Ayia Napa

3.67       Zobacz opinie (9)

Ayia Napa to nadmorski kurort położony w południowo-wschodniej części Cypru, w bliskim sąsiedztwie Larnaki. Miejscowość ta słynie przede wszystkim z przepięknych plaż, które przyciągają tam spragnionych słońca i ładnych widoków turystów.

Ayia Napa, Cypr - © Zielonamapa

Ayia Napa posiada też doskonałą bazę hotelową i gastronomiczną. Kurort ten jest również imprezowym zagłębiem Cypru. Znajdziesz tu jedne z najlepszych klubów na całej wyspie. Natomiast w okolicach Ayia Napy będziesz mógł odwiedzić niesamowity Park Narodowy Cape Greco.

Dla kogo?

Ayia Napa spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających urlopowiczów. Jeśli szukasz pięknych plaż, hoteli na najwyższym poziomie oraz doskonałych klubów, które zapewnią Ci wieczorne rozrywki, to znajdziesz je właśnie w tym kurorcie. Ayia Napa przypadnie Ci do gustu również wtedy, gdy potrafisz docenić piękną, dziką przyrodę.

Zdjęcia

  • Ayia Napa
  • Ayia Napa
  • Ayia Napa
  • Ayia Napa
  • Ayia Napa
  • Ayia Napa
  • Ayia Napa
  • Ayia Napa
  • Ayia Napa
  • Ayia Napa
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Ayia Napa, jak na kurort z prawdziwego zdarzenia przystało, najlepiej odwiedzić w sezonie letnim. Wtedy będą działać wszystkie kluby i restauracje, a pogoda będzie sprzyjać spędzaniu długich godzin na plaży.

W obrębie Ayia Napy znajdziesz 14 plaż wyróżnionych symbolem Błękitnej Flagi. Każda z nich zachwyca czystym piaskiem oraz szmaragdowym kolorem Morza Śródziemnego.

Glyki Nero, Pantachou i Limanaki

Glyki Nero, Pantachou i Limanaki to trzy plaże leżące obok siebie, w centralnej części kurortu. Każda z nich oferuje jasny, czysty piasek oraz bardzo łagodne wejście do wody. Jest to dobre miejsce zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla każdego, komu zależy po prostu na odpoczynku.

Plaża Vathia Gonia

Sporą popularnością cieszy się również plaża Vathia Gonia, położona w wąskiej zatoce, na zachód od centrum miasta. Dojdziesz tam trasą spacerową poprowadzoną bezpośrednio z kurortu. Zatoka otoczona jest skałami. Rozciąga się z nich ładna panorama okolicy. Sama plaża jest piaszczysta i dobrze osłonięta od wiatru. Chętnie odpoczywają tu rodziny z dziećmi.

Plaża Nissi

Plaża Nissi jest nie tylko najbardziej znaną plażą w kurorcie, ale również na całym Cyprze. Składa się z dwóch części. Większa i dłuższa plaża jest zwykle mocno zatłoczona. Natomiast sąsiadująca z nią mniejsza plaża jest dużo bardziej kameralna. Atutem Nissi jest to, że dno morskie opada tu bardzo łagodnie, stąd jest to bezpieczne miejsce do pływania. Na miejscu wypożyczysz sprzęt wodny, posilisz się w lokalach gastronomicznych czy niewielkich barach.

Plaża Makronissos

Przy zachodnim krańcu miasta znajduje się plaża Makronissos. Ze względu na oddalenie od centrum panuje tu zwykle spokojniejsza atmosfera. Między innymi z tego powodu częściej spotkasz u Cypryjczyków, niż turystów. Z plaży rozciągają się bardzo ładne widoki. Nieopodal działa też klub, gdzie odbywają się spore imprezy. Ale zwykle nie zakłócają one spokoju osób odpoczywających na plaży.

Plaża Limnara

Jeśli szukasz miejsca nieco bardziej dzikiego i niezbyt obleganego przez turystów, wtedy wybierz się na plażę Limnara. Położona jest na wschód od centrum miasta, w niedużej odległości od granicy Parku Narodowego Cape Greco.

Ayia Napa to chyba najbardziej roztańczony kurort na Cyprze. A wszystko za sprawą pokaźnej ilości klubów. Fakt, Ayia Napa jest imprezownią, która przyciąga przede wszystkim 20-30 latków. Dlatego jeśli jesteś w tej grupie wiekowej, to na pewno będziesz się tam świetnie bawić.

The Castle Club

Jeśli chcesz przetańczyć całą noc, wtedy koniecznie odwiedź The Castle Club (Louka Louka 20-22). Jest to największy klub w Ayia Napie, który działa nieprzerwanie od 24 lat. Posiada trzy odrębne sale z różną muzyką. Oprócz tego jest tam też strefa VIP oraz spory taras, gdzie będziesz mógł odpocząć. W klubie pracuje 9 DJ-ów rezydentów, ale gości też artystów o międzynarodowej sławie.

Club Sin

Club Sin, znajdujący się w sercu kurortu, działa tylko w miesiącach letnich, czyli od czerwca do sierpnia. Jest idealnym miejscem do zabawy, jeśli preferujesz housowe brzmienia. Ceny są tam dość wysokie. Nie odstrasza to jednak licznej klienteli, przez co zwykle jest tam tłoczno.

Aqua Club in Pambos Napa Rocks

Nie trudno nie zauważyć tego klubu, gdyż znajduje się w budowli o bardzo charakterystycznej architekturze. Club Aqua jest bowiem częścią hotelu Pambos Napa Rocks, którego wygląd stylizowany jest na… dom jaskiniowców. Sam klub otwiera się o 1.30 w nocy i oferuje zabawę trwającą aż do świtu. Odbywają się tam najbardziej szalone imprezy w mieście, rozkręcane przez najlepszych DJ-ów.

Soho Club

Szukasz miejsca na ciut wyższym poziomie? Jeśli tak, wtedy odwiedź Soho Club (Grigori Afxentiou). Jest nieco bardziej elegancki i luksusowy niż reszta klubów w mieście. Prawdopodobnie z tego powodu upodobali go sobie Rosjanie, którzy również chętnie odwiedzają ten cypryjski kurort. Ceny są wysokie, ale za to nie ma aż tylu pijanych dzieciaków, co gdzie indziej.

Ayia Napa to nie tylko tętniący życiem kurort. Bowiem tuż obok znajduje się zachwycający Park Narodowy Cape Greco, który utworzony został na przylądku będącym najbardziej wysuniętym na południowy-wschód punktem Cypru.

Park Narodowy Cape Greco

Park Narodowy Cape Greco znajduje się na wschód od Ayia Napy. Niegdyś, przylądek ten porastał las. Jednak pod koniec ubiegłego stulecia został wycięty. Na Cape Greco znajdziesz niesamowite, skalne klify czy małe, urocze zatoczki. Morze ma tu intensywny, niebieski kolor. Oprócz wspaniałych widoków, przylądek ten znany jest z licznych jaskiń. Do części z nich poprowadzone są trasy spacerowe. Natomiast na samym krańcu przylądka wznosi się malownicza latarnia morska.

Zobacz także

Cypr
Co zwiedzić na Cyprze?
Cypr
Plaże na Cyprze
Cypr
Imprezy na Cyprze
Cypr
Natura na Cyprze
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon