Budva

3.48       Zobacz opinie (23)

Budvę albo się kocha, albo nienawidzi. Chyba nie ma w Czarnogórze drugiego takiego miasta, które aż tak dzieliłoby odwiedzających ją turystów. Budva jest bowiem dość specyficzna. Z jednej strony znajdziesz tam piękną, klimatyczną starówkę, pełną wąskich uliczek i zakamarków. Z drugiej strony, Budva to oblegany przez turystów ze Wschodu (głównie Rosjan) głośny, tłoczny i bardzo imprezowy kurort.

Budva, Czarnogóra

Budva, Czarnogóra - © Zielonamapa

Nieco jarmarczna atmosfera nie każdemu odpowiada, a wielkie kompleksy hotelowe dość mocno psują malowniczy krajobraz tej części wybrzeża. Nie zmienia to faktu, że Budva z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Tamtejsze plaże i aquaparki w szczycie sezonu pękają w szwach. A wieczorami i nocą lokalne kluby dbają o dobrą zabawę aż do białego rana.

Dla kogo?

Wakacje w Budvie będą doskonałą propozycją, jeśli chcesz mieć dostęp do niezłych plaż, licznych atrakcji (skoki na bungee, korzystanie z różnych sprzętów pływających itd.) oraz najlepszych klubów w Czarnogórze. Gdy natomiast liczysz na relaks i spokój, wtedy omiń ten kurort bardzo szerokim łukiem.

Zdjęcia

 • Budva
 • Mury obronne, Budva
 • Mogren Budva
 • Budva Katedra św. Jana
 • Zatoka Jaz, Budva
 • Budva
 • Budva
 • Budva
 • Budva
 • Budva
 • Budva
 • Budva
 • Budva
 • Budva
 • Budva
 • Budva
 • Budva
 • Budva
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli jedziesz do Budvy głównie z nastawieniem na imprezowanie, wtedy koniecznie zdecyduj się na wizytę w szczycie letniego sezonu, czyli w lipcu i sierpniu. Masz gwarancję, że trafisz wtedy na najciekawsze, muzyczne wydarzenia, a co najważniejsze wszystkie kluby w mieście będą czynne. Poza sezonem w Budvie dzieje się znacznie mniej.

Najważniejsze atrakcje Budvy znajdziesz na położonej na niewielkim cyplu starówce. Przekraczając jej mury przeniesiesz się do innego świata. Plażowy harmider gdzieś znika, ustępując miejsca iście śródziemnomorskiemu klimatowi.

Cytadela

Największą atrakcją starówki i Budvy jest cytadela. Powstała w średniowieczu i uznawana jest za jeden z ciekawszych obiektów militarnych na terenie Czarnogóry. Na jej terenie działa restauracja, wystawa historycznych map i książek. Dodatkowo rozciąga się z niej przepiękny widok.

Budva
Cytadela, Budva, Czarnogóra - © Zielonamapa

Mury obronne

Dużym atutem budwiańskiej starówki są doskonale zachowany mury. Można nimi obejść starówkę, co pozwala przyjrzeć się z góry jej zabudowaniom.

Mury obronne, Budva
Mury obronne, Budva, Czarnogóra - © Zielonamapa

Muzeum Miejskie

Jeśli zapragniesz poznać nieco lepiej historię Budvy i jej okolic, wtedy odwiedź Muzeum Miejskie (ul. Petra I Petrovića 11). Znajdziesz tam ciekawą wystawę archeologiczną oraz etnograficzną.

Katedra św. Jana

Najbardziej charakterystyczną budowlą starówki jest katedra św. Jana ze strzelistą, mającą 36 m wysokości dzwonnicą. Kościół poświęcony jest Janowi Chrzcicielowi, który równocześnie jest patronem całego miasta. We wnętrzu świątyni możesz obejrzeć kilka ciekawych ikon.

Budva Katedra św. Jana
Katedra św. Jana, Budva, Czarnogóra - © Zielonamapa

Budva stanowi serce Riwiery Budwiańskiej, która rozciąga się na długości 25 km. W dużej mierze obejmuje żwirowo-piaszczyste, naprawdę malownicze plaże.

Slovenska Plaża

Najważniejszą i najpopularniejszą plażą jest Slovenska Plaża. Ma długość 1,6 km i ciągnie się wzdłuż centrum Budvy. Znajdziesz tam wszelkiej maści atrakcje, od wypożyczalni sprzętu po beach bary i kluby. Plaża ta jest żwirowo-piaszczysta.

Budva
Slovenska, Budva, Czarnogóra - © Zielonamapa

Plaża przy starówce

Do zachodniej części starówki przyklejona jest niewielka żwirowa plaża. Praktycznie zawsze jest tam tłoczno. Ale widoki i panująca tam atmosfera są naprawdę świetne.

Budva
Plaża Ricardova Glava, Budva, Czarnogóra - © Zielonamapa

Plaża Mogren

Plaża Mogren to zasadniczo dwie plaże, które oddzielone są od siebie skałami. Idąc ze starówki musisz podążać na zachód. Plaża Mogren jest jedną z ładniejszych i ciekawszych na tej części wybrzeża.

Mogren Budva
Mogren, Budva, Czarnogóra - © Zielonamapa

Zatoka Jaz

Na północ od Budvy, poniżej głównej szosy biegnącej do Tivatu, rozciąga się Zatoka Jaz. To jedna z ciekawszych plaż tej części wybrzeża. Jej atutem jest różnorodność. Znajdziesz tu zarówno fragment bardziej kamienisty, jak i piaszczysty. Jest tam część wydzielony dla naturystów. W zatoce działają bary i restauracje, a wieczorami odbywają się tu imprezy.

Zatoka Jaz, Budva
Zatoka Jaz, Budva, Czarnogóra - © Zielonamapa

Zobacz także

Czarnogóra
Co zwiedzić w Czarnogórze?
Czarnogóra
Najlepsze plaże w Czarnogórze
Czarnogóra
Życie nocne w Czarnogórze
Czarnogóra
Parki narodowe w Czarnogórze
Czarnogóra
Aktywnie w Czarnogórze
Czarnogóra
Poza szlakiem w Czarnogórze
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon