alternatywne, które stanowi przestrzeń do koncertów czy happeningów artystycznych. Na pierwszy rzut oka to epicentrum chaosu. Ale dość szybko można dać się ponieść niepowtarzalnej aurze tego miejsca.

Aquarius

Klub Aqarius znajduje się na terenie parku Jarun, który porównać można do naszej rodzimej, poznańskiej Malty. Dyskoteka posiada 2 poziomy i może pomieścić ponad 2 tys. osób. Występują tam DJ-e nie tylko z Chorwacji, ale też z innych zakątków Europy i świata.

Większość atrakcji Zagrzebia koncentruje się wokół dwóch dzielnic – Kaptolu i Gradecu. Niegdyś stanowiły one dwa osobne miasta, które dały początek współczesnej stolicy Chorwacji. Jednak również poza ich obrębem znaleźć można wiele atrakcyjnych miejsc. Zagrzeb na pewno warto zwiedzać na piechotę lub używając transportu publicznego, który jest relatywnie tani i dociera do wszystkich, najważniejszych punktów w mieście.

Trg bana Jelačića

Głównym i najważniejszym placem Zagrzebia jest Trg bana Jelačića. Otoczony ładnymi, kilku piętrowymi kamienicami stanowi też ważny węzeł komunikacyjny, gdyż przejeżdża przez niego kilka linii tramwajowych. Swoją nazwę zawdzięcza konnemu pomnikowi bana Jelačića, stojącemu w jego centralnej części.

Zagreb 360

Przy głównym placu wznosi się również jeden wysoki i dość nowoczesny biurowiec. Na jego ostatnim poziomie działa taras widokowy – Zagreb 360. Z szesnastego piętra podziwiać można rozległą panoramę Zagrzebia i okolic. Z tej perspektywy miasto prezentuje się naprawdę ładnie.

Katedra

Najbardziej imponującą budowlą nie tylko całego Zagrzebia, ale i Chorwacji, jest bez wątpienia katedra Wniebowzięcia NMP. Wznosi się powyżej głównego placu, nieco bardziej na wschód od niego. Posiada dwie, strzeliste wieże z iglicami oraz ciekawie zdobioną fasadę. Katedra stanęła w tym miejscu już w XIII w., jednak jej obecny wygląd jest efektem przebudowy, jaka miała miejsce pięć wieków później. Wnętrze świątyni jest ogromne i może pomieścić nawet 5 tys. osób. Okna zdobią ciekawe witraże.

Cerkiew św. Marka

Innym, wyjątkowo charakterystycznym kościołem Zagrzebia jest bez wątpienia cerkiew św. Marka znajdująca się w dzielnicy Gradec. Z okolic katedry idzie się do niego ok. 10 min. Ta romańska, trójnawowa cerkiew posiada wyjątkowo ciekawy dach ozdobiony kolorowymi dachówkami. Ułożone zostały w kształt herbów: Zagrzebia, Dalmacji, Slawonii i Trójjednego Królestwa Chorwacji.

Chorwackie Muzeum Sztuki Naiwnej

W Chorwackiej sztuce bardzo ważne miejsce zajmuje prymitywizm, zwany też sztuką naiwną. Z kraju tego pochodzi wielu, wybitnych artystów zajmujących się tą gałęzią malarstwa czy rzeźby. Prace utrzymane w tym nurcie często nawiązują do motywów wsi, przyrody, życia codziennego. Zwykle charakteryzują się dość niezgrabną kreską (porównywaną do tego, jak rysują dzieci), zaburzeniem perspektywy i żywymi kolorami. Ogromną ilość prac prezentujących sztukę naiwną zobaczyć można w Chorwackim Muzeum Sztuki Naiwnej (Hrvatski muzej naivne umjetnosti, ul. Sv. Ćirila i Metoda 3).

Museum of Broken Relationships

Również w dzielnicy Gradec znajduje się inne, szalenie ciekawe i oblegane przez turystów muzeum. Museum Of Broken Relationships (ul. Ćirilometodska 2) posiada ekspozycję składającą się z przedmiotów podarowanych przez ludzi z całego świata, które kojarzyły im się z nieudanym, zakończonym związkiem. Przy każdym eksponacie można przeczytać jego historię (po angielsku i chorwacku). Część z nich jest dość zabawna, część wzruszająca i na wskroś przejmująca.

Wieża Lotrščak

Kolejnym, ciekawym punktem widokowym, z którego podziwiać można Zagrzeb, jest wieża Lotrščak. Od Museum of Broken Relationships dojdziesz do niej w 2 minuty. Powstała w XIII w., jako element umocnień obronnych tej części miasta. Rozciąga się z niej ładny widok na dzielnicę Gradec, szczyt Sljeme, katedrę i inne budynki w centrum miasta.

Uspinjača

Poniżej wieży znajduje się górna stacja wyjątkowo króciutkiej kolejki (przypominającej tę na Gubałówkę). Uspinjača ma raptem 66 m długości i podróż nią zajmuje nieco ponad minutę. Oprócz tego, że łączy dolną część miasta z górną, to stanowi również jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych.

Strossmayerovo šetalište

Ulubionym miejscem spacerów, tak mieszkańców, jak i turystów jest Strossmayerovo šetalište. To promenada ciągnąca się wzdłuż południowego krańca dzielnicy Gradec. Roztaczają się z niej ładne widoki na Zagrzeb. Zimą działa tu jeden z licznych, zagrzebskich jarmarków świątecznych. Latem również sporo się dzieje. Są występy artystyczne, można spróbować lokalnych przysmaków, czy napić się piwa.

Muzeum Etnograficzne

Jeśli interesuje Cię chorwacka kultura to koniecznie odwiedź bardzo ciekawe Muzeum Etnograficzne (Etnografski muzej, Trg Antuna, Ivana i Vladimira Mažuranića). W trakcie zwiedzania będziesz mógł obejrzeć ponad 3 tys. eksponatów, które przybliżą Ci to, jak niegdyś żyli, ubierali się i pracowali Chorwaci.

Muzeum Mimara

Jeśli natomiast interesuje Cię sztuka i podczas wizyty w Zagrzebiu zapragniesz pooglądać dzieła najwybitniejszych, światowych artystów, to wybierz się do Muzeum Mimara (Rooseveltov trg 5). Składa się na niego prywatna kolekcja Ante Topića Mimara, którą później przekazał państwu. Podziwiać tam można obrazy m.in. Maneta, Rubensa czy Rembrandta.

Muzeum Techniki

Na uwagę zasługuje również Muzeum Techniki (Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18). Zobaczyć tam można m.in. wynalazki autorstwa Nikola Tesli, który urodził się w niewielkiej miejscowości na terenie Chorwacji. W muzeum odbywają się również pokazy najróżniejszych eksperymentów wykorzystujących prawa fizyki. Świetne miejsca zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Będąc w Zagrzebiu warto również wybrać się poza jego ścisłe centrum. Jeśli lubisz spacerować, to koniecznie wybierz się do Parku Maksimir oraz w masyw Medvednicy. Natomiast jeśli szukasz nietuzinkowych plenerów fotograficznych, wtedy odwiedź Cmentarz Mirogoj.

Park Maksimir

Na wschód od centrum miasta, przy ul. Maksimirska cesta, rozciąga się Park Maksimir. Na jego terenie działa Zoo. Przede wszystkim jednak znajdziesz tam mnóstwo alejek spacerowych, nadających się także do jazdy na rowerze. W upalne dni odpoczniesz w parku od wysokich temperatur.

Masyw Medvednicy

Na północ od miasta wznosi się masyw Medvednicy, stanowiący zielone płuca Zagrzebia. Najwyższym jego szczytem jest Sljeme, mające 1033 m n.p.m. M.in. na jego stokach działa ośrodek narciarski, a latem po poprowadzonych tam ścieżkach trekkingowych i rowerowych, wędruje lub jeździ całkiem sporo osób. Popularnym celem wycieczek są ruiny zamku Medvedgrad, który oferuje całkiem przyjemną panoramę masywu i okolic Zagrzebia.

Cmentarz Mirogoj

Choć zwiedzanie cmentarzy nie jest najbardziej oczywistą aktywnością, to Cmentarz Mirogoj w Zagrzebiu naprawdę warto odwiedzić. Znajduje się na północ od ścisłego centrum. Główne wejście zlokalizowane jest przy Alei Hermanna Bollea. Cmentarz został zaprojektowany pod koniec XIX w.. Znaleźć na nim można wiele niesamowitych, rzeźbionych nagrobków. Pochowany jest też tutaj pierwszy prezydent Chorwacji – Franjo Tudjman.

Zobacz także

Chorwacja
Życie nocne w Chorwacji
Chorwacja
Co zwiedzić w Chorwacji?
Chorwacja
Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja
Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
Chorwacja
Aktywnie w Chorwacji
Chorwacja
Poza szlakiem w Chorwacji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon