Pafos

3.50       Zobacz opinie (6)

Położone w południowo-zachodniej części Cypru Pafos, jest czwartym co do wielkości miastem kraju. Stanowi również jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych, który w przeciwieństwie do innych miejsc oferuje bardziej kameralną atmosferę. Pafos w czasach antycznych było ważnym miejscem związanym z kultem Afrodyty. Skała nazwana na jej cześć jest jedną z większych atrakcji w okolicy. Oprócz tego, w Pafos znajdziesz również park archeologiczny ze słynnymi mozaikami oraz Grobowce Królewskie. Jeśli zapragniesz odpocząć od zwiedzania, wtedy będziesz mógł zrelaksować się na jednej z tamtejszych malowniczych plaż.

Pafos zwiedzanie

Pafos, Cypr - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli planujesz wybrać się na rodzinne wakacje na Cyprze, wtedy Pafos może być doskonałym wyborem. Jego spokojniejsza, sprzyjająca odpoczynkowi atmosfera będzie idealna zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych turystów. Dodatkowo, Pafos jest świetnym kierunkiem zarówno plażowania, jak i zwiedzania.

Zdjęcia

 • Pafos
 • Pafos
 • Pafos
 • Pafos
 • Pafos
 • Pafos
 • Pafos
 • Pafos
 • Pafos
 • Pafos
 • Pafos
 • Pafos
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Pafos jest idealnym celem wakacyjnego wypoczynku. Latem pogoda jest tam idealna. Jeśli jednak nie przepadasz za wysokimi temperaturami, wtedy odwiedź Pafos we wrześniu.

Pafos pozwala bliżej poznać starożytną historię. W mieście znajdziesz sporo pamiątek po tamtych czasach. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Park Archeologiczny czy Królewskie Grobowce.

Park Archologiczny

Park Archeologiczny (Αρχαιολογικός Χώρος Νέας Πάφου) w Pafos zlokalizowany jest na wybrzeżu, w niedużej odległości od portu. Na jego terenie znajdziesz wiele ciekawych miejsc, jednak największym uznaniem cieszą się doskonale zachowane mozaiki. Zdobią m.in. dom Dionizosa, dom Aiona czy dom Tezeusza. Oprócz tego w parku zobaczysz agorę, teatr czy bazylikę.

Królewskie Grobowce

Drugą, ważną atrakcją Pafos są Królewskie Grobowce (Αρχαιολογικός Χώρος Τάφων των Βασιλέων). Te imponujące nekropolie nazwę zawdzięczają swej monumentalności, a nie faktowi, że pochowani są tam królowie. Grobowce były stale wykorzystywane jako miejsce pochówku między III w. p.n.e. a początkiem IV w. n.e.. W całym kompleksie znajdziesz ok. 100 nekropolii, z których większość wykuta jest w litej skale. Dodatkowo, kompleks posiada piękną lokalizację, tuż nad brzegiem morza.

Zamek

W zachodniej części zatoki z portem wznosi się średniowieczny zamek (Κάστρο της Πάφου). Zbudowano go, by chronił port i cumujące w nim statki. W XVI w. zamek przebudowali Turcy, którzy stacjonowali tam do II połowy XIX w.. Później, do I połowy XX w. służył jako magazyn broni dla Brytyjczyków. W jego okolice prowadzi nadmorska, wyjątkowo malownicza trasa.

Katakumby Agia Solomoni

Innym, ciekawym miejscem w Pafos są Katakumby Agia Solomoni (Κατακόμβη Αγίας Σολωμονής). Agia była Żydówką, której siedmiu synów zginęło podczas prześladowań Żydów w 168 r.. Później, kobieta została okrzyknięta świętą. Zaś miejsce pochówku jej synów z czasem stało się jednym z ważniejszych miejsc dla chrześcijan. W XI zbudowano tam świątynię, choć wedle wcześniejszych podań stała tam synagoga.

Skała Afrodyty

Jednym z częściej odwiedzanych miejsc w okolicach Pafos jest Skała Afrodyty (Πέτρα του Ρωμιού), położona na wschód od centrum miasta. Podobno to właśnie tuż obok niej, ze spienionych fal wyłoniła się bogini. Formacja skalna, wraz z przylegającym do niej terenem objęta jest ochroną w ramach parku narodowego. W jej bliskim sąsiedztwie znajdziesz ładną plażę – idealną na odpoczynek.

Pafos to nie tylko wspaniałe, antyczne zabytki. Miasto oferuje także ciekawą linię brzegową z licznymi, ładnymi plażami. Jeśli więc zapragniesz się zrelaksować, to bez trudu znajdziesz dla siebie idealne miejsce na odpoczynek.

Plaża Lighthouse

W bliskim sąsiedztwie Królewskich Grobowców znajdziesz plażę Lighthouse (Παραλία Φάρου). Jest skalisto-żwirowa, ale można tam też znaleźć fragmenty z piaskiem. Na miejscu działa bar, który umożliwia także wynajęcie parasoli i leżaków. Plaża cieszy się sporą popularnością wśród rodzin z dzieciakami.

Plaża miejska

Do wschodniego krańca portu przylega plaża miejska. Jest niewielka i w dużej mierze wybetonowana. Zwykle nie jest tu bardzo tłoczno. Na miejscu możesz wypożyczyć leżaki i parasole.

Plaża Rikkos

Plaża Rikkos zlokalizowana jest na wschód od ścisłego centrum miasta. W większości jest piaszczysta, ale zdarzają się też mniejsze i większe kamienie. Woda, jak i sama plaża jest czyściutka i często wypoczywają tu rodziny z dziećmi.

Plaża Coral

Plaża Coral znajduje się na północ od Pafos. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż tej części wyspy. Jest piaszczysta i usytuowana w niewielkiej, ale wyjątkowo malowniczej zatoce. Na miejscu działają centra nurkowe, a także będziesz miał okazję spróbować innych sportów wodnych.

Zobacz także

Cypr
Co zwiedzić na Cyprze?
Cypr
Plaże na Cyprze
Cypr
Imprezy na Cyprze
Cypr
Natura na Cyprze
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon