Bar

SPOKO

W Czarnogórze stwierdzenie “Jadę/idę do Baru” nabiera zupełnie innego znaczenia. Bowiem Bar to nadmorskie miasto będące największym portem tego bałkańskiego państwa. Oferuje połączenia m.in. z włoskim miastem Birindisi. Stanowi również ważny węzeł komunikacyjny, gdyż dociera do niego kolej pozwalająca dojechać do większości ważnych miast w Czarnogórze oraz do Belgradu w Serbii.

Bar, Czarnogóra

Bar, Czarnogóra – © Shutterstock

Pod kątem architektonicznym Bar nie jest może najpiękniejszym punktem czarnogórskiego wybrzeża. Jednak warto go odwiedzić ze względu na znajdujące się jakieś 5 km od jego centrum ruiny Starego Baru. To wyjątkowo malownicze miejsce, położone u podnóża majestatycznego pasma Rumija. Bar może więc stanowić przystanek w drodze np. do Ulcinj lub w stronę czarnogórsko-albańskiego przejścia granicznego.

Dla kogo?

Bar jako miasto nie jest wybitne ciekawe. Ale w okolicy znajdziesz sporo ładnych plaż. Dlatego Bar może być dobrą bazą wypadową do eksplorowania tej części czarnogórskiego wybrzeża. Jeśli będziesz chciał pozwiedzać, to wtedy koniecznie wybierz się do ruin Starego Baru. Samo miasto spodoba się raczej konesereom.