Akamas

3.44       Zobacz opinie (9)

Akamas to półwysep leżący w północno-zachodniej części Cypru. Przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy zakątek całej wyspy. M.in. z tego powodu utworzono tam park narodowy. Ma powierzchnię 230 km². Obejmuje niesamowicie różnorodny teren, w skład którego wchodzą doliny, wąwozy, a także malownicze zatoki z piaszczystymi plażami.

Polis Akamas

Akamas, Cypr - © Zielonamapa

Akamas charakteryzuje się również dużą bioróżnorodnością. Żyje tam 168 odmian ptaków, 20 gatunków gadów, 16 gatunków motyli oraz 12 gatunków ssaków. Akamas zachwyca również bogatą florą. Na terenie półwyspu poprowadzono liczne szlaki piesze, a część zatok stanowi idealne miejsce relaksu.

Dla kogo?

Jeśli cenisz piękne widoki oraz dziką przyrodę, wtedy półwysep Akamas zachwyci Cię od pierwszych minut pobytu. To także idealny kierunek, gdy preferujesz aktywne spędzanie wolnego czasu.

Zdjęcia

  • Akamas
  • Akamas
  • Akamas
  • Akamas
  • Akamas
  • Akamas
  • Akamas
  • Akamas
  • Akamas
  • Akamas
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Planując zarówno aktywny wypoczynek, jak i pobyt na jednej z tamtejszych plaż, odwiedź Akams w lecie. Mniej więcej od końca maja do końca września możesz liczyć na najlepsze warunki do eksplorowania tego zakątka Cypru.

Półwysep Akamas to przede wszystkim zachwycająca przyroda, która tworzy wyjątkowo fotogeniczne krajobrazy. W trakcie odwiedzin w tej części Cypru, nie zapomnij zobaczyć dwóch ważnych atrakcji, jakimi są Łaźnie Afrodyty i Wąwóz Avakas. 

Łaźnie Afrodyty

Łaźnie Afrodyty, to nic innego, jak niewielka niecka wypełniona wodą, otoczona paprociami, obok których rośnie drzewo figowe. Ale, według legendy, to właśnie w tym miejscu miała zażywać kąpieli Afrodyta. I co więcej, w trakcie ablucji podobno poznała Adonisa. Warto tu zajrzeć, gdyż woda znajdująca się w niecce ma podobno właściwości odmładzające. Nie zaszkodzi spróbować!

Wąwóz Avakas

Wąwóz jest jedną z większych atrakcji całego półwyspu. Leży przy jego zachodnim krańcu. Jego dnem poprowadzono szlak mający 2,5 km długości. Skalne ściany osiągają tu nawet 80 m wysokości, zaś w najwęższym miejscu wąwóz ma tylko 3 m. Spacer po Avakasie jest świetnym doświadczeniem, zarówno pod kątem wizualnym, jak i ze względu na rzadkie okazy roślin, jakie tam występują.

Półwysep Akamas zachwyca turystów niezwykle ciekawą linią brzegową. W licznych mniej lub bardziej rozległych zatokach znajdziesz przepiękne plaże z czystym piaskiem i dość spokojną wodą.

Niebieska Laguna

Niebieska Laguna jest najpopularniejszym miejscem całego półwyspu Akamas. Przede wszystkim stanowi cel rejsów stateczkami czy jachtami. Swoją nazwę zawdzięcza intensywnemu błękitowi morskiej wody. Jeśli lubisz nurkować, w Niebieskiej Lagunie będziesz miał ku temu okazję. Natomiast zatoka nie oferuje niestety zbyt dużo miejsca na leżenie na piasku, gdyż głównie są tam skały.

Fontana Amorosa

Fontana Amorosa to zatoka znajdująca się na północ od Niebieskiej Laguny. Słynie z niewielkich, uroczych plaż. Stanowi także popularny cel snorkelingu. Doskonałe miejsce na relaks.

Zatoka Fotiadis

Niewielka zatoka Fotiadis znajduje się na południe od Niebieskiej Laguny, a także w dość bliskim sąsiedztwie Łaźni Afrodyty. Dość często docierają do niej wycieczki jeepami. Zwykle jednak panuje tu cisza i spokój.

Plaża południowa

Plaża ta położona jest po przeciwnej stronie półwyspu niż Niebieska Laguna. Południowa część wybrzeża Akamas jest dużo bardziej dzika i mniej oblegana przez turystów. Dlatego jeśli nie chcesz natknąć się na tłumy i szukasz kameralnego miejsca na relaks, wtedy koniecznie odwiedź plażę południową.

Na terenie półwyspu Akamas poprowadzonych zostało ok. 50 km szlaków pieszych. Oprócz tego, w licznych zatokach będziesz mógł nurkować lub pływać z maską i rurką.

Szlaki piesze

Akamas oferuje 50 km szlaków pieszych, z których część ma typowo trekkingowy charakter. Wyznaczone trasy mają od 2 do 7,5 km długości i najczęściej poprowadzono je w formie pętli. Do najpopularniejszych należy Szlak Adonisa, który zaczyna się i kończy obok Łaźni Afrodyty. Oferuje kilka naprawdę widokowych miejsc. Przy czym dla niewprawnych piechurów może być dość wymagający i męczący. Na uwagę zasługuje również Szlak Afrodyty, który wiedzie bliżej wybrzeża, a także Szlak Smigies, który prowadzi m.in. przez nieczynne kopalnie magnezu.

Nurkowanie/snorkeling

Jeśli preferujesz sporty wodne, wtedy do Akamas koniecznie zabierz sprzęt nurkowy lub maskę i rurkę. W licznych zatokach wchodzących w skład półwyspu zastaniesz spokojną wodę, w której bez trudu będziesz mógł dostrzec ryby.

Zobacz także

Cypr
Co zwiedzić na Cyprze?
Cypr
Plaże na Cyprze
Cypr
Imprezy na Cyprze
Cypr
Natura na Cyprze
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon