Kromieryż

ŚWIETNIE

Położony na Morawach Kromieryż ma bogatą historię, która sięga XII wieku. Dzięki licznym, dobrze zachowanym zabytkom, często wymieniane jest jako jedno z piękniejszych miast w Czechach. Musisz go odwiedzić, przede wszystkim przez wzgląd na trzy miejsca, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwszym z nich jest  Pałac Arcybiskupi. Stanowi on jeden z najlepszych przykładów sztuki baroku i rokoka w Czechach.

Kromieryż

Kromieryż, Czechy – © Shutterstock

Drugim miejscem z listy UNESCO jest znajdujący się za pałacem Ogród Pałacowy. Został założony w XVI wieku, a dziś możesz w nim podziwiać ponad 200 gatunków drzew i krzewów, oraz takie budowle jak Kolumnada Pompejańska czy Pawilon Chiński. Ostatnim miejscem z listy UNESCO jest niesamowity Ogród Kwiatowy “Libosad”. Jego teren porasta 20 000 roślin jednorocznych, ułożonych w różne wzory. Całość uzupełniają nisko przycięte żywopłoty, labirynty kwiatowe, liczne pomniki i fontanny.

Sercem ogrodu jest ogromna i niesamowicie zdobiona rotunda. Wzdłuż jednej ze ścian ogrodu wzniesiona została, długa na 244 metry, kolumnada. Koniecznie wejdź na nią, aby z góry podziwiać niesamowite, roślinne kobierce. Oprócz tych atrakcji, w Kobieryżu znajdziesz też całkiem ładny rynek. To wszystko sprawiło, że w 1997 roku został wybrany Czeskim Historycznym Miastem Roku.

Dla kogo?

Kompleks ogrodów w Kromieryżu uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Europie. Dlatego, jeśli jesteś fanem botaniki, to odwiedziny w tym mieście powinny być obowiązkowym punktem Twojego pobytu w Czechach. Docenisz Kromieryż również wtedy, gdy cenisz piękną architekturę oraz długie spacery.