Aarhus

4.33       Zobacz opinie (9)

Tętniące życiem i kolorowe Aarhus da się lubić. To drugie co do wielkości duńskie miasto  i nieoficjalna kulturalna stolica kraju. Warto wpaść tu chociaż na weekend, żeby zgubić się pośród niewielkich brukowanych uliczek, zwiedzić nowoczesne, multimedialne muzea i wmieszać się w tłum studentów sączących zimne piwo w jednej z knajpek na Åboulevarden.

Aarhus

Aarhus, Dania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Aarhus spodoba się wszystkim, którzy lubią energetyczne, studenckie miasta, ciekawe muzea i zróżnicowaną architekturę.

Zdjęcia

  • Aarhus
  • Aarhus
  • Aarhus
  • Aarhus
  • Aarhus
  • Aarhus
  • Aarhus
  • Aarhus
  • Aarhus
  • Aarhus
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Aarhus najlepiej przyjechać wiosną i latem, kiedy bulwary nad kanałami tętnią życiem, a w weekend można wybrać się na piknik do parku Tivoli Friheden.

Aarhus Festival

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym i muzycznym w Aarhus jest odbywający się co roku pod koniec sierpnia Aarhus Festival.

Niewielkie i kompaktowe Aarhus najprzyjemniej zwiedza się piechotą, bądź na rowerze.

Katedra

Mierząca 93 m długości ceglana katedra z 96-metrową wieżą jest największym kościołem w Danii. W środku znajdują się min. ciekawe freski i witraże oraz datowany na 1720 r. okręt wotywny. Wiszący u sufitu żaglowiec ma podkreślać nierozerwalny związek Duńczyków z morzem i przypominać o ofiarach, które na przestrzeni wieków pochłonęły wzburzone fale.

Muzeum Sztuki ARoS

W Muzeum Sztuki AroS można podziwiać ciekawą kolekcję dzieł duńskich i międzynarodowych artystów tworzących od końca XVIII w. do czasów współczesnych. W zbiorach znajdują się min. meble wykonane z opakowań po tabletkach, rzeźby z plastikowych sztućców, niesamowicie plastyczna, olbrzymia rzeźba kucającego chłopca oraz oryginalne, czarne Lamborghini, które można… zarysować gwoździem! Na dachu AroS znajduje się tęczowy, przeszklony taras w kształcie pierścienia, którym można spacerować podziwiając barwną panoramę miasta.

Stare miasto

Den Gamle By, czyli Stare Miasto, to tak naprawdę skansen i muzeum etnograficzne podzielone na trzy epoki. Wchodząc na „starówkę” dosłownie cofamy się w czasie i możemy zobaczyć jak żyli i mieszkali Duńczycy w XIX wieku oraz w latach 20. i 70. XX wieku. Uliczki wypełniają statyści w strojach z danej epoki, jeżdżą dorożki, działają sklepiki, apteki, poczta, piekarnie i karczmy, a przez okna można zajrzeć do świetnie zrekonstruowanych domów. Muzeum posiada również własny teatr, w którym odbywają się kameralne koncerty i festiwale.

Muzeum Moesgaard

Nowoczesne, multimedialne i interaktywne muzeum poświęcone najstarszej historii Ziemi i człowieka. Najciekawszym eksponatem muzeum jest człowiek z Grauballe, czyli zaskakująco dobrze zachowane szczątki około 30-letniego mężczyzny pochodzące prawdopodobnie z  290 rok p.n.e.

Park rozrywki Tivoli Friheden

Jeśli sprzyja pogoda warto wybrać się do parku rozrywki Tivoli znajdującego się w lesie Marselisborg. To ulubione miejsce mieszkańców na weekendowe pikniki. Najmłodszym spodobają się karuzele, huśtawki i kino 5D, starsze dzieci i dorośli mogą wybrać się na szaloną przejażdżkę rollercoasterem, czy skoczyć z prędkością 90km/h z wysokiej Sky Tower.

Jak na studenckie miasto przystało Aarhus może poszczycić się ciekawym i niedrogim (jak na Danię) życiem nocnym. Najwięcej dzieje się w dzielnicy Latinerkvarteret oraz w knajpkach rozsianych wokół Åboulevarden

Heidi’s Bier Bar Aarhus

Klasyczny studencki bar z tanimi drinkami i niewyszukaną atmosferą. W menu min. 4-litrowe tuby piwa. W weekendy naprawdę udane imprezy z tańczeniem na stołach. Z głośników lecą zawsze najnowsze hity (Klostergade 34B).

Mig og Ølsnedkeren

Doskonały pub z szerokim wyborem piw. Można pograć w planszówki. Idealne miejsce na spokojny wieczór (Mejlgade 12).

Fatter Eskil ApS

Przytulna knajpa z muzyką na żywo, zawsze pełno ludzi, zawsze przyjazna atmosfera. Najlepsze koncerty odbywają się w czwartki (Skolegade 25).

Waxies

Duży wybór piwa w dobrej cenie, szczególnie podczas happy hour. Dobra whiskey. W weekendy muzyka na żywo, w tygodniu często karaoke (Frederiksgade 16).

Herr Bartels

Niewielki bar koktajlowy. W dni powszednie w Herr Bartels obowiązuje promocja: 2 drinki w cenie 1. Przyjemni barmani i miła atmosfera (Åboulevarden 46).

NOX Bernhardt Natklub

Najlepszy klub nocny w mieście. Dobre koktajle, sporo miejsc siedzących i duży parkiet. Imprezy w rytmie najpopularniejszych hitów. (Store Torv 3).

Zobacz także

Dania
Co zwiedzić w Danii?
Dania
Najlepsze plaże w Danii
Dania
Życie nocne w Danii
Dania
Aktywnie w Danii
Dania
Poza szlakiem w Danii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon