Krumlow

ŚWIETNIE

Czeski Krumlov położony jest nad brzegiem rzeki Wełtawy, na południu Czech. Stanowi doskonały przykład małego, średniowiecznego miasteczka, które powstało wokół XIII-wiecznego zamku. Na przestrzeni stuleci rozwijał się bez żadnych większych zakłóceń. Dzięki temu jego starówka zachowała do dziś swój niepowtarzalny klimat i architekturę.

Krumlow, Czechy

Krumlow, Czechy – © Shutterstock

Zabytkowa część Czeskiego Krumlova jest na tyle unikatowa, że już w 1992 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Natomiast na skale, ponad starym miastem, wznosi się potężny zamek. Po licznych przebudowach stał się drugą, największą warownią Czech. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest wysoka wieża, która stanowi również świetny punkt widokowy. Czeski Krumlov jest idealnym miejscem spacerów, w trakcie których przyjrzysz się pięknym fasadom domów, przestronnym dziedzińcom oraz… niedźwiedziom, które żyją w zamkowej fosie i są symbolem miasta.

Dla kogo?

Jeśli cenisz klimat zabytkowych miast, a także piękną, klasyczną architekturę, to musisz odwiedzić Czeski Krumlov. Miasteczko pozwala też na chwilę przenieść się w czasie, by poczuć średniowiecznego ducha. W pobliżu warto odwiedzić również Czeskie Budziejowice, Trzeboń, Tabor.