Bar

4.00       Zobacz opinie (13)

W Czarnogórze stwierdzenie “Jadę/idę do Baru” nabiera zupełnie innego znaczenia. Bowiem Bar to nadmorskie miasto będące największym portem tego bałkańskiego państwa. Oferuje połączenia m.in. z włoskim miastem Birindisi. Stanowi również ważny węzeł komunikacyjny, gdyż dociera do niego kolej pozwalająca dojechać do większości ważnych miast w Czarnogórze oraz do Belgradu w Serbii.

Bar, Czarnogóra

Bar, Czarnogóra - © Zielonamapa

Pod kątem architektonicznym Bar nie jest może najpiękniejszym punktem czarnogórskiego wybrzeża. Jednak warto go odwiedzić ze względu na znajdujące się jakieś 5 km od jego centrum ruiny Starego Baru. To wyjątkowo malownicze miejsce, położone u podnóża majestatycznego pasma Rumija. Bar może więc stanowić przystanek w drodze np. do Ulcinj lub w stronę czarnogórsko-albańskiego przejścia granicznego.

Dla kogo?

Bar jako miasto nie jest wybitne ciekawe. Ale w okolicy znajdziesz sporo ładnych plaż. Dlatego Bar może być dobrą bazą wypadową do eksplorowania tej części czarnogórskiego wybrzeża. Jeśli będziesz chciał pozwiedzać, to wtedy koniecznie wybierz się do ruin Starego Baru. Samo miasto spodoba się raczej konesereom.

Zdjęcia

  • Bar
  • Bar
  • Bar
  • Bar
  • Bar
  • Bar
  • Bar
  • Bar
  • Bar
  • Bar
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli planujesz plażowanie, wtedy wybierz się do Baru w okresie od czerwca do początku września. Pogoda będzie pewna, a temperatury wysokie.

Bar nie posiada ogromnej ilości atrakcji. Samo miasto, choć na przestrzeni lat nieco bardziej wyremontowane i zadbane, nie stanowi najciekawszego i najpiękniejszego celu wakacyjnego zwiedzania i wypoczynku. Jednak jeśli już tu zawitasz, wtedy koniecznie odwiedź przynajmniej ruiny Starego Baru.

Pałac króla Mikołaja

Będąc w Barze koniecznie zajrzyj do pałacu króla Mikołaja. Ta reprezentatywna budowla z XIX w. pełniła rolę letniej rezydencji tego czarnogórskiego króla. Na cały kompleks składają się dwa główne budynki, ogród zimowy czy kaplica. Obecnie w pałacu działa Muzeum Baru przybliżające historię miasta.

Ruiny Starego Baru

Największą atrakcją Baru i okolic są ruiny Starego Baru. Położone są powyżej nowszego miasta, jakieś 5 km od jego centrum. Stary Bar słusznie ma w nazwie przymiotnik “stary”, gdyż swoją historią sięga VI w. Przez wieki miasto przechodziło z rąk do rąk. Byli tu m.in. wenecjanie czy Turcy.

Podczas operacji mającej na celu usunięcie tych ostatnich z miasta, Stary Bar mocno ucierpiał. Później dodatkowo wybuchł tam skład amunicji, w efekcie większość budynków popadała w ruinę. Kropkę nad i postawiło trzęsienie ziemi z 1979 r.. Stąd obecny wygląd ruin jest wynikiem działania ludzi i natury. Na terenie Starego Baru znajdziesz sporo zabytków, m.in. fortecę, kilka świątyń czy akwedukt doprowadzający wodę ze stoków Rumiji.

 

Okolice Baru obfitują w liczne plaże. W bliskim i nieco dalszym sąsiedztwie tego miasta znajdziesz ich ponad 20. W większości są żwirowe i nawet w szczycie sezonu nie trafisz tu na wielkie tłumy.

Plaża Królewska

Pod tą dumnie brzmiącą nazwą kryje się plaża ciągnąca się wzdłuż centrum Baru. Kraljevska Plaza jest żwirowa. Znajdziesz przy niej liczne restauracje czy bary. Na całej jej długości biegnie nadmorska promenada.

Velki i Mali Pijesak

Na południe od Baru znajdziesz dwie piaszczyste plaże, które zwane są Velki i Mali Pijesak. Położone są przy miejscowości Dobrava i stanowią popularny cel dla wszystkich rodzin z dzieciakami. Łagodne zejście do wody oraz piasek sprzyjają wypoczynkowi z dzieciakami.

Czerwona plaża

Na północ od Baru, nieopodal półwyspu Ratac zlokalizowana jest . Rzeczywiście pokrywający ją piasek ma czerwone zabarwienie. Przy plaży działa restauracja i beach bar.

Zobacz także

Czarnogóra
Co zwiedzić w Czarnogórze?
Czarnogóra
Najlepsze plaże w Czarnogórze
Czarnogóra
Życie nocne w Czarnogórze
Czarnogóra
Parki narodowe w Czarnogórze
Czarnogóra
Aktywnie w Czarnogórze
Czarnogóra
Poza szlakiem w Czarnogórze
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon