Nikozja

3.63       Zobacz opinie (8)

Nikozja jest największym miastem i stolicą Cypru. Jest dość specyficznym miejscem na mapie świata. A wszystko za sprawą tego, że Nikozja podzielona jest między Cypr Południowy (grecki) a Cypr Północny (turecki). Pomiędzy obiema częściami rozciąga się strefa zdemilitaryzowana, nad którą pieczę sprawuje ONZ. Oczywiście całe miasto jest dostępne dla turystów. Musisz jednak pamiętać, że podczas przejścia z części południowej do północnej będziesz musiał okazać paszport tamtejszym pogranicznikom.

Nikozja

Nikozja, Cypr - © Zielonamapa

Jeśli szukasz nieco egzotyki, wtedy poświęć więcej czasu na północną Nikozję. Gdy natomiast preferujesz nieco większy ład i porządek, wtedy skup się na południowej części miasta.

Dla kogo?

Na pewno Nikozja jest ciekawym miejscem, w szczególności jeśli lubisz zwiedzać. Dodatkowego smaczku nadaje fakt, że jest ona jedyną stolicą na świecie, która podzielona jest między dwa kraje. Choć bardziej poprawne byłoby stwierdzenie, że podzielona jest pomiędzy państwo - Cypr Południowy i Turecką Republikę Cypru Północnego, nieuznawaną na arenie międzynarodowej.

Zdjęcia

  • Nikozja
  • Nikozja
  • Nikozja
  • Nikozja
  • Nikozja
  • Nikozja
  • Nikozja
  • Nikozja
  • Nikozja
  • Nikozja
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Nikozja leży w centralnej części wyspy, więc odwiedziny w niej możesz zaplanować w ramach jednodniowej wycieczki np. z wybrzeża. Stąd najlepszą porą na wizytę w niej będzie lato.

Północna część Nikozji ma dużo bardziej orientalny charakter. I rzeczywiście możesz się tu poczuć jak w Turcji. Bazar stanowi idealne miejsce, by zakupić pamiątki, a cała architektura zabytkowej części miasta przywodzi na myśl Baśń Tysiąca i Jednej Nocy.

Meczet Selimiye

Jednym z ważniejszych zabytków tureckiej części miasta jest meczet Selimiye (Selimiye Camii). Na pierwszy rzut oka jednak możesz go nie zauważyć. Bowiem zajmuje wnętrza katedry pw. Św. Zofii. Jej wnętrze zostało zaadaptowane na potrzeby meczetu. Co nie zmienia faktu, że po wejściu do środka można odczuć pewien dysonans. Bo z jednej strony jest to katedra, a z drugiej meczet.

Buyuk Han

Pod nazwą Buyuk Han kryje kryje się dawny karawanseraj, czyli zajazd z czasów tureckich. Stanowił bazę dla przybywających na Cypr kupców. Obecnie, dzięki odrestaurowaniu, zachwyca wspaniałą architekturą. Na jego terenie działają sklepy z pamiątkami oraz restauracje. Jest to jedno z częściej odwiedzanych przez turystów miejsc północnej Nikozji.

Muzeum Etnograficzne Derwisza Paszy

Północna Nikozja słynie z tańczących derwiszy. Ich pokazy są jednym z większych, turystycznych wabików. Podczas pobytu w tej części miasta wybierz się do Muzeum Etnograficznego Derwisza Paszy (Derviş Paşa Etnoğrafya Müzesi, Beliğ Paşa Sk). Znajduje się w pięknym konaku (dworze) powstałym na początku XIX w.. Posiada dwa wejścia – jedno dla kobiet, drugie dla mężczyzn, a także wewnętrzny dziedziniec. W latach 80. XX w. utworzono w jego wnętrzach muzeum etnograficzne, ukazujące, jak niegdyś żyło się mieszkańcom Nikozji.

W porównaniu do części północnej, Nikozja południowa ma nieco bardziej nowoczesny charakter. Sporo osób twierdzi, że brak jej klimatu. Ale to będziesz mógł ocenić sam, jeśli zdecydujesz się odwiedzić obie części miasta.

Mury weneckie

W trakcie zwiedzania południowej Nikozji na pewno zwrócisz uwagę na znajdujące się tam mury. XVI-wieczne, weneckie mury posiadają 11 bastionów oraz bramy wjazdowe noszące nazwy miast, w kierunku których prowadzą. Jest tam więc brama Famagusta, Pafos i Kyrenia.

Ulica Ledra i Checkpoint Ledra

Głównym deptakiem południowej Nikozji jest ulica Ledra (Ledras). Wiedzie przez centralną część miasta. Znajdziesz przy nim liczne sklepy, głównie światowych, drogich marek. Przy jego północnym krańcu znajduje się Checkpoint Ledra. Pod nazwą tą kryje się po prostu przejście graniczne. Kontrola zwykle jest bezproblemowa i polega na okazaniu paszportu. W sezonie letnim zdarzają się nieco dłuższe kolejki.

Muzeum Bizantyjskie

Muzeum Bizantyjskie (Βυζαντινό Μουσείο, Πλ. Δημαρχείας 26) prezentuje bogatą kolekcję bizantyjskich dzieł sztuki z terenu całego Cypru. Zobaczysz tam ponad 230 obrazów oraz fresków, a także bogato zdobione szaty czy naczynia. Na pewno tamtejsza kolekcja będzie nie lada gratką dla każdego fana historii sztuki.

Dwór Hadjigeorgakis Kornesios

Jednym z ciekawszych przykładów tureckiej architektury jest dwór Hadjigeorgakis Kornesios (Χατζηγεωργάκη Κορνέσιου, Patriarchou Grigoriou 20). Ma dwa piętra i został zbudowany pod koniec XVIII w.. Zaprojektowano go na planie litery P. Posiada wewnętrzny dziedziniec otoczony arkadami. Na dole znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, kuchnia i stajnia. Na górnym piętrze natomiast pokoje mieszkalne. Niewątpliwie wizyta w dworze pozwala przekonać się, jak niegdyś żyło się mieszkańcom Nikozji.

Cypryjskie Muzeum Sztuki Ludowej

W trakcie pobytu w południowej Nikozji warto także odwiedzić Cypryjskie Muzeum Sztuki Ludowej (Μουσείο Λαικής Τέχνης Κύπρου, Πλ. Αρχιεπισκόπου Κυπριανού) Zajmuje wnętrza budynku z XV w., który wcześniej pełnił rolę klasztoru. Na wystawę składają się ceramika, galanteria skórzana, wyroby z wikliny, przykłady malarstwa naiwnego, drewniane rzeźby i wiele innych przedmiotów ukazujących bogatą kulturę Cypru.

Muzeum Klasycznych Motocykli

Południowa Nikozja posiada dość nietypowe muzeum. Muzeum Klasycznych Motocykli (Cyprus Classic Motorcycle Museum, Γρανικού 44), bo o nim mowa, to ciekawa propozycja dla wszystkich fanów motocykli. W trakcie wizyty obejrzysz maszyny używane przez policję, członków Narodowej Organizacji Bojowników Cypryjskich czy wojsko, podczas II wojny światowej. Cała kolekcja została zebrana przez pasjonatę – Andreasa Nicolaou.

Zobacz także

Cypr
Co zwiedzić na Cyprze?
Cypr
Plaże na Cyprze
Cypr
Imprezy na Cyprze
Cypr
Natura na Cyprze
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon