Kotor

4.67       Zobacz opinie (12)

Jednym z najważniejszych, turystycznych symboli Czarnogóry jest miasto Kotor położone nad brzegiem zachwycającej Boki (Zatoki) Kotorskiej. Jego niesamowita, otoczona murami starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i cieszy się równie dużą popularnością, jak stare miasto w Dubrowniku.

Kotor, Czarnogóra

Kotor, Czarnogóra - © Zielonamapa

Kotor w sezonie bywa mocno zatłoczony za sprawą wielkich statków wycieczkowych wpływających do zatoki. Ale mimo tłoku, wąskie, klimatyczne, pełne śródziemnomorskiego uroku uliczki i znajdujące się tam zabytki zachwycą każdego. Jednak największą atrakcją Kotoru są mury miejskie oraz górująca nad starówką Twierdza św. Jana, skąd rozciąga się jeden z piękniejszych widoków na Zatokę Kotorską oraz schodzące do niej zbocza gór Lovćen.

Dla kogo?

Odpowiedź na to pytanie jest dość jednoznaczna. Dla każdego! Bowiem Kotor jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla wszystkich osób odwiedzających Czarnogórę. Jeśli jesteś typem plażowicza, preferujesz dzicz i góry czy wolisz przemierzać kolejne, widokowe szosy, to prędzej czy później i tak zawitasz w tym wyjątkowym mieście.

Zatoka Kotorska

W rejonie Zatoki Kotorskiej warto odwiedzić Perast, Kotor, Lovcen, Herceg Novi, Tivat.

Zdjęcia

  • Kotor
  • Kotor
  • Kotor
  • Kotor
  • Kotor
  • Kotor
  • Kotor
  • Kotor
  • Kotor
  • Kotor
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszą porą na odwiedziny w Kotorze jest maj, początek czerwca oraz wrzesień. Wtedy masz szansę na nieco bardziej kameralną atmosferę oraz mniejsze tłumy. W szczycie sezonu, czyli w lipcu i sierpniu musisz się liczyć z towarzystwem naprawdę wielu turystów.

Wszystkie, najważniejsze atrakcje Kotoru koncentrują się na starówce. Warto dać sobie czas na jej niespieszne zwiedzanie. Dzięki temu w pełni poczujesz atmosferę tego miejsca, przyjrzysz się kotom włóczącym między kamiennymi budowlami lub wylegującym na słońcu, a także posmakujesz mocnej, czarnej kawy pitej w jednej z kawiarenek.

Mury miejskie

Starówkę otaczają mury. Na teren miasta prowadzą trzy bramy. Główna, znajduje się od strony zatoki i to naprzeciwko niej cumują wielkie statki wycieczkowe, z których do miasta wysypują się setki lub tysiące turystów. Oprócz tego znajdziesz tam bramę Północną oraz Południową. Część murów udostępniona jest zwiedzającym. Rozciąga się z nich całkiem przyjemny widok na starówkę.

Trg od Oružja

Po wejściu na teren starówki przez Bramę Główną trafisz na podłużny plac, czyli Trg od Oružja. Jego nazwę można przetłumaczyć jako plac Broni. Niegdyś funkcjonował tu bowiem arsenał. Znajdziesz przy nim kilka ważnych atrakcji. Przede wszystkim w oczy rzuca się wieża zegarowa. Jest ona jednym z symboli miasta. Pochodzi z XVII w.. W trakcie trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło miasto w 1979 r. budowla ta dość mocno się przechyliła. Oprócz tego przy placu strażnica, pałac książęcy, budynek dawnego arsenału oraz Teatr Napoleona.

Muzeum Kotów

Kotor kojarzy się z kotami. I choć nazwa miasta nie nawiązuje do futrzastych mruczków, to spotkasz je absolutnie wszędzie. Spacerują wśród miejskich murów, wylegują się na brukowanych uliczkach czy dumnie przechadzają wśród restauracyjnych stolików. I to właśnie im poświęcone jest małe, kameralne Muzeum Kotów (Stari Grad 371). Obejrzysz tam pocztówki, obrazy, litografie, reklamy, etykiety, ilustracje z książek na których znajdują się wizerunki kotów.

Kościół św. Tryfona

W południowej części starówki, na sporych rozmiarów placu, wznosi się kościół św. Tryfona. Święty ten jest patronem Kotoru. Kościół ten ma trzy nawy, a z zewnątrz wyróżniają go dwie wieże wznoszące się po obu stronach głównego wejścia. We wnętrzu będziesz mógł podziwiać pozostałości fresków, liczne obrazy, a także zajrzysz do znajdującego się tam skarbca.

Twierdza św. Jana

Niewątpliwie największą atrakcją Kotoru jest Twierdza św. Jana, która góruje nad starówką, wspinając się po górskim zboczu. Jedno z wejść na teren warowni znajduje się przy Trg od Salate. Kamienne schody poprowadzą Cię na wysokość prawie 300 m n.p.m.. W trakcie upalnych dni pokonanie tej trasy stanowi nie lada wyzwanie. Jednak wspaniała panorama Boki Kotorskiej zrekompensuje trud wędrówki!

Kotor i Boka Kotorska to jedne z częściej odwiedzanych i fotografowanych miejsc w Czarnogórze, jak i na całych Bałkanach. Kiedy dotrzesz na miejsce zrozumiesz, dlaczego tak jest.

Boka Kotorska

Boka Kotorska, lub jak kto woli Zatoka Kotorska, to prawdziwy cud natury. Wielu osobom jej ukształtowanie i wygląd przywodzi na myśli norweskie fiordy. Jednak w geograficznym rozumieniu fiordem nie jest. Zatokę otaczają dwa pasma górskie: Lovćen i Orjen. Ze względu na swoje wyjątkowe walory przyrodnicze została wraz z miastem Kotor wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli chcesz ją dobrze poznać, zdecyduj się na przejazd trasą, która biegnie wzdłuż jej brzegu i dociera do takich miejsc, jak Risan, Perast czy Kotor.

Będąc w Kotorze warto wygospodarować nieco czasu na zaliczenie dwóch atrakcji, które położone są ponad miastem. Należy do nich Twierdza Gorazda oraz przejazd widokowymi serpentynami należącymi do drogi P1.

Szosa P1

Droga P1 łącząca Kotor z Cetynią, czyli dawną stolicą Czarnogóry, uznawana jest za jedną z najbardziej widokowych dróg nie tylko w tym kraju, ale i na całych Bałkanach. Szosa ta wspina się 25 serpentynami ponad miasto i Bokę Kotorską, by na przełęczy Krstac osiągnąć wysokość 926 m n.p.m.. Widoki jakie oferuje podczas przejazdu są absolutnie zachwycające! Zatokę, Kotor i pozostałe miasteczka położone nad brzegiem Adriatyku można podziwiać niemalże jak z lotniczej perspektywy. Drogą P1 możesz pojechać dalej, bezpośrednio do Cetynii lub wrócić serpentynami z powrotem do Kotoru.

Twierdza Gorazda

Po pokonaniu pierwszych kilometrów drogi P1 znajdziesz drogowskaz kierujący do Twierdzy Gorazda. Jeśli nie masz czasu na przejazd całą szosą, a chcesz podziwiać piękne widoki, to koniecznie się tam wybierz. Twierdza pochodzi z czasów Austro-Węgier. Jest ogólnodostępna i po jej wnętrzu można swobodnie chodzić. Pamiętaj jednak o zabraniu latarki i zachowaniu ostrożności podczas poruszania się po jej terenie. Z samej budowli, jak i z jej okolic będziesz mógł podziwiać przepiękną panoramę Zatoki Kotorskiej, lotniska w Tivat, okolic Herceg Novi oraz pasma gór Lovćen.

Zobacz także

Czarnogóra
Co zwiedzić w Czarnogórze?
Czarnogóra
Najlepsze plaże w Czarnogórze
Czarnogóra
Życie nocne w Czarnogórze
Czarnogóra
Parki narodowe w Czarnogórze
Czarnogóra
Aktywnie w Czarnogórze
Czarnogóra
Poza szlakiem w Czarnogórze
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon