Bornholm

4.36       Zobacz opinie (14)

Nazywany Majorką Północy Bornholm to najbardziej słoneczny zakątek Danii. Niewielką wyspę najlepiej zwiedza się rowerem, chociaż to również doskonała destynacja dla wszystkich, którzy lubią piesze wędrówki.

Bornholm
Bornholm, Dania - © Zielonamapa

Na Bornholm przypływa się, żeby pobyć na łonie natury, spróbować słynnego, wędzonego śledzia z jajkiem i rzodkiewką, i odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Tu czas toczy się wolniej.

Dla kogo?

Bornholm to wyspa dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas, spacerować i jeździć na rowerze.

Zdjęcia

 • Bornholm
 • Bornholm
 • Bornholm
 • Bornholm
 • Bornholm
 • Bornholm
 • Bornholm
 • Bornholm
 • Bornholm
 • Bornholm
 • Bornholm
 • Bornholm
 • Bornholm
 • Bornholm
 • Bornholm
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Bornholm najprzyjemniej zwiedza się wiosną i latem, chociaż wtedy jest tu również najbardziej tłoczno. Wiosną i jesienią trzeba się liczyć z dość silnym wiatrem.

Bornholm
Bornholm, Dania - © Zielonamapa

Jak się dostać na Bornholm?

Na Bornholm kursują katamarany z Kołobrzegu. Na wyspę można również dostać się promem samochodowym z niemieckiego Sassnitz.

Popołudnie pośród ruin średniowiecznego zamku, chwila zadumy w jednym z kościołów-rotund i spacer między kolorowymi domkami urokliwych miasteczek wyspy to świetny pomysł na odpoczynek między kolejnymi wycieczkami.

Zamek Hammershus

Ruiny zamku Hammershus to olbrzymi kompleks fortyfikacyjny położony na malowniczym wzniesieniu nad brzegiem morza. Lata świetności warowni przypadły między 1327-1522,  kiedy znajdowała się w rękach dynastii z Lund. W XVII w. mieszkańcy wyspy zaczęli powoli rozbierać zamek, wykorzystując cegły na budowę własnych domów. W 1822 r. Hammershus został wpisany na listę zabytków objętych ścisłą ochroną, co  uchroniło go przed popadnięciem w całkowita runę.

Bornholm
Hammershus, Bornholm, Dania - © Zielonamapa

Kościoły-rotundy

Cztery białe, warowne kościoły zbudowane na planie koła to jedna z największych atrakcji Bornholmu. Najniższe piętro w rotundach zajmowała zawsze kaplica, środkowe służyło do przechowywania zapasów żywności, a na najwyższym znajdował się punkt obserwacyjny, z którego śledzono poczynania wroga. Najlepiej zachowanym z kościołów jest Nylars Kirke, największym Østerlars Kirke.

Bornholm
Bornholm, Dania - © Zielonamapa

Gudhjem

Najbardziej malownicze miasteczko na wyspie. Spacer pośród kolorowych domków Gudhjem warto zacząć od wejścia na punkt widokowy na wzgórzu Bokul, skąd rozciąga się piękna panorama zatoki.

Svaneke

Svaneke cieszy się największą liczbą dni słonecznych w roku. W tej niewielkiej osadzie znajduje się doskonała wędzarnia ryb, jedyny browar na wyspie, huta szkła oraz manufaktura lukrecji.

Bornholm
Bornholm, Dania - © Zielonamapa

Aakirkeby

Trzecie co do wielkości miasto na wyspie i jedyne znajdujące się w centralnej części wyspy. Aakirkeby znane jest przede wszystkim z nowoczesnego centrum nauki Naturbornholm, w którym na multimedialnych wystawach można dowiedzieć się więcej o geologii i przyrodzie Bornholmu.

Najpiękniejsze, piaszczyste plaże leżą na południu wyspy. W sezonie letnim można tu nie tylko opalać się i kąpać, ale również grać w siatkówkę plażową, uprawiać kitesurfing, czy wybrać na spływ kajakowy. Najbardziej popularna jest plaża Dueodde, ale warto także odwiedzić położoną dalej na zachód plażę Balka i Hullehavn.

Na Bornholm najlepiej wybrać się z rowerem. Wyspa jest pocięta siatką dobrych, asfaltowych dróg i świetnie utrzymanych ścieżek rowerowych. Jeśli nie masz własnych dwóch kółek możesz skorzystać z usług jednej z licznych wypożyczalni. Rower można wynająć nawet na tydzień.

Las Almindingen

Największy kompleks leśny na wyspie i trzeci pod względem wielkości w całej Danii. Można tu spacerować, biegać, jeździć na rowerze i podglądać żubry, które przyjechały na Bornholm z Puszczy Białowieskiej. Najciekawszą atrakcją Almindingen jest Ekkodalen, czyli Dolina Echa. Podczas 12-kilometrowej wędrówki można sprawdzić jak daleko niesie się głos odbijany od skalnej ściany.

Rajskie Pagórki

Paradisbakkerne to niewielki, pagórkowaty obszar leśny poprzecinany trzema szlakami pieszymi. Najdłuższy z nich ma 6 km. W trakcie spacerów warto poszukać potężnego głazu narzutowego Rokkestenen, który podobno można rozbujać własnym siłami.

Hammerknuden

Na północy wyspy rozciągają się malownicze granitowe wzgórza, pomiędzy którymi połyskują w słońcu dwa polodowcowe, szmaragdowe jeziorka. Latem można się w nich kąpać, bo woda jest tu zdecydowanie cieplejsza niż w Bałtyku. Na Hammerknuden znajdują się również dwie latarnie morskie – zbudowana w 1872 r. Hammer Fyr i Hammerodde Fyr z 1895 r. oraz ruiny XIV-wiecznej świątyni Salomns Kapel.

Kaplica Jona

Wysoka, granitowa skała, z której według legend mnich Jon głosił kazania nawracające okolicznych pogan na chrześcijaństwo. W pobliżu skały znajdują się trzy niewielkie groty w których miała znajdować się sypialnia, jadalnia i piwnica mnicha.

Zobacz także

Dania
Co zwiedzić w Danii?
Dania
Najlepsze plaże w Danii
Dania
Życie nocne w Danii
Dania
Aktywnie w Danii
Dania
Poza szlakiem w Danii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon