Nikozja

SPOKO

Nikozja jest największym miastem i stolicą Cypru. Jest dość specyficznym miejscem na mapie świata. A wszystko za sprawą tego, że Nikozja podzielona jest między Cypr Południowy (grecki) a Cypr Północny (turecki). Pomiędzy obiema częściami rozciąga się strefa zdemilitaryzowana, nad którą pieczę sprawuje ONZ. Oczywiście całe miasto jest dostępne dla turystów. Musisz jednak pamiętać, że podczas przejścia z części południowej do północnej będziesz musiał okazać paszport tamtejszym pogranicznikom.

Nikozja

Nikozja, Cypr – © Zielonamapa.pl

Jeśli szukasz nieco egzotyki, wtedy poświęć więcej czasu na północną Nikozję. Gdy natomiast preferujesz nieco większy ład i porządek, wtedy skup się na południowej części miasta.

Dla kogo?

Na pewno Nikozja jest ciekawym miejscem, w szczególności jeśli lubisz zwiedzać. Dodatkowego smaczku nadaje fakt, że jest ona jedyną stolicą na świecie, która podzielona jest między dwa kraje. Choć bardziej poprawne byłoby stwierdzenie, że podzielona jest pomiędzy państwo – Cypr Południowy i Turecką Republikę Cypru Północnego, nieuznawaną na arenie międzynarodowej.