Sveti Stefan

3.25       Zobacz opinie (12)

Sveti Stefan, obok Boki Kotorskiej, jest jednym z ważniejszych symboli Czarnogóry. Większość folderów reklamujących walory tego bałkańskiego kraju zawiera zdjęcia ukazujące tę malowniczą wysepkę zabudowaną kamiennymi domami z czerwonymi dachami. Jednak, jeśli już napaliłeś się na spacery po brukowanych uliczkach, to musimy ostudzić Twoje zapędy.

Sveti Stefan

Sveti Stefan, Czarnogóra - © Zielonamapa

Sveti Stefan jeszcze do niedawna był dostępny dla zwykłych turystów. Jakiś czas temu został przekształcony na ekskluzywny hotel dbający o prywatność swoich gości. W szczególności, że wypoczywają tam takie gwiazdy jak Sophia Loren czy słynny tenisista Novak Đjoković. Szarym obywatelom pozostaje fotografować wysepkę z oddali lub posiadać bardzo zasobny portfel, gdyż nocleg kosztuje tam małą fortunę.

Dla kogo?

Choć na wysepkę raczej nie będziesz miał wstępu, to na pewno zajrzyj w jej okolice. Jest tu kilka ładnych plaż, a jeśli lubisz fotografować, to znajdziesz kilka punktów widokowych, z których Sveti Stefan prezentuje się jak z pocztówek.

Zdjęcia

  • Sveti Stefan
  • Sveti Stefan
  • Sveti Stefan
  • Sveti Stefan
  • Sveti Stefan
  • Sveti Stefan
  • Sveti Stefan
  • Sveti Stefan
  • Sveti Stefan
  • Sveti Stefan
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Bez względu na to, kiedy zawitasz w Czarnogórze, zawsze będzie dobra pora na odwiedziny przy Sveti Stefanie. Wysepka doskonale prezentuje się o każdej porze roku.

Oczywiście Sveti Stefan jest atrakcją samą w sobie. Nie ma chyba osoby, która nie zachwyciłaby się jego wyglądem. Również bliskie sąsiedztwo wysepki jest całkiem malownicze.

Sveti Stefan

Sveti Stefan pełnił niegdyś rolę ufortyfikowanej wioski rybackiej. W latach 50. teren wyspy przejęło państwo, natomiast obecnie znajduje się w rękach prywatnej spółki, która zarządza nią i działającymi tam hotelami oraz restauracjami. Sveti stefan charakteryzuje się niesamowitym ładem architektonicznym. Kamienne, niskie budynki z czerwonymi dachówkami ciasno ustawione obok siebie, a pomiędzy nimi wystrzeliwujące w niebo zielona drzewa.

Sveti Stefan to nie tylko wyspa, ale również kilka plaż. Będziesz mógł się napatrzeć na wysepkę podczas leżakowania i kąpieli morskich oraz słonecznych. Jednak pamiętaj, że na części z plaż będziesz musiał słono zapłacić za sam wstęp.

Plaża północna

Na północ od grobli, która Sveti Stefan łączy ze stałym lądem, rozciąga się plaża należąca do spółki zajmującej się hotelami na wysepce. Wstęp na plażę wynosi bagatela 100 € od osoby. Jeśli Cię stać, to na pewno będziesz mógł tam poczuć powiew luksusu i splendoru. Jeśli jednak wolisz pieniądze wydać na coś innego, wtedy wybierz się gdzie indziej.

Plaża południowa

Na południe od grobli rozciąga się druga plaża, na którą wstęp nie jest już płatny. Oczywiście za wynajem leżaków i parasoli zapłacisz kilkanaście euro od osoby. Ale nadal nie jest to jakaś nieosiągalna kwota. A widok z niej na Sveti Stefan jest równie ładny.

Plaża Milocer

Na północ od Sveti Stefan rozciąga się urocza plaża Milocer, do której przylega park o tej samej nazwie. Jest żwirowa i całkiem kameralna.

Zobacz także

Czarnogóra
Co zwiedzić w Czarnogórze?
Czarnogóra
Najlepsze plaże w Czarnogórze
Czarnogóra
Życie nocne w Czarnogórze
Czarnogóra
Parki narodowe w Czarnogórze
Czarnogóra
Aktywnie w Czarnogórze
Czarnogóra
Poza szlakiem w Czarnogórze
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon