Kopenhaga

4.36       Zobacz opinie (14)

Stolica Danii od wielu lat znajduje się w ścisłej czołówce rankingu najlepszych miast do życia. Jednak nie tylko jej mieszkańcy mają powody do radości. Uważana za najbardziej wyluzowane miasto w Skandynawii, Kopenhaga ma wiele do zaoferowania turystom. Nieważne, czy podróżujesz w celu zwiedzania, czy szukasz raczej mocniejszych wrażeń. Jeśli nie byłeś jeszcze w mieście kanałów, rowerów, Carlsberga i Andersena, najwyższy czas to zmienić. Za jednym zamachem zwiedzisz też Malmo.

Kopenhaga

Kopenhaga, Dania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Dla pasjonatów historii i zabytkowej architektury. Dla miłośników sztuki i mody. Dla amatorów smacznego jedzenia i dobrej zabawy. Dla poszukiwaczy ekstremalnych wrażeń. W Kopenhadze znajdziesz dosłownie wszystko: skarby Wikingów, królewskie rezydencje, wciąż żywe osiedle hipisów, kolorowe kamieniczki w Nowym Porcie, galerie sztuki i mnóstwo restauracji z gwiazdkami Michelina.

Zdjęcia

 • Kopenhaga
 • Tivoli, Kopenhaga
 • Statens Museum for Kunst, Kopenhaga
 • Gliptoteka Kopenhaga
 • Christiania Kopenhaga
 • Amalienborg Kopenhaga
 • Kopenhaga
 • Kopenhaga
 • Kopenhaga
 • Kopenhaga
 • Kopenhaga
 • Kopenhaga
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Z punktu widzenia turysty olbrzymią zaletą Kopenhagi są jej niewielkie rozmiary. Najważniejsze atrakcje miasta zobaczysz poruszając się pieszo. Chcąc zobaczyć miejsca położone na obrzeżach, możesz skorzystać z najpopularniejszego w mieście środka transportu, czyli roweru, albo świetnej, chociaż drogiej, komunikacji miejskiej.

Kopenhaga
Kościół Fryderyka, Kopenhaga, Dania - © Zielonamapa

Nowy Port

Jeśli kiedykolwiek widziałeś pocztówkę z Kopenhagi, przedstawiającą wprost  bajkowe, kolorowe kamieniczki nad kanałem, w którym cumują żaglówki, był to właśnie widok na Nowy Port (Nyhavn). Spacer po Nowym Porcie zajmie ci maksymalnie pół godziny, chyba że zechcesz zajrzeć do jednej ze znajdujących się tu klimatycznych kawiarenek, sklepów ze starociami lub galerii sztuki. W takim wypadku możesz przepaść w Nowym Porcie na cały dzień.

Kopenhaga
Nowy Port, Kopenhaga, Dania - © Zielonamapa

Pałac Królewski Amalienborg

Amalienborg jest oficjalną rezydencją duńskiej rodziny królewskiej od 1794 roku. Tak naprawdę na pałac składają się aż 4 jednakowe budynki w stylu rokoko, skupione wokół ośmiokątnego placu. Najwięcej turystów na dziedziniec pałacowy przyciąga ceremonia zmiany warty, która odbywa się codziennie w południe. Inni przychodzą tutaj, żeby sprawdzić, czy królowa jest w domu, co sygnalizuje sztandar królewski, powiewający nad Pałacem Chrystiana VIII. 16 kwietnia, w dniu urodzin królowej Małgorzaty II, można zobaczyć rodzinę królewską na żywo, podczas gdy monarchini dziękuje Duńczykom za życzenia ze swojego balkonu. Na co dzień dla turystów dostępne jest Muzeum Pałacowe.

Amalienborg Kopenhaga
Amalienborg, Kopenhaga, Dania - © Zielonamapa

Zespół zamkowy Christiansborg

W dawnej siedzibie królów Danii na wyspie Slotsholmen obecnie mieści się parlament, biura rządu, Sąd Najwyższy oraz muzea. Zwiedzający mogą bezpłatnie zwiedzać okolice pałacu, publiczną galerię, a także wejść na wieżę, z której rozciąga się widok na całe miasto. Oprócz wspaniałego budynku pałacowego, warto zobaczyć kościół zamkowy Christiansborg Slotskirke i znajdujące się na jego tyłach Muzeum Thorvaldsena. Od południowej strony zamku rozciąga się plac do jazdy konnej, otoczony pawilonami z Muzeum Królewskich Stajen i Powozów oraz Muzeum Teatru. Naprzeciw Christiansborga znajdują się kolejne perełki architektury, mieszczące Archiwum Państwowe, Bibliotekę Królewską, Zbrojownię, liczne muzea i Budynek Giełdy.

Kopenhaga
Borsen, Kopenhaga, Dania - © Zielonamapa

Zamek Rosenborg

Wzniesiony w XVII wieku zamek Rosenborg, pierwotnie służył jako letnia rezydencja królów duńskich. Obecnie w renesansowym pałacu mieści się jedno z najważniejszych muzeów w kraju. Przemierzając 24 pokoje na piętrze zamku możemy podróżować w czasie z kolejnymi władcami Danii. W piwnicach znajduje się skarbiec, w którym przechowywane są klejnoty królewskie, w tym bogato zdobiony miecz Chrystiana III i korona Chrystiana IV.

Kopenhaga
Rosenborg, Kopenhaga, Dania - © Zielonamapa

Wolne Miasto Christiania

Christiania to zdecydowanie najpopularniejsza atrakcja turystyczna w całej Kopenhadze. To wyjątkowe miejsce w latach 70. XX wieku zyskało status samostanowiącego osiedla, niezależnego do pozostałych części duńskiej stolicy. Wkrótce Christiania zasłynęła na świecie jako wyjątkowo prężny ośrodek ruchu hippisowskiego. Mieszkańcy osiedla do dziś posługują się własnym, niezależnym kodeksem praw – zakazane są kradzieże, używanie samochodów i broni oraz ciężkich narkotyków.

Christiania Kopenhaga
Christiania, Kopenhaga, Dania - © Zielonamapa

Jednocześnie Christiania jest miejscem wyjątkowo swobodnym. Przy Pusher Street zupełnie otwarcie działają stragany z marihuaną i haszyszem (Uwaga! Zakaz fotografowania!). Kreatywność mieszkańców znajduje ujście w oryginalnym sposobie przyozdabiania domów – okolicę dominują jaskrawe kolory i pomysłowe malowidła na krzywych murach domków.

Gliptoteka

Gliptoteka (Ny Carlsberg Glyptotek) to jedno z ciekawszych muzeów sztuki w Europie. Wystawa podzielona jest na dwie części: olbrzymią kolekcję zabytków antycznych i elegancki zbiór dzieł duńskich i francuskich artystów współczesnych. Zwiedzający mają okazję zobaczyć rzeźby Rodina (największa kolekcja jego dzieł poza Francją), niemal 50 obrazów Gauguina, a także dzieła Pissarro, Moneta, Cézanne’a i Van Gogha.

Gliptoteka Kopenhaga
Gliptoteka, Kopenhaga, Dania - © Zielonamapa

Państwowe Muzeum Sztuki

Na zwiedzanie Państwowego Muzeum Sztuki w Kopenhadze (Statens Museum for Kunst) zarezerwuj sobie przynajmniej jeden dzień. W dwóch olbrzymich galeriach znajdziesz bogate zbiory sztuki średniowiecznej i renesansowej z całego świata oraz niesamowite kolekcje wielkich artystów holenderskich i flamandzkich, w tym Bruegla, Rembrandta i Rubensa. Ponadto muzeum może pochwalić się kolekcją dzieł duńskich artystów Złotego Wieku (w tym Eckersberga) oraz europejskich mistrzów współczesnych, m.in. Picassa, Degasa i Touloiuse-Lautreca.

Statens Museum for Kunst, Kopenhaga
Statens Museum for Kunst, Kopenhaga, Dania - © Zielonamapa

Muzeum Narodowe

Wizytę w kopenhaskim Muzeum Narodowym (Nationalmuseet) możesz potraktować jak przyspieszony kurs historii Danii. Zbiory obejmują eksponaty pochodzące z każdej epoki od czasów starożytnych Duńczyków. Zobaczysz tu narzędzia z epoki kamienia, brązowe rogi sprzed 3 tys. lat, słynny Wózek z Trundholm, kamienie runiczne, prawdziwą broń Wikingów oraz średniowieczną biżuterię. Osobne sekcje poświęcono m.in. grenlandzkim Inuitom i przekrojowej historii Danii od 1660 do 2000 roku.

Nationalmuseet Kopenhaga
Nationalmuseet, Kopenhaga, Dania - © Zielonamapa

HIVE

Klub nocny HIVE położony jest w samym sercu Kopenhagi (Skindergade 45-47) i należy do najbardziej ekskluzywnych lokali w mieście. W piątki na scenie występują DJ’e, dzięki którym pa parkiecie panuje skrajnie energiczna atmosfera. W soboty klub zamienia się w bardziej alternatywną przestrzeń, a muzyce towarzyszą odlotowe wizualizacje i efekty 3D, porywające gości w niesamowitą imprezową podróż przez stulecia.

Sigurdsgade

Chcesz bawić się jak na Ibizie? Odwiedź Sigurdsgade (Sigurdsgade 39). W klubie znajduje się tropikalny bar, w którym kupisz egzotyczne drinki, a czarny sufit rozświetlają lampki imitujące rozgwieżdżone niebo. Z parkietów nigdy nie znikają tłumy, a to dzięki dużej różnorodności granej muzyki.

Culture Box

Culture Box (Kronprinsessegade 54) to jeden z najpopularniejszych klubów nocnych w całej Danii. Lokal podzielono na sektory w trzech kolorach: White Box służy rozgrzewce przed imprezą, Red Box to bardziej kameralna część klubowa, a na scenie Black Box występują największe gwiazdy muzyki elektronicznej, house i techno.

Chateau Motel

W Chateau Motel (Knabrostræde 3) znajdziesz 4 sektory przeznaczone dla różnych typów imprezowiczów. Cocktail bar, oldschoolowa knajpka, główny parkiet z muzyką elektroniczną czy sala ze sceną karaoke? Wybierz to, co pasuje ci najbardziej. Przed północą wstęp wolny!

Jolene

Jolene (Flæsketorvet 81-85) to bar w stylu industrialnym, gdzie goście sączą piwo prosto z butelki, a huczne imprezy trwają do białego rana. Na klimat miejsca w dużej mierze wpływa wystrój – odrapane meble i rozpadające się lampy. Oprawę muzyczną zapewniają wychillowani DJ’e, niekiedy odbywają się tu koncerty rockowe i imprezy LGBT pod szyldem THROWback Party.

The Jane

Przy placu Gråbrødre, a więc w samym centrum, znajdziesz bar z klubem nocnym The Jane.  Wnętrze lokalu przypomina scenerię z serialu Mad Men, znajdziesz tu kominek, duży bar, wygodne fotele w stylu Chesterfield, a także wielkie półki z książkami, które nocą odsłaniają ukryte przejścia do kolejnych pomieszczeń. Koło północy imprezę rozkręca DJ.

Kassen

Kassen (Nørrebrogade 18) to jeden z najtańszych w Kopenhadze coctail barów – w piątki, między 14 a 22 możesz załapać się na happy hour i dwa drinki w cenie jednego. Inne zniżkowe oferty obowiązują w środy i czwartki. Ceny przyciągają nie tylko turystów, ale też miejscowych, toteż wizyta w Kassen jest świetną okazją do nawiązania znajomości z lokalsami.

Ogrody Tivoli

Ogrody Tivoli kryją w sobie jeden z najstarszych na świecie parków rozrywki (starszy jest tylko Dyrehavsbakken, położony na… obrzeżach Kopenhagi). Obecnie Tivoli jest najpopularniejszym parkiem rozrywki w Skandynawii i trzecim pod tym względem w rankingu ogólnoeuropejskim. W Tivoli możesz przejechać się drewnianą kolejką z 1914 roku, słynnym Demonem, a także najwyższą karuzelą świata. Jednocześnie Tivoli jest ważnym punktem na mapie kulturalnej Kopenhagi – w ogrodach odbywają się liczne koncerty, przedstawienia pantomimy, występy baletu i zespołów tańca nowoczesnego.

Tivoli, Kopenhaga
Tivoli, Kopenhaga, Dania - © Zielonamapa

Skoki na bungee

Potrzebujesz jeszcze więcej adrenaliny? Od kwietnia do listopada w kopenhaskiej Halvandet możesz skoczyć na bungee z portowego dźwigu o wysokości 69 metrów. Uwaga, na miejscu możesz zapłacić wyłącznie duńskimi koronami!

Poznaj Duńczyków

Nic nie pozwala poznać mieszkańców danego miejsca lepiej niż wspólny posiłek. Otwarci na znajomości i doświadczenia Duńczycy zapraszają turystów na kolację do swoich domów. Inicjatywa, jak to w Skandynawii, jest świetnie zorganizowana. Jeśli podoba ci się ten pomysł, wejdź na stronę meetthedanes.com, gdzie znajdziesz swojego gospodarza. Spokojnie, nie musisz znać duńskiego, w Kopenhadze z łatwością dogadasz się po angielsku.

Kopenhaga
Kopenhaga, Dania - © Zielonamapa

Zobacz także

Dania
Co zwiedzić w Danii?
Dania
Najlepsze plaże w Danii
Dania
Życie nocne w Danii
Dania
Aktywnie w Danii
Dania
Poza szlakiem w Danii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon