Limassol

3.30       Zobacz opinie (10)

Limassol to drugie co do wielkości miasto Cypru, leżące w jego południowej części. Funkcjonuje przede wszystkim jako nadmorski kurort, w którym znajdziesz liczne, dobre hotele, restauracje czy kluby. Limassol otoczone jest winnicami. Produkowane w nich wino cieszy się uznaniem smakoszy z całego świata. Miasto oferuje także przyjemne tereny spacerowe. W szczególności warto przejść się promenadą biegnącą nad brzegiem morza, z której rozciągają się piękne widoki. Limassol posiada także pokaźną ilość naprawdę urodziwych plaż.

Limassol

Limassol, Cypr - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli planujesz niezbyt aktywny urlop, czyli zależy Ci na plażowaniu, niedługich spacerach, sączeniu wina i wieczornych wypadach do klubów, wtedy Limassol będzie doskonałym wyborem.

Zdjęcia

  • Limassol
  • Limassol
  • Limassol
  • Limassol
  • Limassol
  • Limassol
  • Limassol
  • Limassol
  • Limassol
  • Limassol
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Limassol jest idealnym kierunkiem letniego wypoczynku. Swoją wizytę zaplanuj więc między czerwcem a sierpniem. Może być trochę tłoczno, ale bez tragedii.

Miasto nie posiada może zbyt pokaźnej ilości atrakcji, ale te, które się tam znajdują, warto odwiedzić w przerwie od leżenia na plaży czy siedzenia w tawernach.

Stare miasto

Aby poczuć klimat danego Limassol, a raczej Lemesos, warto przespacerować się po jego starówce. Stanowi serce miasta. Wąskie, klimatyczne uliczki pozwalają na chwilę zapomnieć o tym, że jest to tętniący życiem kurort. Koniecznie zajrzyj na działający tam bazar, gdzie będziesz mógł się zaopatrzyć w lokalne produkty. W obrębie starego miasta znajduje się również zamek.

Zamek

Jedną z ważniejszych atrakcji Limassol jest zamek (Κάστρο Λεμεσού), położony w starszej częśći miasta. Zbudowany został w XI w.. Co ciekawe, ślub wziął w nim nie kto inny, jak Ryszard Lwie Serce. Obecnie w zamkowych wnętrzach działa całkiem ciekawe Średniowieczne Muzeum Cypru. 

Zamek Kolossi

Poza obrębem Limassol, na zachód od jego centrum, znajduje się inny, średniowieczny zamek. Kolossi (Κάστρο Κολοσσίου), bo o nim mowa, należał niegdyś do krzyżowców. Służył również jako magazyn… cukru. Może trudno w to obecnie uwierzyć, ale cukier był niegdyś bardzo ważnym produktem. A w przypadku Cypru był jednym z ważniejszych towarów, jaki eksportowano stąd do innych krajów. Do naszych czasów w świetnym stanie zachowała się jedna z wież oraz mury obronne.

W obrębie Limassol i w jego bliskim sąsiedztwie znajdziesz sporo naprawdę malowniczych plaż. Będziesz mógł się na nich nie tylko zrelaksować, ale również podziwiać piękne widoki.

Plaża Akti Olympion

Plaża Akti Olympion ma 2 km długości i 40 m szerokości. Jest jedną z większych plaż w obrębie miasta. Cieszy się sporą popularnością. Również miasto widzi w niej spory potencjał, dlatego docelowo chce ją rozwinąć jako miejsce relaksu i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Plaża Vouppa i Afrodyty

We wschodniej części miasta znajdziesz plażę Vouppa, wyróżnioną niebieską flagą. Jest piaszczysta i nieźle zagospodarowana. Zwykle jest tu dość tłoczno. Dlatego zawsze możesz udać się na znajdującą się po sąsiedzku plażę Afrodyty, która jest równie ładna.

Plaża Loures

Również we wschodniej części miasta leży plaża Loures. Jest piaszczysta i dość rozległa. Ze względu na walory przyrodnicze oraz czystość wyróżniona została symbolem niebieskiej flagi.

Plaża Kourion

Na zachód od Limassol, w miejscowości Kourion znajdziesz całkiem ładną, kamienistą plażę. Będziesz mógł tam wypożyczyć leżaki i parasole. Zwykle zagląda tu mniej turystów niż na plaże w Limassol.

Paramali

Jeśli będziesz dysponować czasem i środkiem lokomocji możesz wybrać się na plażę Paramali. Znajduje się jeszcze bardziej na zachód od Kourion. Jest to dość dzika, szeroka i całkiem różnorodna plaża, w dużej mierze żwirowa. Stanowi ostoję dla żółwi, które przybywają tu składać swoje jaja. Jeśli szukasz miejsca niezatłoczonego, spokojnego i kameralnego, wtedy zakochasz się w Paramali.

Limassol to kurort z prawdziwego zdarzenia. Dlatego oprócz plaż czy nadmorskiej promenady znajdziesz tam również całkiem niezłe kluby. Dzięki nim również wieczorami nie będziesz mógł narzekać na nudę.

Rumours Bar

Rumours Bar (ul. Georgiou ‘A 58) od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Limassol. Specjalizuje się przede wszystkim w drinkach. Ceny są całkiem rozsądne. Można tu również potańczyć.

Guaba Beach Bar

Zwykle bardzo tłoczno jest również w Guaba Beach Bar (Amathountos). Klub ten gości najlepszych DJ-ów z całego świata. Ze względu na to, że działa na plaży, otwarty jest tylko w miesiącach letnich. Na pewno możesz liczyć tu na doskonałą zabawę i świetne towarzystwo.

Happy Jacks’s Pub

Jeśli szukasz klimatycznego miejsca, w którym na spokojnie będziesz mógł posiedzieć i pogadać, to Happy Jacks’s Pub (Germasogeia) przypadnie Ci do gustu. To niewielki lokal, z przytulną atmosferą. Tworzą go świetni ludzie i po pierwszej wizycie na pewno zapragniesz tam wrócić.

Zobacz także

Cypr
Co zwiedzić na Cyprze?
Cypr
Plaże na Cyprze
Cypr
Imprezy na Cyprze
Cypr
Natura na Cyprze
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon