Larnaka

3.89       Zobacz opinie (9)

Larnaka jest jednym z ważniejszych miast Południowego Cypru. Głównie ze względu na znajdujące się tam międzynarodowe lotnisko. Jednak Larnaka jest nie tylko ważnym węzłem komunikacyjnym. Miasto oferuje całkiem sporą ilość atrakcji.

Larnaka

Larnaka, Cypr - © Zielonamapa

Warto odwiedzić znajdujący się tam meczet, klimatyczną dzielnicę turecką czy przespacerować się malowniczą, nadmorską promenadą. Larnaka posiada także kilka ładnych plaż, również tych spod szyldu Błękitnej Flagi (oznaczane są nim kąpieliska/plaże o wyjątkowych walorach przyrodniczych). Miasto oferuje także całkiem sporą ilość klubów i barów, które umilą Ci czas po zachodzie słońca.

Dla kogo?

Na pewno Larnaka będzie dobrym wyborem, jeśli szukasz uniwersalnego miejsca na wakacyjny urlop. Co to oznacza? Że w Larnace znajdziesz zarówno plaże, jak i zabytki, miejsca spacerowe czy niezłe kluby i puby, w których będziesz mógł imprezować do białego rana. Nie jest to Ibiza, ale i tak jedno z lepszych miejsc na imprezę na Cyprze.

Zdjęcia

  • Larnaka
  • Larnaka
  • Larnaka
  • Larnaka
  • Larnaka
  • Larnaka
  • Larnaka
  • Larnaka
  • Larnaka
  • Larnaka
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Larnaka jest popularnym celem wakacyjnego wypoczynku. I to właśnie latem najwięcej się w niej dzieje. Dobrym wyborem będzie zaplanowanie urlopu między czerwcem a sierpniem. Wtedy możesz liczyć na najlepsze warunki do opalania i morskich kąpieli.

Larnaka jest ciekawym punktem na mapie Cypru również ze względu na znajdujące się tam zabytki i atrakcje przyrodnicze. Warto poświęcić im trochę uwagi w przerwie od plażowania czy imprezowania.

Kościół św. Łazarza

Jednym z ważniejszych zabytków Larnaki jest zbudowany w XI w. kościół św. Łazarza (Ierós Naós Agíou Lazárou). Święty ten miał podobno mieszkać w Larnace (w tamtym czasie nosiła ona nazwę Kition) przez 30 lat po tym, jak został wskrzeszony przez Chrystusa. Teoretycznie kościół postawiono w miejscu, w którym pochowano Łazarza. Historycy jednak trochę się o to sprzeczają twierdząc, że jednak jego prochy złożono we Francji. We wnętrzu kościoła będziesz mógł zobaczyć ikonę przedstawiającą tego świętego.

Meczet Djami Kebir

Innym ważnym obiektem Larnaki jest meczet Djami Kebir (Djámi Kebír). Wznosi się nieopodal fortu. Powstał w XVI w. i od tego czasu jest praktycznie cały czas używany przez lokalną, muzułmańską społeczność.

Fort

Spacerując wzdłuż wybrzeża zajrzyj w okolice fortu. Powstał w XVII w.. Ponieważ jednak zbudowano go na ruinach fortecy pochodzącej ze średniowiecza, często spotkać się można z określeniem, iż jest to średniowieczny fort. Na jego terenie działa niewielkie muzeum. Głównym powodem, dla którego warto zajrzeć do twierdzy są widoki, jakie rozciągają się z jej murów.

Dzielnica Skala

Jednym z bardziej klimatycznych zakątków Larnaki jest turecka dzielnica Skala. Rozciąga się pomiędzy fortem a lotniskiem, na południe od centrum miasta. Wąskie uliczki i kamienne budynki kryją liczne warsztaty rękodzielników. Artystyczna atmosfera unosząca się nad tą dzielnicą spodoba się chyba każdemu.

Akwedukt

W Larnace znajdziesz też akwedukt. Znany jest pod nazwą Kamares lub akwedukt Bekir Pashy. Wznosi się na obrzeżach miasta. Posiada 75 łuków. Działał jeszcze do I połowy XX w.. To całkiem fotogeniczne miejsce, więc jeśli chcesz ustrzelić niezłe zdjęcia, wtedy koniecznie wybierz się tam na spacer.

Ruiny Kition

Antyczne ruiny Kition to stanowisko archeologiczne, które pozwala zgłębić historię Larnaki. Znajdziesz tam budowle, które datowane są na XIII w p.n.e.! Przede wszystkim będziesz tam mógł obejrzeć pozostałości świątyń czy grobowców. Pamiętaj, że stanowisko archeologiczne nie działa w środy.

Słone jezioro

W Larnace znajduje się słone jeziorodrugie co do wielkości na całym Cyprze. Ze względu na swoją bioróżnorodność objęte jest ochroną. Zimą, kiedy wypełnione jest wodą, stanowi doskonałą bazę dla kilku gatunków ptaków. M.in. w trakcie swoich corocznych wędrówek zatrzymują się tu flamingi. Wokół jeziora poprowadzona jest ścieżka spacerowa. Warto się na nią wybrać późnym popołudniem, gdy cała okolica skąpana jest w ciepłych promieniach zachodzącego słońca.

Turystów do Larnaki przyciągają przede wszystkim plaże. W obrębie miasta znajdziesz ich kilka. Jednak w szczycie letniego sezonu musisz liczyć się z tym, że zwykle jest na nich trochę tłoczno.

Plaża Finikoudes

Plaża Finikoudes jest najbardziej popularną plażą Larnaki. Rozciąga się wzdłuż głównej, nadmorskiej promenady, tuż obok centrum. Znajdziesz przy niej liczne bary, restauracje czy sklepy. Na miejscu wypożyczysz leżaki i parasole, a także sprzęt wodny. Plaża została wyróżniona symbolem Błękitnej Flagi.

Plaża Kastella

Plaża Kastella również została wyróżniona Błękitną Flagą. Jest nieduża i cechuje ją piasek o lekko szarym zabarwieniu oraz dużo spokojniejsze morze, niż w innych częściach wybrzeża. Stąd często wypoczywają tu rodziny z dziećmi. Dotarcie do niej na piechotę z centrum zajmuje ok. 10-15 min.

Plaża Mackenzie

Plaża Mackenzie jest kolejną plażą spod szyldu Błękitnej Flagi. Położona jest tuż obok lotniska. Stąd cieszy się ogromną popularnością wśród wszystkich fanów awiacji. Bowiem podczas opalania się lub pływania w morzu można tam obserwować samoloty schodzące do lądowania. 

Plaża Dhekeli

Plaża Dhekeli jest najdłuższą, piaszczystą plażą Larnaki. To właśnie tu znajduje się najwięcej hoteli, z których znacząca większość posiada bezpośredni dostęp do wybrzeża. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada, przy której działają liczne restauracje i bary.

Larnaka, jak na nadmorski kurort przystało, oferuje całkiem bogate życie nocne. W mieście znajdziesz zarówno mniejsze puby, jak i spore kluby, w których będziesz mógł przetańczyć całą noc.

Ammos

Jednym z bardziej znanych i cenionych miejsc imprezowych w Larnace jest Ammos przy Makenzie Beach. To klub muzyczny i restauracja w jednym, działająca nieprzerwanie od 2005 roku. Znany jest z doskonałych drinków i świetnych imprez w rytm elektronicznych brzmień.

Club DEEP

Innym, bardzo popularnym klubem Larnaki jest Club DEEP (Athenon 30). Jest naprawdę ogromny. Imprezy rozkręcają się tam w rytm RnB, hip hopu czy muzyki house. W klubie występują najlepsi DJ-e na wyspie.

Skylight Music Bar

Muzyki na żywo możesz posłuchać w Skylight Music Bar (Evagorou 2). To bardzo popularne miejsce, głównie przez wzgląd na panujący tam klimat. Naprawdę będziesz się tam mógł wychillować. Do tego napijesz się niezłych drinków, a ceny nie zwalają z nóg.

Mazzo Bar & Food

Jeśli szukasz klimatycznego, nieco spokojniejszego miejsca na spędzenie wieczoru, wtedy odwiedź Mazzo Bar & Food (Kleanthi Kalogera). Zajmuje wnętrza kamiennego, ciekawego pod kątem architektonicznym budynku. W menu królują doskonałe koktajle, ale znajdziesz tu także niezłą kartę win.

The Blue Pine Bar & Restaurant

Będąc w Larnace musisz także odwiedzić The Blue Pine Bar & Restaurant (Louki Pieridi 3). To jeden z popularniejszych pubów w mieście, który wyróżnia się świetnym wystrojem wnętrz, niesamowitą atmosferą oraz doskonałym wyborem alkoholi.

Zobacz także

Cypr
Co zwiedzić na Cyprze?
Cypr
Plaże na Cyprze
Cypr
Imprezy na Cyprze
Cypr
Natura na Cyprze
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon